ANO dati liecina par rekordaugstu siltumnīcefektu izraisošo gāzu koncentrāciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 5 mēnešiem.

Siltumnīcefektu izraisošo gāzu koncentrācija atmosfērā atkal sasniegusi rekordaugstus līmeņus. Par to paziņoja ANO Pasaules Meteoroloģiskā organizācija, publicējot datus par 2018. gadu. Neskatoties uz Parīzes klimata vienošanos, kuras mērķis ir cīnīties pret klimata izmaiņām un globālo sasilšanu, Zemes atmosfērā palielinājusies gan oglekļa dioksīda, gan metāna, gan slāpekļa monoksīda koncentrācija. Dati publicēti nedēļu pirms ANO Klimata konferences Madridē.

ANO dati liecina par rekordaugstu siltumnīcefektu gāzu koncentrāciju
00:00 / 03:08
Lejuplādēt

Oglekļa dioksīda CO2 koncentrācija atmosfērā pagājušajā gadā sasniedza 407,8 daļiņas uz miljonu. Tā pirmdien, 25. novembrī, paziņoja ANO Pasaules Meteoroloģiskā organizācija.

CO2 koncentrācija Zemes atmosfērā tagad sasniegusi gandrīz 150%, salīdzinot ar 1750. gadu, proti, pirms rūpnieciskās revolūcijas sākuma. Šī siltumnīcefektu izraisošā gāze ir atbildīga par aptuveni divām trešdaļām no globālās sasilšanas.

„Nav nekādu pazīmju, ka siltumnīcefektu gāzu koncentrācija atmosfērā palēninās, kur nu vēl samazinās,

neskatoties uz visām saistībām, ko [pasaules valstis] uzņēmās saskaņā ar Parīzes klimata vienošanos,” teica Pasaules Meteoroloģiskās organizācijas ģenerālsekretārs Peteri Tālass.

Viņš norādīja, ka pagājušajā gadā rekordlielu koncentrāciju atmosfērā sasniedza divas citas siltumnīcefekta gāzes – metāns un slāpekļa oksīds.

Metāns ir otra nozīmīgākā siltumnīcefektu izraisošā gāze. Aptuveni 40% metāna atmosfērā izdalās dabiski, piemēram, no mitrājiem, bet pārējais saistīts ar cilvēces darbību, tostarp liellopu audzēšanu un atkritumu poligoniem. Saskaņā ar Pasaules Meteoroloģiskās organizācijas datiem metāna koncentrācija atmosfērā tagad sasniegusi gandrīz 259% līmeni, salīdzinot ar laiku pirms rūpnieciskās revolūcijas.

Tāpat rekordlielu koncentrāciju atmosfērā sasniedzis slāpekļa monoksīds, kura avots lielā mērā ir lauksaimniecībā izmantotie mēslošanas līdzekļi. Tā koncentrācija atmosfērā tagad ir 123%, salīdzinot ar 18. gadsimta vidu.

Pasaules Meteoroloģiskās organizācijas ģenerālsekretārs Peteri Tālass kā īpaši problemātisku izcēla CO2 koncentrācijas pieaugumu, ņemot vērā, ka tas atmosfērā var palikt gadsimtiem ilgi. Viņš teica, līdzīga CO2 koncentrācija atmosfērā kā patlaban bija pirms trīs līdz pieciem miljoniem gadu. „Tolaik temperatūra bija par diviem līdz trim grādiem siltāka un jūras līmenis bija desmit līdz 20 metrus augstāks nekā tagad,” teica Tālass.

„Sliktā lieta ar oglekļa dioksīdu ir tāda, ka tas paliek atmosfērā ļoti ilgi.

Piemēram, metāna gadījumā šis laiks ir diezgan neilgs. Ļaujot oglekļa dioksīda koncentrācijai atmosfērā pieaugt līdz līmenim, kādu redzējām šodien – šī problēma nepazudīs tik ātri, kā, piemēram, metāna gadījumā. Un tādēļ ir ļoti svarīgi koncentrēties īpaši uz oglekļa dioksīda izmešiem,” norādīja Tālass.

Šajā nedēļā no dažādām starptautiskām organizācijām gaidāmi vēl vairāki ziņojumi par klimata izmaiņām un sekmēm cīņā pret globālo sasilšanu. Nākamnedēļ Spānijas galvaspilsētā Madridē pasaules valstis pulcēsies ANO klimata konferencē. Tajā viens no uzdevumiem būs vienoties par starptautisko finansiālas palīdzības mehānismu, kurā turīgākās valstis palīdzētu nabadzīgajām tikt galā ar klimata pārmaiņu radītām katastrofām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti