Dienas ziņas

Pieaug ziņojumu skaits par bērnu seksuālu izmantošanu

Dienas ziņas

Karstums visvairāk ietekmē hroniskos slimniekus

Izraēla turpina uzbrukumus Rafahā

Izraēlas armija par spīti starptautiskajam spiedienam iegājusi Rafahas pilsētā

Izraēlas armijas karaspēks otrdien iegājis Gazas joslas dienvidu pilsētā Rafahā. Par to, atsaucoties uz aculieciniekiem, vēstīja telekanāls "NBC" un ziņu aģentūra "Reuters".

Mediju avoti norādīja, ka Izraēlas armijas tanki ir sasnieguši vienu no galvenajiem pilsētas centra orientieriem – Al-Auda mošeju. Tāpat saskaņā ar avotu teikto, Izraēlas armijas vienības pārņēmušas kontroli pār stratēģiski svarīgo Zoruba augstieni, no kuras augstākā punkta paveras skats uz Palestīnas un Ēģiptes robežu.

Izraēlas karaspēks iegāja Rafahā, neraugoties uz ANO Starptautiskās tiesas (ICJ) pagājušajā nedēļā pieņemto lēmumu, kas uzdod Izraēlai pārtraukt tās militāro operāciju šajā pilsētā.

Starptautiskā sabiedrība mudinājusi Izraēlu pildīt ANO tiesas lēmumu, pēc tam kad svētdien īstenoja triecienu pilsētai, kas izraisījis ugunsgrēku telšu pilsētiņā, kurā gājuši bojā vismaz 45 palestīnieši un vēl 200 guvuši ievainojumus. Triecienā arī tika likvidēti divi teroristiskā grupējuma "Hamās" augsta ranga funkcionāri.

Vairākas rietumvalstis aicinājušas Izraēlu pārtraukt uzbrukumus, kā arī nosodījušas tās uzbrukumus Rafahas bēgļu nometnei.

"Prezidents Makrons paudis sašutumu par Izraēlas uzbrukumiem Rafahas nometnē. Vēl viens uzbrukums nometnei noticis šodien, kur bojā gāja civiliedzīvotāji. Šīm Izraēlas operācijām nekavējoties jābeidzas, kā to pieprasījusi starptautiskā tiesa. Tai pat laikā palestīniešu kaujiniekiem jāpārstāj apšaudīt Izraēlu ar raķetēm," vēsta Francijas sūtnis ANO Nikolā de Rivjērs.

"Kā jau iepriekš esam teikuši, Izraēlai ir tiesības vērsties pret "Hamās" teroristiem, kuri uzbruka civiliedzīvotājiem. Un "Hamās" kaujiniekiem vajadzētu pārtraukt slēpties aiz Gazas civiliedzīvotājiem.

Taču Izraēlai arī ir pienākums darīt visu iespējamo, lai samazinātu iedzīvotāju upurus savu militāro operāciju laikā," uzsver ASV Valsts departamenta pārstāvis Metjū Millers.

Sevišķi asu kritiku par Izraēlas darbībām izteica Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans. Kopš 7. oktobra notikumiem Izraēlas un Turcijas attiecības strauji pasliktinājušās un sasniegušas jaunu zemāko punktu, ejot pat tik tālu, ka Turcijas prezidents Izraēlas karu Gazas joslā dēvē par genocīdu.

"Nekāda ideoloģija nevar attaisnot slima un traka asinssūcēja, kāds ir vampīrs Netanjahu, barbarismu. ASV, šīs asinis ir arī uz jūsu rokām, jūs esat atbildīgi genocīdā, ko īsteno Izraēla. Eiropas valstu vadītāji, arī jūs esat kļuvuši par partneriem šajā genocīdā, barbarismā un asinspirtī, jo jūs visu laiku klusējat," pavēstīja Erdogans.

Izraēlas valdība apņēmusies turpināt uzbrukumus, neraugoties uz plašu starptautiskās sabiedrības nosodījumu un vairāku rietumvalstu vadītāju nostājas maiņu šajā konfliktā.

Armijas vadība norāda, ka šobrīd par katru cenu mēģina ielenkt visu Rafahas pilsētu, lai nošķirtu to no Ēģiptes robežas, pa kuru, kā saka armijas pārstāvji, "Hamās" nelegāli ieved ieročus.

Taču aktīvā karadarbība robežas tuvumā gandrīz pilnībā apturējusi humāno kravu pienākšanu Rafahas iedzīvotājiem, kuri tagad nokļuvuši kauju un bada ielenkumā.

KONTEKSTS:

2023. gada 7. oktobrī "Hamās" sarīkoja slaktiņu Izraēlā, noslepkavojot ap 1200 cilvēku, no kuriem absolūtais vairākums bija civilpersonas. Vēl aptuveni 250 cilvēkus, tajā skaitā sievietes, bērnus un sirmgalvjus, teroristi sagrāba par ķīlniekiem un aizveda uz Gazas joslu.

Izraēla atbildēja ar militāro operāciju Gazas joslā, kā arī pastiprināja klātbūtni Jordānas rietumkrastā, solot iznīcināt teroristu grupējumu "Hamās".

Līdz šim Gazas joslā bojā gājuši vairāk nekā 35 tūkstoši cilvēku, lielākoties sievietes un bērni, liecina "Hamās" pārvaldītās Veselības ministrijas dati, un ANO brīdinājusi par tur pieaugošajiem bada draudiem.

Starptautiskā sabiedrība, tostarp arī vairāki Izraēlas sabiedrotie, vairākkārt norādījuši uz nesamērīgu Telavivas atbildi teroristu uzbrukumam, taču Benjamina Netanjahu vadītā valdība apņēmusies turpināt cīņu par "Hamās" likvidēšanu Gazas joslā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti