ANO Ģenerālajā asamblejā noraida ASV lēmumu par Jeruzalemi; Latvija balsojumā atturas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem un 4 mēnešiem.

ANO Ģenerālajā asamblejā 128 valstis nobalsoja par Drošības padomes rezolūciju, ar kuru noraidīts ASV prezidenta Donalda Trampa lēmums atzīt Jeruzalemi par Izraēlas galvaspilsētu. Savukārt Latvija balsojumā atturējās.

Līdz ar šādu lēmumu valstīm paredzēts atturēties no darbībām, kas ir pretējas šīm rezolūcijām, to skaitā vienpusēji atzīt Jeruzalemes statusu. Tādējādi vēlreiz uzsvērts, ka konflikta risinājums un gala vienošanās ir panākama tikai starp pašu Izraēlu un palestīniešiem.

Iepriekš ASV prezidents Donalds Tramps brīdinājis, ka samazinās finansējumu valstīm, kuras balsos pretēji ASV nostājai, kura ir jau atzinusi Jeruzalemi par Izraēlas galvaspilsētu. Šajā riska grupā ir arī Ēģipte, kura pēc ASV veto tiesību izmantošanas ANO Drošības padomē rosināja šo jautājumu skatīt ANO Ģenerālajā asamblejā.

Balsojumā rezolūciju atbalstīja 128 valstis, pret bija deviņas valstis. Savukārt 35 valstis balsojumā atturējās, tostarp arī Latvija, ziņo Rus.lsm.lv.

Dažas valstis vispār nepiedalījās balsojumā. Kopumā ANO ir 193 suverēnas valstis, taču savu pozīciju izteica 172. Balsojumā nepiedalījās tādas valstis kā Dienvidāfrikas Republika, Kongo Demokrātiskā Republika, Zambija, Svazilenda, Mjanma, kā arī četras postpadomju valstis – Gruzija, Moldova, Turkmenistāna un Ukraina, vēsta Rus.lsm.lv.

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (“Vienotība”) skaidroja, ka Tuvo Austrumu miera procesa jautājumos diemžēl ES valstis, lai cik runātu un koordinētos, vienotu balsojumu nav panākušas.

“Mēs koordinācijas procesā uzsvērām, ka vēlamies vienotu balsojumu, bet dienas gaitā valstis viedokli mainīja, un mēs pieturējāmies pie savas tradicionālas politikas šādos gadījumos - balsojumos atturēties,” skaidroja ministrs.

To valstu vidū, kuras balsojumā atturējās, ir arī Kanāda, Meksika, Austrālija, Polija, Čehija, Rumānija un vēl citas. Savukārt tādas lielas ASV ārpolitikā un drošības sadarbībā sabiedrotās kā Lielbritānija, Francija, Vācija un Japāna balsoja par rezolūciju un tātad pret Trampa lēmumu. ASV bez pašas Izraēlas ir atbalstījusi Gvatemala, Togo, Hondurasa, Klusā okeāna salu valstis, bet šo deviņu atbalstītāju vidū nav nevienas Rietumeiropas zemes vai būtiska globāla spēlētāja.

ASV notikušo uztvērušas asi. Baltais nams sola samazināt atbalstu finansējumu tām zemēm, kuras rezolūciju ir atbalstījušas. Valsts departamenta pārstāve medijiem sacījusi, ka Baltais nams tagad izvērtē vairākas iespējas, taču lēmumi vēl neesot pieņemti. Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs norāda, ka šāda retorika nepalīdz, taču, viņaprāt, tā nav bijusi par iemelsu, lai valstis balsotu vai rīkotos citādāk.

Jau ziņots, ka Savienoto Valstu prezidents Donalds Tramps nolēma atzīt Jeruzalemi par Izraēlas galvaspilsētu. Eiropas valstis pieprasīja ASV nākt klajā ar konkrētu rīcības plānu Tuvo Austrumu miera procesa panākšanai.

Tikmēr pieaug neapmierinātība arābu un musulmaņu valstīs. Aizvien vairāk cilvēku iesaistās protestos pret ASV lēmumu atzīt Jeruzalemi par Izraēlas galvaspilsētu, bet it īpaši tas ir novērojams Rietumkrastā un Gazas joslā, kur tūkstošiem palestīniešu iziet ielās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti