Jeruzalemē terorakts; Gazas joslā vēl par dienu pagarina pamieru

Vismaz trīs cilvēki nogalināti ceturtdienas rītā notikušā teroraktā Jeruzalemē. Izraēla uzbrukumā vainoja teroristisko grupējumu "Hamās". Tikai dažas stundas agrāk Izraēla un "Hamās" paziņoja, ka vēl par vienu dienu pagarināta pauze karadarbībā Gazas joslā, kā arī ceturtdien notiks ķīlnieku un ieslodzīto apmaiņa.

Ceturtdienas rītā, laikā, kad daudzi pilsētas iedzīvotāji devās uz darbu, pie vienas no autobusa pieturām apstājās vieglā automašīna un no tās izkāpa divi ar šaujamieročiem bruņoti vīrieši, kuri sāka šaut uz tuvumā esošajiem cilvēkiem.

Apšaude ilga nedaudz vairāk par desmit sekundēm, un pēc tam uzbrucēji metās bēgt, taču tas neizdevās, jo viņus nāvējoši sašāva policisti un kāds bruņots civiliedzīvotājs.

Uzbrukumā nogalināja trīs cilvēkus, bet vēl sešus ievainoja.

Izraēlas nacionālās drošības ministrs Itamars Ben Gvirs paziņoja, ka abi uzbrucēji bija teroristiskā grupējuma "Hamās" locekļi, kuri savulaik izcietuši cietumsodus par teroraktu plānošanu.

Visticamāk, ka "Hamās" sagūstīto cilvēku un ieslodzīto palestīniešu apmaiņa notiks arī ceturtdien, neraugoties uz šo nāvējošo uzbrukumu, jo Izraēlas valdība vēlas atgūt visus 7. oktobrī "Hamās" nolaupītos un uz Gazas joslu aizvestos izraēliešus.

Sarunas par trauslā pamiera pagarināšanu ilga visu nakti. Un ir noprotams, ka galvenais šķērslis jaunas vienošanās noslēgšanai bija Izraēlas neapmierinātība ar "Hamās" iesniegto sarakstu ar izraēliešiem, kurus teroristi varētu atbrīvot kā nākamos.

Pamiers Gazas joslā
00:00 / 00:42
Lejuplādēt

Sarakstā bija iekļautas septiņas sievietes un bērni, kā arī trīs nogalinātu izraēliešu mirstīgās atliekas.

"Hamās" apgalvoja, ka mirušie gāja bojā Izraēlas aviācijas uzbrukumā Gazas joslā. Nogalinātie esot desmit mēnešus vecs zīdainis, viņa vecākais brālis un mamma.

"Hamās" arī apgalvo, ka šie esot pēdējie izraēliešu bērni un sievietes, kuras atrodas grupējuma gūstā. Savukārt Izraēla ir pārliecināta, ka "Hamās" gūstā ir vairāk sieviešu un bērnu, tāpēc uguns pārtraukšanu Gazas joslā varot pagarināt par vēl vismaz divām līdz trim dienām.

"Hamās" 7. oktobrī sarīkotajā asiņainajā iebrukumā Izraēlas teritorijā piedalījās arī citi Gazas joslā bāzētie teroristiskie grupējumi, piemēram, "Islāma džihāds". Ir zināms, ka daļa nolaupīto atrodas "Islāma džihāda" gūstā. Taču "Hamās" vadītāji apgalvo ka viņiem nav zināma šo ķīlnieku atrašanās vieta, bet Izraēla tam netic.

Trešdien, 29. novembrī, "Hamās" atbrīvoja vēl 16 ķīlniekus. Viņu vidū bija 10 izraēlieši, divas Izraēlas un Krievijas dubultpilsones, kā arī četri Taizemes pilsoņi. Savukārt apmaiņā pret gūstekņiem Izraēla atbrīvoja vēl 30 palestīniešu ieslodzītos – 16 pusaudžus un 14 sievietes.

Starp grupējuma atbrīvotajiem ķīlniekiem bija arī kāda Izraēlas un ASV dubultpilsone. Tiesa, viņas vīrs joprojām atrodas "Hamās" gūstā. Bet starp atbrīvotajiem palestīniešiem ir arī kāda cilvēktiesību aktīviste. Kā vēstīja atbrīvotās sievietes ģimene, viņu arestēja novembra sākumā par kādas bildes publicēšanu lietotnē "Instagram".

Ja līdz piektdienas rītam neizdosies vienoties par vēl vienu pamiera pagarinājumu, tad, visticamāk, Izraēla atsāks militārās operācijas Gazā. Un to trešdien ļoti skaidri pateica arī Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu:

"Kara sākumā es izvirzīju trīs mērķus: likvidēt "Hamās", atgūt visus ķīlniekus un nodrošināt, ka Gaza vairs nekad neradīs draudus Izraēlai. Šie trīs mērķi joprojām ir spēkā. Mums ir izdevies atgūt desmitiem gūstekņu. Pirms nedēļas tas šķita neiedomājami, bet mēs to panācām. Pēdējās dienās esmu dzirdējis jautājumu: vai Izraēla pēc ķīlnieku atgūšanas atsāks karadarbību? Mana atbilde viennozīmīgi ir jā. Nav tāda iespēja, ka mēs neatsāktu cīņu, lai novestu to līdz galam. Tāda ir mana politika. To atbalsta visa valdība. To atbalsta arī karavīri. Un to atbalsta Izraēlas iedzīvotāji."

Izraēlā ir ieradies ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens, lai ceturtdien tiktos ar Izraēlas premjerministru Benjaminu Netanjahu un citām valsts augstākajām amatpersonām un apspriestu turpmākos centienus pagarināt uguns pārtraukšanas režīmu Gazas joslā un humānās palīdzības piegādi Gazas joslas iedzīvotājiem.

Blinkenam ir paredzēts tikties arī ar Palestīniešu pašpārvaldes vadītājiem. Šī ir jau trešā Blinkena vizīte Tuvajos Austrumos kopš "Hamās" 7. oktobrī sarīkotā iebrukuma Izraēlā.

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā tika nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji. "Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 240 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki. Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.

Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti vismaz 1,1 miljons cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās. Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.

Izraēla apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts, un vaino "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga. 

Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.

Pagājušajā nedēļā Izraēla un "Hamās" vienojās par uguns pārtraukšanu uz dažām dienām, to laikā veicot ķīlnieku un ieslodzīto apmaiņu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti