Rīta Panorāma

Kuleba: Ukrainas prioritāte šogad ir tās debesu kontrole

Rīta Panorāma

Somijā Lapzemē plaukst kāzu bizness

Somijā sākusies iepriekšējā balsošana prezidenta vēlēšanās

Somijā sāk balsot par nākamo valsts prezidentu

Somijā sākusies iepriekšējā balsošana prezidenta vēlēšanās. Uz valsts vadītāja amatu pretendē deviņi kandidāti, un labākās izredzes ir bijušajam premjerministram Aleksandram Stubam.

Iepriekšējā balsošana Somijā ir ļoti populāra, un pēdējās prezidenta vēlēšanās šo iespēju izmantoja vairāk nekā puse balsotāju.

Tomēr jaunais valsts vadītājs kļūs zināms tikai pēc oficiālā vēlēšanu datuma – 28. janvāra, ja kāds no kandidātiem saņems vairāk nekā pusi balsu.  Ja absolūto vairākumu nesaņems neviens pretendents, 11. februārī notiks vēlēšanu otrā kārta.

Jau patlaban ir skaidrs, ka amatu nesaglabās pašreizējais valsts vadītājs Sauli Nīnisto, jo viņš augsto amatu ieņēmis maksimālo konstitūcijā atļauto laiku – divus termiņus jeb 12 gadus.

Tikmēr sabiedriskās domas aptauju dati liecina, ka centriski labēji orientēto favorītu Aleksandru Stubu atbalsta apmēram 24% vēlētāju. Tikai nedaudz atpaliek bijušais "zaļo" partijas līderis un ārlietu ministrs Peka Hāvisto.

Somija ir parlamentāra valsts, taču prezidentam ir ievērojamas pilnvaras, tai skaitā ārpolitikas un drošības politikas jautājumos. Viņš paraksta likumprojektus, var uzlikt veto likumdošanas priekšlikumiem un ir Somijas armijas virspavēlnieks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti