Medijs: Izraēlas un «Hamās» karš draud pāraugt plašākā reģionālā konfliktā

Izraēlas un "Hamās" karš Gazas joslā radījis bažas par plašāku reģionālo konfliktu, jo arvien regulārākas kļūst apšaudes starp izraēliešu un "Hizbullāh" spēkiem. Par to liecina arī Jemenas hutiešu nemiernieku uzbrukumi kuģiem Sarkanajā jūrā, vēstīja ziņu aģentūra AFP. Visus trīs kaujinieku grupējumus atbalsta Irāna.

Izraēlu trešdien brīdināja Irānas Islāma revolucionārās gvardes korpuss, ka tā vai tās sabiedrotie veiks "tiešas darbības", lai atriebtos par gvardes vecākā komandiera Razi Musavi nogalināšanu. Viņš pirmdien gāja bojā Izraēlas raidītās raķetes triecienā Sīrijā, vēstīja Irānas ziņu aģentūra "Mehr".

Aizvadītajās dienās Izraēlas armijas preses sekretārs Daniels Hagari arī norādīja uz arvien pieaugošo "Hizbullāh" aktivitāti reģionā: 

"Irānas atbalstītā "Hizbullāh" Libānā seko tai pašai ekstrēmistiskajai un bīstamajai ideoloģijai kā "Hamās", šaujot no svētvietām Libānā un Gazā un apšaudot svētās vietas visā Izraēlā."

Izraēlas Aizsardzības spēki lietotnē "X" arī publicēja video, kas apstiprina Hagari teikto.

Tikmēr Izraēlas anektētajās Golānas augstienēs netālu no kāda ciemata nogāzies bezpilota kaujas lidaparāts, ceturtdien paziņoja Izraēlas armija. Atbildību par uzbrukumu šajā teritorijā uzņēmās ar "Hamās" saistīts grupējums Irākā.

Vardarbība uzliesmojusi arī Rietumkrastā, kur kopš 7. oktobra Izraēlas karaspēks vai kolonisti nogalinājuši vairāk nekā 310 palestīniešu, paziņoja "Hamās" pārvaldītā Veselības ministrija.

Izraēlas operācijā bēgļu nometnē Rietumkrasta ziemeļu daļā trešdien tika nogalināti seši cilvēki, paziņoja ministrija. Izraēliešu spēki to esot apšaudījuši no gaisa. Saskaņā ar palestīniešu ziņu aģentūras "Wafa" sniegto informāciju, armijas operācijas turpinājās naktī uz ceturtdienu, jo īpaši Dženinā un Ramalā.

Izraēlas armijas preses pārstāvis Daniels Hagari trešdien paziņoja, ka uzbrukumi centrālajai bēgļu nometnei Gazā turpinās jau trešo dienu un  ka dienvidu pilsētā Hānjūnisā, kas nesen bija smagu pilsētas kauju centrs, ir izvietoti papildu izraēliešu spēki.

Viņš arī norādīja uz iespējamu "kauju paplašināšanos ziemeļos" gar Libānas robežu, kur kopš kara sākuma Gazā ir notikušas atkārtotas apšaudes starp Izraēlas karaspēku un "Hizbullāh" kaujiniekiem.

Pēc tam, kad abu valstu robežu apmeklēja Izraēlas bruņoto spēku vadītājs Herci Halevi, viņš pavēstīja, ka armija ir apstiprinājusi plānus dažādiem neparedzētiem gadījumiem un viņa vadītajiem spēkiem ir jābūt gataviem uzbrukt, ja tas būs nepieciešams.

Pastiprinoties Izraēlas militārajām operācijām Gazas joslas centrālajā daļā un dienvidos, arvien vairāk civiliedzīvotāju ierodas Deirelbelehas pilsētā, kas ir viena no pēdējām relatīvi drošajām vietām Gazā.

Pilsētā, kur pirms kara bija 75 tūkstoši iedzīvotāju, ir ieradušies vairāki simti tūkstoši cilvēku no Gazas ziemeļiem. Tā kā Deirelbelehā esošās ANO finansētās bēgļu nometnes ir pārpildītas, tad daudzi atbraukušie dzīvo teltīs, kas ir uzceltas ielu malā. 

Liela daļa bēgļu ir izmitinājušies ap pilsētas galveno slimnīcu cerībā, ka tas ļaus paglābties no Izraēlas aviācijas uzbrukumiem.

Izraēlas armija vakar izdeva rīkojumu veikt cilvēku evakuāciju no Bureijas bēgļu nometnes, kuras teritorijā slepeni esot notikusi teroristu grupējuma "Hamās" kaujinieku apmācība. 

Pirms kara tur dzīvoja 90 tūkstoši cilvēku, bet pašlaik tur ir patvērušies 60 tūkstoši. Vairums no viņiem varētu doties tieši uz Deirelbelehu.

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji. "Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 240 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki. Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.

Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti vismaz 1,1 miljons cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās. Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.

Izraēla apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts, un vaino "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga. 

Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti