Turcijas prezidents nosauc Izraēlas premjeru par «Gazas miesnieku»

Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu ir "Gazas miesnieks", kas vainojams antisemītisma izplatībā pasaulē, trešdien paziņojis NATO dalībvalsts Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans. 

Tā bija jau kārtējā reize, kad Turcijas prezidents asi kritizējis Izraēlu par nāvi un postažu, ko nesusi tās reakcija uz palestīniešu teroristiskā grupējuma "Hamās" 7. oktobrī sarīkoto slaktiņu.

Erdogans Izraēlu arī nodēvēja par teroristu valsti, bet "Hamās" raksturoja kā "atbrīvošanas grupu".

"Netanjahu savu vārdu vēsturē jau ir ierakstījis kā Gazas miesnieks," Erdogans paziņoja televīzijā pārraidītā uzrunā saviem partijas biedriem parlamentā.

Viņš piebilda, ka "ar Gazā pastrādātajām slepkavībām Netanjahu atbalsta antisemītismu un apdraud ebreju drošību visā pasaulē".

Erdogana skarbie izteikumi sašūpojuši Turcijas un Izraēlas attiecības. Tikai pērn abas puses pēc desmit gadu ilga pārtraukuma atjaunoja diplomātiskās attiecības vēstnieku līmenī.

Puses arī bija apspriedušas ciešāku tirdzniecības attiecību veidošanu un strādāja pie jauniem enerģētikas projektiem, kas varētu palīdzēt veidot ilgtermiņa uzticību.

Sākoties karam Gazas joslā, Izraēla drošības apsvērumu dēļ atsauca visus diplomātiskos darbiniekus no Turcijas un citām reģiona valstīm. Arī Turcija atsauca savu vēstnieku Telavivā, protestējot pret Izraēlas rīcību.

Trešdien vidutāji centās pagarināt Izraēlas un "Hamās" pamieru, kas kopš aizvadītās nedēļas ir ļāvis atbrīvot 81 teroristu sagrābto ķīlnieku apmaiņā pret 180 palestīniešu atbrīvošanu no Izraēlas cietumiem.

Erdogans norādīja, ka Netanjahu valdība sarežģī ilgstoša pamiera centienus, uzturot plānus par "Hamās" iznīcināšanu.

"Netanjahu administrācijas paziņojumi mazina cerības, ka humānā pauze kļūs par ilgstošu pamieru," sacīja Erdogans.

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā tika nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji. "Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 240 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki. Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.

Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti vismaz 1,1 miljons cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās. Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.

Izraēla apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts, un vaino "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga. 

Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.

Pagājušajā nedēļā Izraēla un "Hamās" vienojās par uguns pārtraukšanu uz dažām dienām, to laikā veicot ķīlnieku un ieslodzīto apmaiņu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti