Somijā notiek prezidenta vēlēšanas

Somijā svētdien, 28. janvārī, notiek prezidenta vēlēšanas. Tiks izraudzīts jauns valsts vadītājs, jo līdzšinējais prezidents Sauli Nīnisto aizvadījis savu pēdējo pilnvaru termiņu.

Pavisam kopā vēlēšanās sacenšas deviņi kandidāti, taču aptaujas liecina, ka galvenā cīņa norisināsies starp konservatīvo spēku bijušo premjerministru Aleksandru Stubu un bijušo ārlietu ministru no Zaļo partijas Peku Hāvisto.

Abiem vadībā esošajiem kandidātiem ir plaša pieredze ārlietās un līdzīgs – proeiropeisks un proNATO – skatījums uz Somijas ārpolitiku. Pēdējās kandidātu debatēs liels uzsvars tika likts tieši uz Somijas – Krievijas robežas drošību un draudiem, ko rada Krievijas hibrīdkara darbības.

"Manuprāt, svarīgi ir saprast, ka šie cilvēki, ko Krievija spiež pār Somijas robežu, ir Maskavas hibrīdkara upuri. Krievija izmanto šos cilvēkus. [..] Tādēļ primāri mums Krievijai ir jāsūta ļoti skaidrs vēstījums – tā tas nevar turpināties. Un mūsu robežas paliks slēgtas, kamēr Krievija nepārtrauks savas darbības," sacīja Peka Hāvisto.

"Migrantus pārvietot atpakaļ, piemēram, Norvēģijā ir pavisam legāla darbība. Mums tā šobrīd ir problēma, jo Eiropas Savienībā pašlaik tas tā nav. Taču ar Krieviju savādāk nemaz nav iespējams komunicēt," norādīja Aleksandrs Stubs.

Cīņa par prezidenta amatu būs sīva, jo abu kandidātu reitings atšķiras mazāk kā par vienu procentpunktu. Taču Somijas vēlēšanu eksperti norāda, ka visticamāk, uzvarētājs noskaidrosies vēlēšanu otrajā kārtā, kas paredzēta 11. februārī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti