«Hamās» sagrābtos ķīlniekus atbrīvos arī otrdien; daļu sagūstījuši citi kaujinieku grupējumi

Neskatoties uz iespējamiem Izraēlas un "Hamās" noslēgtā pamiera pārkāpumiem Gazas joslā, arī otrdien plānota teroristu sagūstīto ķīlnieku un ieslodzīto apmaiņa. "Hamās" arī paziņoja, ka ilgtermiņā nespēs nodrošināt liela ķīlnieku skaita atbrīvošanu, jo daļa cilvēku ir tās sabiedroto kaujinieku organizāciju gūstā.

Izraēlas armija ziņojusi, ka Gazas joslā notikuši bruņoti incidenti pret tās karavīriem. Vismaz trīs vietās detonēti spridzekļi blakus vienībām, kā arī izcēlusies viena apšaude. Tiek ziņots par vairākiem ievainotajiem. 

Izraēlas armijas pārstāvji norādīja, ka tas ir noslēgtās uguns pārtraukšanas pārkāpums. Taču "Hamās" incidentos vainoja Izraēlas pusi un uzsvēra, ka grupējums apņēmies ievērot noslēgto pamieru.

Neskatoties uz to, arī otrdien joprojām paredzēta desmit "Hamās" sagūstīto cilvēku atbrīvošana, un arī trešdien varētu atbrīvot tikpat daudz. 

Taču grupējuma "Hamās" pārstāvji informējuši, ka ilgtermiņā nespēs nodrošināt tik liela skaita ķīlnieku atbrīvošanu, jo daļa sagūstīto atrodas citu kaujinieku grupējumu gūstā. 

Kā vēstīja britu raidsabiedrība BBC, 7. oktobrī iebrukumā Izraēlā pie Gazas joslas kopā ar "Hamās" piedalījās vēl vismaz trīs citas teroristu organizācijas.

Arī tās saņēma gūstā iedzīvotājus, kuru atrašanās vietu "Hamās" šobrīd nezin. Grupējums uzsvēra, ka ir nepieciešams laiks, lai apzinātu pārējo gūstā esošo ķīlnieku atrašanās vietu, lai pēc tam tos varētu atbrīvot.

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā tika nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji. "Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 240 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki. Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.

Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti vismaz 1,1 miljons cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās. Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.

Izraēla apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts, un vaino "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga. 

Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.

Pagājušajā nedēļā Izraēla un "Hamās" vienojās par uguns pārtraukšanu uz dažām dienām, to laikā veicot ķīlnieku un ieslodzīto apmaiņu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti