Pasaules panorāma

Vācija gatavojas ērai pēc Merkeles

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma

Afgāņu žurnālistes pieredzes stāsts

Afgāņu žurnāliste: Es dzīvoju bailēs, nevaru iziet no mājas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Afgāņu žurnālistei Frištai Rasulai kopš “Taliban” nākšanas pie varas nākas dzīvot bailēs: gan sava dzimuma, gan profesijas dēļ. Frišta sarunā ar LTV raidījumu “Pasaules panorāma” stāsta, ka viņas dienas aizrit mājās, četrās sienās.

Agrāk aktīvās un Kabulā pazīstamās žurnālistes dzīve tagad ir četras sienas, mājas, sargāšanās. Kad viņa sadūšojusies aiziet pie ārsta, seju nācies slēpt tā sauktajā burkā. Frišta baidās atklāties, tāpēc savu stāstījumu viņa atsūta balss ierakstos.

“Es dzīvoju bailēs. Nevaru brīvi iziet ārā, nevaru satikt savus draugus, nevaru turpināt savu darbu, jo, kopš talibi ir sagrābuši Kabulu, organizācijas un biroji ir ciet. Es strādāju ar izmeklējošajiem žurnālistiem “Payk Reports”, bet tagad viņi, protams, nav aktīvi,” stāsta Rasula.

“Esmu mājās ar savu ģimeni – tēvu, brāli un māsu. Viņi visi ir kopā ar mani, bet es nevaru elpot, es nevaru brīvi iet laukā, un tas man ir ļoti grūti, jo vienmēr esmu bijusi brīva un neatkarīga.”

Bez darba palikusi arī Frištas māsa. Viņa strādāja nevalstiskā organizācijā, kuras birojs pēc “Taliban” ienākšanas ir tukšs un izārdīts.

“Mēs viņiem nepatīkam. Viņi negrib, lai sievietes strādā vai mācās universitātē, skolās, strādā līdzās vīriešiem.”

Frištas Rasulas stāsts ir viens no ļoti daudziem. Organizācija “Reportieri bez robežām” lēš, ka nedaudz vairāk kā 100 mediju organizācijas, kas līdz šim darbojās Kabulā, nodarbināja aptuveni 5000 žurnālistu, vismaz 1000 sieviešu.

Taču viņu darba un dzīves liktenis šobrīd ir pilnīgi neskaidrs, neraugoties uz ANO un citu starptautisko organizāciju aicinājumiem “Taliban” neaiztikt žurnālistus un atļaut sievietēm turpināt darbu.

KONTEKSTS:

ASV un starptautiskās koalīcijas spēki augusta beigās noslēdza gandrīz 20 gadu ilgušo misiju Afganistānā. Amerikāņu atkāpšanos savā labā izmantoja islāma fundamentālistu grupējums “Taliban”, kas pārņēma kontroli pār arvien jauniem Afganistānas apgabaliem un augusta vidū bez cīņas ieņēma arī valsts galvaspilsētu Kabulu. Tādējādi visa Afganistāna atkal nonākusi “Taliban” kontrolē.

Lai gan “Taliban” solīja, ka nemēģinās izrēķināties ar režīma pretiniekiem, starptautiskā sabiedrība raizējas par cilvēktiesību stāvokļa pasliktināšanos Afganistānā un jauniem ierobežojumiem, kas tiek uzlikti dažādām sabiedrības grupām, it sevišķi sievietēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti