Dienas notikumu apskats

Irbenē būs programmējams jaunās paaudzes antenu masīvs

Dienas notikumu apskats

EK vēršas pret Čehiju, Poliju un Ungāriju par bēgļu neuzņemšanu

Trampa lēmums atzīt Jeruzalemi par Izraēlas galvaspilsētu izraisa vardarbīgus protestus

Trampa lēmums atzīt Jeruzalemi par Izraēlas galvaspilsētu izraisa vardarbīgus protestus

ASV prezidenta Donalda Trampa lēmums atzīt Jeruzalemi par Izraēlas galvaspilsētu izraisījis vardarbīgas sadursmes Rietumkrastā un Gazas joslā, kur ievainoti vairāk nekā 40 cilvēki. Radikālais palestīniešu grupējums "Hamas" aicinājis uz vēl vienu vardarbīgu sacelšanos pret Izraēlu.

Vairākās vietās Gazas joslā un Rietumkrastā virs ēkām paceļas dūmi un dzirdami šāvieni. Simtiem palestīniešu izgājuši ielās, kas izraisījis vardarbīgas sadursmes ar Izraēlas drošības spēkiem. Radikālais palestīniešu grupējums ''Hamas'' aicinājis uz trešo sacelšanos pret Izraēlu.

"Sacelšanās sākās vakar un turpinās šodien. Trampam un okupējošajiem spēkiem nāksies šo lēmumu nožēlot. Tā ir agresija pret mūsu cilvēkiem un karš pret islāma un kristietības svētvietām," teica "Hamas'' vadītājs Ismails Hanijehs.

Šādi palestīnieši reaģē uz ASV politikas kraso pagriezienu. ASV kļuvusi par vienīgo valsti pasaulē, kas no Telavivas savu vēstniecību pārcels uz Jeruzalemi. Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu to nosaucis par vēsturisku soli cerībā, ka citas valstis sekos amerikāņu piemēram.

"Mēs esam neizsakāmi pateicīgi prezidentam par viņa drosmi un taisnīgo lēmum atzīt Jeruzalemi. Lēmums atspoguļo prezidenta apņemšanos pret seno patiesību. Tas ir solis pretim mieram, jo nevar panākt mieru bez Jeruzalemes kā Izraēlas galvaspilsētas," sacīja Netanjahu.

Taču vairākums pasaules līderu lēmumu nosodījuši bažās, ka tas izraisīs saasinājumu reģionā.

"Prezidenta Trampa paziņojumam ir ļoti satraucošs iespaids. Tam ir ļoti trausls konteksts, un tas var mūs atgriezt vēl tumšākos laikos," atzina Eiropas Savienības augstā pārstāve ārlietās Federika Mogerīni.

Pretēji Trampa apgalvojumam, ka tas palīdzēs miera procesam, eksperti apgalvo, ka lēmumam ir pavisam citi apsvērumi.

"Šobrīd nevienai valstij nav vēstniecības Jeruzalemē, tāpēc šis lēmums ir nozīmīgs vairāku iemeslu dēļ. Izraēlai ASV ir vissvarīgākā valsts, jo tai ir liela politiska ietekme. Bet tam nebūs pozitīva iespaida uz miera procesu, kā tas arī nemaz nebija plānots. Taču prezidents to tā pasniedz, jo tas bija viņa priekšvēlēšanu solījums tieši konservatīvo vēlētāju bāzei," akcentē pētījumu cetra "Brookings" poltikas analītiķis Haleds Elgindijs.

Svētās pilsētas statuss ir viens no sarežģītākajiem jautājumiem Izraēlas un Palestīnas miera sarunās, kurš būtu jāizlemj dialoga ceļā. Trampa lēmums nosver kausus par labu vienam spēkam, kas apgrūtinās divu valstu kopīgo risinājumu. Tuvākajās dienās plānots arī sasaukt ANO Drošības padomes ārkārtas sēdi.

Jau ziņots, ka politiķi visā pasaulē nobažījušies par saasinājumu reģionā. Latvijas Ārlietu ministrija aicinājusi ceļotājus nedoties uz Gazas joslu un Rietumkrastu, kā arī neapmeklēt Izraēlas reģionus pie robežas ar Sīriju un Libānu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti