Rīta Panorāma

Intervija ar VUGD priekšnieku Mārtiņu Baltmani

Rīta Panorāma

Vācijā un Čehijā plaši plūdi

Izraēla sola turpināt militāro operāciju Gazas joslā

Izraēla sola turpināt militāro operāciju Gazas joslā

Izraēla sola turpināt sauszemes militāro operāciju Gazas joslā, neraugoties uz civiliedzīvotāju upuriem. Situācija ir smaga, un arī neatkarīgi avoti vēsta par simtiem nogalināto un ievainoto palestīniešu.

Izraēlas premjers Benjamins Netanjahu laikrakstā "Wall Street Journal" paziņoja, ka mieru Gazas joslā iespējams panākt, tikai iznīcinot "Hamās" teroristisko grupējumu. Gaza esot jādemilitarizē, bet palestīniešus nepieciešams deradikalizēt.

"Tie ir trīs priekšnosacījumi mieram starp Izraēlu un tās palestīniešu kaimiņiem Gazā," pauda Izraēlas līderis. Viņš arī solīja izveidot pagaidu drošības zonu perimetrā ap šo teritoriju.

Vēlāk arī Izraēlas armijas štāba vadītājs atkārtoti norādīja, ka karš pret Gazu turpināsies daudzus mēnešus.

Izraēla trešdien, 27. decembrī, izplatījusi paziņojumu, kurā mudina Gazas joslas centrā esošās pilsētas Deirelbalahas iedzīvotājus evakuēties uz dienvidiem. Pirms kara sākumā šajā teritorijā dzīvoja aptuveni 90 000 cilvēku.

Telaviva paziņojusi, ka kaujās Gazas joslas ziemeļu daļā bojā gājuši trīs Izraēlas aizsardzības spēku karavīri – "Givati" brigādes komandiera vietnieks un divi brigādes seržanti. Saskaņā ar ANO ziņojumu par situāciju Gazā, laikā no 22. līdz 26. decembrim palestīniešu teritorijā nogalināti 24 Izraēlas karavīri. Kopējais Izraēlas armijas kritušo karavīru skaits kopš Izraēlas militārās operācijas sākuma sasniedzis 164, teikts ANO ziņojumā.

Tikmēr palestīniešu pārstāvji vēsta, ka kopš 7. oktobra Izraēlas uzbrukumos Gazā ir nogalināti gandrīz 21 tūkstotis cilvēku, bet apmēram 55 tūkstoši palestīniešu ievainoti.

Pasaules Veselības organizācijas pārstāvji arī otrdien ziņoja par upuriem pēc Izraēlas uzbrukuma bēgļu nometnei Gazas centrālajā daļā. Apmēram 30 minūšu laikā slimnīcā tika nogādāti vairāk nekā 100 pacienti ar nopietniem ievainojumiem, un pienāca informācija par apmēram 100 nāves gadījumiem.

"Hamās" spēj atjaunot militāro kapacitāti

ASV domnīcas "Kara izpētes institūts" analītiķi jaunākajā ziņojumā par situāciju Gazas joslā norādīja, ka, neskatoties uz militārajiem zaudējumiem, teroristiskais grupējums "Hamās" joprojām spēj atjaunot savu militāro kapacitāti.

Domnīcas eksperti norāda, ka Izraēlas amatpersonas atzīmē, ka Izraēlas bruņotajiem spēkiem būs jākaro ilgu laiku, lai sasniegtu savus mērķus un iznīcinātu teroristisko grupējumu "Hamās".

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji. "Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 240 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki. Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.

Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti vismaz 1,1 miljons cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās. Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.

Izraēla apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts, un vaino "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga. 

Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti