Austrālijas iedzīvotāji uzsāk vispasaules streiku, aicinot politiķus novērst vides katastrofu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Tūkstošiem cilvēku Austrālijā šodien izgājuši ielās, lai sāktu vispasaules streiku, pieprasot pasaules līderiem, kas pulcēsies uz Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Klimata samitu, pieņemt tūlītējus pasākumus vides katastrofas novēršanai. Pasaulē šodien plānoti vismaz 5000 protestu 156 valstīs. Streika kulminācija gaidāma Ņujorkā, ar zviedru klimata aktīvistes Grētas Tūnbergas vadītu gājienu.

Austrālijas iedzīvotāji uzsāk vispasaules streiku, aicinot politiķus novērst vides katastrofu
00:00 / 03:39
Lejuplādēt

Tiek lēsts, ka šodien visā pasaulē notiekošajos klimata aktīvistu protestos piedalīsies simtiem tūkstoši cilvēku, kuru vidū būs arī daudz skolēnu. Demonstrācijas notiek dažas dienas pirms ANO Klimata samita Ņujorkā, kur valdību vadītāji iesniegs savus ilgtermiņa plānus cīņai ar siltumnīcefektu izraisošo gāzu emisiju. Protesta "Globālais klimata streiks” ietvaros paredzēti pasākumi Austrālijā, Japānā, Indijā, Dienvidāfrikā, Lielbritānijā, ASV un desmitiem citu valstu. Piemēram, Vācijā vien plānoti vairāk nekā 400 pasākumi.

Protestu vilni šodien uzsāka Okeānijas valstis, tostarp Austrālijas iedzīvotāji. Tiek lēsts, ka Sidnejas un arī Melburnas ielās pulcējušies vismaz 50 tūkstoši cilvēku, kuru vidū ir arī vairāki tūkstoši skolēnu. Ieraksti sociālās saziņas vietnēs liecina, ka skolēni ielās izgājuši visā Austrālijā - gan štatu galvaspilsētās, gan nomaļās pilsētiņās. Protesti notiekot vismaz 110 vietās Austrālijā. Arī Rīgā šodien tiks rīkota akcija "Gājiens nākotnei”, kuras mērķis ir pievērst mediju un politiķu uzmanību klimata problēmām.

Vispasaules protesti noslēgsies ar gājienu Klimata samita norises vietā Ņujorkā, kur atrodas ANO galvenais birojs. Ņujorkas pilsētas pašvaldība ir nolēmusi, ka miljons Ņujorkas skolu audzēkņu varēs piedalīties protestos un viņiem nedraudēs sodi par mācību stundu neapmeklēšanu šajā dienā. Kopumā ASV šodien gaidāmas aptuveni 800 demonstrācijas.

Uz vispasaules protestiem aicinājusi 16 gadus vecā zviedru klimata aktīviste Grēta Tūnberga, kas strauji kļuvusi par starptautisku slavenību, aicinot uz steidzamu rīcību pret klimata izmaiņām. Viņa augusta beigās pabeidza 15 dienu ilgu burājumu ar sacīkšu jahtu pāri Atlantijas okeānam un izkāpa krastā Ņujorkā, lai ASV piedalītos vides aizsardzībai veltītos pasākumos un protesta akcijās. Pagājušajā nedēļā viņa ieradās Vašingtonā, kur protestēja pie Baltā nama, tikās ar indiāņu līderiem no Dienvidamerikas un piedalījās citos pasākumos. Savukārt trešdien Tūnberga uzrunāja ASV Kongresu, kurā vairāki likumdevēji globālo sasilšanu uztver skeptiski.

"Mans vārds ir Grēta Tūnberga. Es neesmu šeit ieradusies, lai jums izklāstītu kādas iepriekš sagatavotas tēzes. Tā vietā es jums iesniedzu Klimata pārmaiņu starpvaldību padomes 2018. gada ziņojumu. Es jums iesniedzu šo ziņojumu kā manu liecību, jo es nevēlos, lai jūs klausāties manī, bet lai ieklausāties zinātniekos. Es gribu, lai jūs apvienotos ap zinātni. Un tad es gribu, lai jūs reāli rīkotos," tā Tūnberga.

Klimata rīcības samits ir viens no būtiskākajiem un lielākajiem šogad notiekošajiem klimata pasākumiem, kurā aicināti piedalīties virkne pasaules valstu līderu, klimata aktīvisti, starptautisko organizāciju un uzņēmumu vadītāji. Dalību samitā ir apstiprinājuši gandrīz visi Eiropas Savienības dalībvalstu vadītāji, kā arī Eiropas Savienības Padomes prezidents Donalds Tusks.

Kaut arī daudzas pasaules valstis ir apņēmušās cīnīties ar klimata krīzi, pasaules siltumnīcefekta gāzu emisijas turpina augt. Nākamnedēļ tiks publiskots jau ceturtais ANO klimata pētījums nepilna gada laikā. Pētījuma projektā, kas nonācis ziņu aģentūras AFP rīcībā minēts, ka globālā sasilšana un cilvēku radītais ogļskābās gāzes piesārņojums posta Zemes okeānus un ledāju reģionus, kas var izraisīt globāla mēroga postažu. Visos četros ziņojumos uzsvērts, ka cilvēcei ir jāmaina ražošanas, izplatīšanas un patēriņa paradumi gandrīz visās jomās, lai izvairītos no globālās sasilšanas un vides degradācijas ļaunākajām sekām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti