Izraēla skaidro apsūdzības ANO Palestīniešu lietu aģentūras darbiniekiem par līdzdalību «Hamās» uzbrukumā

Izraēlas amatpersonas publiskojušas pierādījumus, kas liecina par ANO Palestīniešu bēgļu lietu aģentūras (UNRWA) darbinieku līdzdalību palestīniešu teroristu grupējuma "Hamās" uzbrukumā Izraēlai 7.oktobrī.

Viens no UNRWA darbiniekiem apsūdzēts sievietes nolaupīšanā. Cits darbinieks apsūdzēts par munīcijas izdalīšanu kaujiniekiem, bet vēl viens apsūdzēts par dalību slaktiņā kibucā, kur tika nogalināti 97 cilvēki.

Izraēla ir iesniegusi Savienoto Valstu valdībai dokumentu, kurā izklāstītas apsūdzības 12 UNRWA darbiniekiem par līdzdalību "Hamās" uzbrukumā Izraēlai 7.oktobrī.

UNRWA piektdien paziņoja, ka vairāki tās darbinieki ir atlaisti un tiek veikta izmeklēšana saistībā ar Izraēlas apgalvojumiem, ka viņi bijuši iesaistīti zvērīgajā uzbrukumā. ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs svētdien atklāja, ka atlaisti deviņi no 12 apsūdzētajiem darbiniekiem.

Vienlaikus Gutērrešs aicināja pārdomāt tās valstis, kas pēc šīm apsūdzībām pārtraukušas finansēt palīdzību palestīniešu bēgļiem.

UNRWA ir viens no lielākajiem darba devējiem Gazas joslā. Aģentūra nodarbina aptuveni 13 000 cilvēku, no kuriem lielākā daļa ir palestīnieši.

Jautāta par Izraēlas apsūdzībām, UNRWA svētdien atbildēja, ka divi no 12 darbiniekiem ir miruši, bet paziņoja, ka nevar sniegt plašāku informāciju, kamēr ANO Iekšējās uzraudzības dienests veic izmeklēšanu.

Izraēlas dokumentā, ko tā piektdien iesniedza ASV, uzskaitīti UNRWA darbinieku vārdi un amati, kā arī izklāstītas viņiem izvirzītās apsūdzības. Dokumentā teikts, ka Izraēlas izlūkdienesti, pamatojoties uz telefonu datiem, noskaidrojuši sešu UNRWA darbinieku pārvietošanos Izraēlā 7. oktobrī. Citos gadījumos noklausītas telefonsarunas Gazas joslā. Sarunās UNRWA darbinieki apsprieduši savu līdzdalību "Hamās" uzbrukumā.

Trīs citi UNRWA darbinieki saņēma īsziņas ar rīkojumu 7. oktobrī ierasties pulcēšanās punktos, un vienam no viņiem tika dots rīkojums ņemt līdzi mājās glabātās raķešu granātas, teikts Izraēlas sagatavotajā dokumentā.

Izraēla desmit no 12 apsūdzētajiem UNRWA darbiniekiem raksturoja kā "Hamās" locekļus, bet viens apsūdzētais bijis saistīts ar citu kaujinieku grupējumu – "Islāma džihādu".

Septiņi apsūdzētie strādājuši UNRWA skolās, kur palestīniešu bērni apgūst tādus priekšmetus kā matemātiku un arābu valodu. Divi citi strādājuši skolās citos amatos, viens bijis ierēdnis, bet vēl viens sociālais darbinieks un viens apsūdzētais strādājis par noliktavas vadītāju.

Dokumentā visprecīzākās apsūdzības izklāstītas pret Hānjūnisas skolas padomnieku. Viņš apsūdzēts par sadarbību ar savu dēlu, lai Izraēlā nolaupītu kādu sievieti.

Sociālais darbinieks no Nusairātas apsūdzēts par palīdzību nogādāt miruša Izraēlas karavīra līķi Gazas joslā, kā arī par munīcijas izdalīšanu un transportlīdzekļu koordinēšanu uzbrukuma dienā.

7. oktobrī palestīniešu teroristiskā grupējuma "Hamās" sarīkotajā slaktiņā Izraēlā teroristi noslepkavoja aptuveni 1140 cilvēkus, pamatā civilpersonas, un sagrāba apmēram 250 ķīlniekus, kas tika aizvesti uz Gazas joslu. Izraēlas aplēses liecina, ka joprojām "Hamās" gūstā ir 132 ķīlnieki, no kuriem 28 varētu būt miruši.

Reaģējot uz 7. oktobra slaktiņu Izraēla paudusi apņēmību iznīcināt "Hamās" un uzsākusi plašu militāro operāciju Gazas joslā.

KONTEKSTS:

2023. gada 7. oktobra rītā palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā nogalināti vairāk nekā 1100 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji. "Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 240 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki. Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.

Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti līdz pat 1,9 miljoniem cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās. Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.

Kopš 2023. gada oktobra sākuma Gazas joslā karadarbības dēļ bojā gājuši vairāk nekā 25 tūkstoši tās iedzīvotāju, apgalvo "Hamās" pārvaldītā Veselības ministrija.

Izraēlas intensīvajos uzlidojumos bojātas plašas apdzīvotas teritorijas Gazā – aptuveni puse ēku, tostarp skolas un medicīnas iestādes, zem kurām atradušies "Hamās" teroristu izveidotie tuneļi un komandcentri.

Telaviva apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts, un vaino "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga. 

Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti