Piecās dienās kopš karadarbības pārtraukuma izsludināšanas Gazas joslā "Hamās" teroristi ir atbrīvojuši 81 ķīlnieku. 61 no viņiem ir Izraēlas pilsoņi, visi – sievietes un bērni. Savukārt Izraēla kopš 24. novembra ir atbrīvojusi 180 palestīniešu ieslodzītos.
Visi atbrīvotie abās pusēs līdz šim bijuši veci cilvēki, sievietes un nepilngadīgie.
Kamēr "Hamās" nolaupītie cilvēki neko nav pastrādājuši, Izraēlas atbrīvotie palestīnieši ieslodzījumā bijuši nebūt tāpat vien. Viņi tika aizturēti par dažādiem noziegumiem vai mēģinājumiem tādus pastrādāt.
"Hamās" arī turpina izvērst savu propagandu ieslodzīto atbrīvošanas sakarā.
Palestīniešu ieslodzītie ir sūdzējušies par sliktu izturēšanos pret viņiem Izraēlas cietumos. Piemēram, palestīnieši norādīja, ka vienam no atbrīvotajiem jauniešiem bijušas salauztas rokas, taču video ar zēnu pavisam neilgi pirms apmaiņas liecina, ka viņam nekas nekait.
Vairāki "Hamās" gūstā pabijušie izraēlieši tikmēr norādījuši, ka viņiem teju nav bijis ēdiena, viņi turēti telpās un gaiteņos, kur gandrīz nebijis gaisa un jāguļ bija bez segām uz cietas pamatnes.
Arī trešdien, 29. novembrī, ir paredzēta ķīlnieku un ieslodzīto apmaiņa starp Izraēlu un "Hamās". Izraēlas premjerministra Benjamina Netanjahu birojs paziņoja, ka no "Hamās" ir saņemts saraksts ar personām, kuras grupējums gatavojas atbrīvot. Varasiestādes ir sazinājušas ar atbrīvojamo ģimenēm, taču arī šoreiz netiek atklāts, cik cilvēku atgriezīsies Izraēlā.
Pirmdien ar Kataras starpniecību tika panākts, ka pauze karadarbībā Gazā tiek pagarināta vēl uz divām dienām un tā noslēgsies trešdien pusnaktī. Taču notiek darbs pie tā, lai pauzi vēlreiz pagarinātu.
Otrdien uz Kataru devās Izraēlas pretizlūkošanas dienesta "Mossad" vadītājs Dāvids Barnea, lai piedalītos sarunās ar ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldes vadītāju, Ēģiptes izlūkdienesta šefu un Kataras premjerministru.
Izraēla vēlas, lai tiktu atbrīvotas visas izraēliešu sievietes un bērni, kurus "Hamās" 7. oktobrī nolaupīja un aizveda uz Gazu. Tiek lēsts, ka gūstā atrodas vēl aptuveni 40 izraēliešu sievietes un deviņi bērni, tostarp 10 mēnešus vecs mazulis.
Izraēlas amatpersonas ir izteikušās, ka pauzi karadarbībā varētu pagarināt līdz svētdienai, 3. decembrim.
Visticamāk, Izraēla pēc tam atsāks militārās operācijas Gazā, taču nevar izslēgt arī iespēju, ka pauzi pagarinās, lai panāktu, ka no gūsta atbrīvo arī izraēliešu vīriešus, tostarp karavīrus. Taču tādā gadījumā "Hamās" varētu pieprasīt Izraēlai atbrīvot lielāku skaitu palestīniešu ieslodzīto, kuru vidū varētu būt arī personas, kas ir notiesātas par slepkavībām, un arī "Hamās" teroristus, kurus notvēra 7. oktobra iebrukuma laikā.
Izraēlas premjers Benjamins Netanjahu pēdējo dienu laikā ir uzsvēris, ka neatkarīgi no tā, cik ilgs būs pamiers, pēc tā beigām Izraēlas armija turpinās operāciju Gazas joslā, lai sasniegtu visus mērķus un iznīcinātu "Hamās".
Izraēlas politiskā un militārā vadība joprojām uzsver, ka viņu galvenais mērķis ir pilnībā iznīcināt "Hamās". Jau iepriekš tika paziņots, ka pēc pauzes beigām Izraēla gatavojas karot vēl vismaz divus mēnešus.
Gazas joslā esošie civiliedzīvotāji arī cer, ka pamiers turpināsies, jo tas nozīmē ilgāku laiku bez Izraēlas armijas īstenotās bombardēšanas un sauszemes operācijām.
Situācija Gazas joslā gan ir skarba, jo, lai gan pamiera laikā Gazas joslā turpināja ieplūst palīdzība, taču pieprasījums pēc tās ir daudz lielāks par pašu palīdzības apjomu. Lai iegūtu atvesto palīdzību, jāstāv garās rindās, piemēram, pēc miltiem, vai gāzes, lai varētu pagatavot sev ēst. Un nav arī garantiju, ka palīdzību beigās arī izdosies iegūt. Cilvēkiem arī nākas gulēt uz ielām.
Tīra ūdens un medikamentu trūkuma dēļ Gazā bērnu vidū ir izplatīta caureja un elpceļu infekcijas. Arī cilvēki ar hroniskām saslimšanām, piemēram, vēža pacienti, nevar saņemt pienācīgu ārstēšanu.
Gazas joslā izplatās dažādas slimības, un Pasaules Veselības organizācija brīdinājusi, ka vairāk cilvēku var nomirt no slimībām nekā no bombardēšanas.
Vietējās varasiestādes, kuras kontrolē "Hamās", apgalvo, ka kopš 7. oktobra Gazas joslā ir nogalināti gandrīz 15 tūkstoši cilvēku.
KONTEKSTS:
Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā tika nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji. "Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 240 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.
Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki. Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.
Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti vismaz 1,1 miljons cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās. Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.
Izraēla apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts, un vaino "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga.
Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.
Pagājušajā nedēļā Izraēla un "Hamās" vienojās par uguns pārtraukšanu uz dažām dienām, to laikā veicot ķīlnieku un ieslodzīto apmaiņu.