Kairā ar «Hamās» līdzdalību notiek sarunas par Ēģiptes piedāvāto plānu kara izbeigšanai Gazas joslā

Lai arī Izraēlas militārā un politiskā vadība šonedēļ brīdināja, ka karš turpināsies vēl vairākus mēnešus, aizvien nerimstas diplomātiskie centieni izbeigt karadarbību. Ēģiptes galvaspilsētā Kairā ar "Hamās" līdzdalību notiek sarunas par Ēģiptes piedāvāto plānu kara izbeigšanai Gazas joslā.

Ēģipte un Katara pirms dažām dienām nāca klajā ar plānu, kas aicina nekavējoties izsludināt uguns pārtraukšanu, pakāpeniski atbrīvot "Hamās" nolaupītos izraēliešus, kā arī Izraēlas cietumos ieslodzītos palestīniešus, un, visbeidzot, vienoties par tehnokrātu valdību, kas pārvaldītu Gazu un okupēto Rietumkrastu.

Piektdien Ēģiptes galvaspilsētā Kairā ieradās "Hamās" delegācija, lai apspriestu šo plānu. Taču jau pirms tikšanās "Hamās" pārstāvji izteicās, ka tikai šī organizācija var pārvaldīt Gazu. Savukārt Izraēla ir apņēmusies iznīcināt "Hamās".

Politikas analītiķe Nūra Odē uzskata, ka "Hamās" nebūs iespējams iznīcināt, tāpēc ir jādomā par to, kāda būs tās loma palestīniešu politikā nākotnē.

"Tās ir lietas, par kurām palestīniešiem ir jāvienojas un ar kurām pasaulei ir jāsamierinās. Ja turpinās uzspiest viedokli, kuri ir pieņemami palestīniešu politiskie spēlētāji un kuri nav, tad ir lielāka iespēja, ka šis karš turpināsies un mēs pieredzēsim vēl vairāk nāves un postījumu, līdz cilvēki sapratīs, ka nav iespējams atcelt kādu ideoloģiju vai liegt kādam nozīmīgam spēlētājam piedalīties palestīniešu politikā, neizraisot pilsoņu karu," Odē sacīja intervijā raidsabiedrībai PBS.

Ceturtdienas vakarā Izraēlas pilsētā Telavivā notika demonstrācija, kurā vairāki simti cilvēku pieprasīja valdībai piekrist uguns pārtraukšanai.

Pēdējās dienās desmitiem cilvēku ir nogalināti Izraēlas aviācijas uzbrukumos Gazas joslas centrālajā un dienvidu daļā, kur izraēlieši paplašina savas militārās operācijas pret teroristu grupējumu "Hamās". Tikmēr Izraēla turpina intensīvus uzlidojumus Gazas joslā, attīrot ceļu sauszemes spēkiem, kuru galvenās operācijas pašlaik norisinās teritorijas centrālajā daļā. 

Izraēlas armija piektdien paziņoja, ka pastiprina uzbrukums "Hamās" pozīcijām Hānjūnisas pilsētā, un apgalvoja, ka pēdējās diennakts laikā ir izdevies iznīcināt desmitiem teroristu.

Taču izraēliešu aviācijas triecienos pēdējās dienas ir nogalināti arī desmitiem civiliedzīvotāju. 41 cilvēks gāja bojā otrdien un trešdien notikušajos uzbrukumos Al Amalas slimnīcas tuvumā Hānjūnisā, paziņoja Palestīnas Sarkanā Pusmēness biedrība.

ANO apgalvo, ka aptuveni 150 tūkstoši cilvēku dažās dienās ir bijuši spiesti pamest Gazas centrālos rajonus un doties uz dienvidiem. Pašos Gazas dienvidos esošajā Rafahas pilsētā, kur jau iepriekš bija patvērušies vairāki simti tūkstoši civiliedzīvotāju, šonedēļ ir ieradušies vēl aptuveni 100 tūkstoši cilvēku.

Starptautiskā Sarkanā Krusta komiteja paziņoja, ka sadzīves apstākļi Rafahā ir drausmīgi, jo nelielā zemes pleķītī cenšas patverties milzīgs skaits cilvēku, kurus nevar apgādāt ar tādām pirmās nepieciešamības lietām kā pārtiku, tīru dzeramo ūdeni, higiēnas precēm un zālēm.

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji. "Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 240 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki. Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.

Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti vismaz 1,1 miljons cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās. Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.

Izraēla apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts, un vaino "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga. 

Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti