Gazas pilsētu satricina sprādzieni; Izraēlas sauszemes spēki paplašina militāro operāciju

Visu nakti Izraēlas armijas gaisa spēki, flote un artilērija turpināja triecienus mērķiem Gazas joslas centrālajā un ziemeļu daļā. Operācijās iesaistīti arī kājnieki, bruņutehnika un inženieru vienības. Izraēlas armija šorīt paziņoja, ka jaunākajos triecienos Gazas joslā likvidēts teroristu grupējuma "Hamās" gaisa spēku komandieris Asams Abu Rakaba.

Viņš komandējis vienības, kas vada bezpilota lidaparātus, vienības, kas atbild par pretgaisa aizsardzību un arī desantniekus-paraplānistus, kas iebruka Izraēlā 7. oktobrī. Asams Abu Rakaba bijis viens no tiem, kas izplānoja asiņaino slaktiņu Izraēlas pierobežas ciemos.

Izraēlas aviācija turpina uzlidojumus Gazas joslā
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

"Hamās" kontrolētā Gazas veselības ministrija apgalvo, ka kopš 7. oktobra Izraēlas triecienos ir nogalināti nedaudz vairāk nekā 7 tūkstoši teritorijas iedzīvotāju. Savukārt Pasaules Veselības organizācija (PVO) apgalvo, ka no tiem aptuveni 40% ir bērni. 

ĪSUMĀ:

  • Piektdienas, 27. oktobra, vakarā Izraēla paziņo par militāro operāciju paplašināšanu.
  • Pirms Izraēlas Aizsardzības spēku paziņojuma Gazas joslā pazuduši telefonsakari, kas joprojām nav atjaunoti.
  • Viens no Izraēlas mērķiem varētu būt "Hamās" ieņemtā lielākā slimnīca Gazas joslā.
  • Amatpersonas: sarunas par "Hamās" sagrābto ķīlnieku atbrīvošanu turpinās.
  • Baltais nams nekomentēs Izraēlas Aizsardzības spēku paziņojumu.
  • ANO Ģenerālā asambleja pieņem rezolūciju, kurā aicina nekavējoties noslēgt humāno pamieru Gazā. 

Piektdienas, 27. oktobra, vakarā Izraēlas Aizsardzības spēku runasvīrs Daniels Hagari bija sasaucis preses konferenci, kurā paziņoja, ka Izraēlas sauszemes spēki paplašinās iepriekš uzsākto militāro operāciju.

"Aizvadītajās stundās mēs esam pastiprinājuši uzbrukumus Gazā. Gaisa spēki plaši uzbrūk pazemes mērķiem un teroristu infrastruktūrai, un tas ir ļoti būtiski.

Turpinot ofensīvu, ko veicām pēdējās dienās, sauszemes spēki šovakar paplašina sauszemes darbību," piektdien sacīja Hagari.

Amatpersona arī paziņoja, ka "Izraēlas Aizsardzības spēki darbojas spēcīgi visās dimensijās, lai sasniegtu savus militāros mērķus".

Tāpat viņš aicināja Gazas pilsētas iedzīvotājus steidzami doties uz Gazas joslas dienvidiem. Britu raidsabiedrība, atsaucoties uz aculiecinieku un savu preses pārstāvju, kas šobrīd atrodas Gazas joslā, teikto, vēstīja, ka Gazas pilsētā dzirdami skaļi sprādzieni.

Pirms Izraēlas Aizsardzības spēku paziņojuma Gazas joslā pazuduši telefonsakari

Piektdienas vakarā vēl pirms paziņojuma par Izraēlas sauszemes spēku militārās operācijas paplašināšanu Gazas joslā, tur esošie cilvēki, tostarp žurnālisti un organizācijas vēstīja, ka teritorijā pārtrūkuši telefonsakari un vairs nebija pieejams internets.

Kamēr "Al Jazeera" žurnālisti lēsa, ka tas varētu būt sākums jaunai, iespējams, Izraēlas spēku sauszemes operācijai Gazā, Palestīnas Sarkanā Pusmēness biedrība (PRCS) sociālajā tīklā "X" publicēja satraukuma pilnu ziņu:

"Mēs esam pilnībā zaudējuši saikni ar operāciju centru Gazas joslā un visām mūsu komandām, kas tur darbojas, jo Izraēlas varas iestādes ir pārtraukušas visus fiksētos, mobilos un interneta sakarus. Mēs esam ļoti nobažījušies par mūsu brigāžu spēju turpināt sniegt neatliekamās medicīniskās palīdzības pakalpojumus, jo īpaši tāpēc, ka šie traucējumi ietekmē centrālo neatliekamās palīdzības numuru "101" un kavē ātrās palīdzības automašīnu ierašanos pie ievainotajiem."

"Al Jazeera" žurnālists Safvats Kaluts stāstīja, ka Izraēlas spēki pārtvēruši pat vietējo radiostaciju signālus, aicinot cilvēkus meklēt drošu patvērumu.

Palestīnas telekomunikāciju uzņēmums "Paltel" sociālajos tīklos izplatīja paziņojumu, kurā apstiprināja, ka ņemot vērā uzbrukumu, Gazas joslā pārtrūkuši visi sakari, tostarp interneta pakalpojumi.

Interneta monitoringa grupa "Netblocks" ap plkst. 19.30 pēc Latvijas laika apstiprināja, ka Gazas joslā pārtrūkuši sakari.

Sakarus nav bijis iespējams atjaunot arī 28. oktobra rītā, BBC žurnālistam Tomam Beitmenam vēstot, ka cilvēkiem Gazā ir liegts sarunāties ar ārpasauli vai vienam ar otru.
 

Viens no Izraēlas mērķiem varētu būt "Hamās" ieņemtā lielākā slimnīca Gazas joslā

Izraēlas Aizsardzības spēku preses pārstāvis Daniels Hagari aicināja Gazas pilsētas iedzīvotājus meklēt drošu vietu, kur paslēpties, jo turpinās uzbrukumus Gazas pilsētai un tās apkārtnei.

Viņš īpaši pieminēja al Šifas slimnīcu, kas, pēc viņa teiktā, tiek izmantota teroristiskām darbībām. 

Izraēlas Ārlietu ministrija lietotnē "X" iepriekš bija publicējusi video, kurā skaidrots, kā "Hamās" grupējums tur ierīkojis komandcentru un pazemes tuneļus.

"Hamās" šos apgalvojumus noliedza. Al Šifa ir lielākā slimnīca Gazas joslā. Tur, gluži tāpat kā citās Gazas slimnīcās, patvērumu raduši tūkstošiem teritorijas iekšzemē pārvietoto cilvēku. 

Šajā ārstniecības iestādē palīdzību saņem arī tie cilvēki, kas ievainoti Izraēlas spēku uzbrukumos.

Amatpersonas: sarunas par "Hamās" sagrābto ķīlnieku atbrīvošanu turpinās

Sarunas par "Hamās" sagrābto ķīlnieku atbrīvošanu neapstāsies, neraugoties uz to, ka Gazas joslā pārtrūkuši gandrīz visi sakari un Izraēla ir paplašinājusi sauszemes uzbrukumu, vēstīja amerikāņu televīzijas kanāls CNN.

ASV amatpersonas, kuras medijs uzrunāja, esot atzinušas, ka sarunas tiks turpinātas, kamēr cilvēki tiks atbrīvoti no gūsta.

"Hamās" aicina palestīniešus Rietumkrastā un Austrumjeruzalemē mobilizēties

Teroristu grupējums "Hamās" ir aicinājis palestīniešus, kuri dzīvo Rietumkrastā, Austrumjeruzalemē un citās, kā viņi to dēvē, "1948. gada teritorijās" (termins, ko daudzi palestīnieši izmanto, apzīmējot Izraēlu) mobilizēties, lai atbalstītu kaujiniekus Gazas joslā.

Kaujinieki norādīja, ka uzskata Izraēlu, ASV un citas Rietumvalstis, kas atbalsta Izraēlu, par "pilnībā atbildīgām par virkni briesmīgu masu slepkavību, kas notikušas pret Gazas iedzīvotājiem.

Teroristi mudināja arābu valstis un starptautisko sabiedrību apturēt Izraēlas ofensīvu Gazas joslā.

Ar palestīniešu kaujinieku grupējumu "Islāma džihāds" saistītie "Al Qassam" brigādes kaujnieki ziņojumapmaiņas lietotnē "Telegram" vēstīja, ka izšāvuši raķetes Izraēlas virzienā.

Kaujinieku uzbrukumi esot vērsti pret Aškelonu, Ašdodu un Sderotu.

Aškelonā un Sderotā šovakar atskanējušas trauksmes sirēnas, apliecināja raidsabiedrība BBC. Aškelona piektdien jau cieta no palestīniešu kaujinieku raidītajām raķetēm, kuras "Dzelzs kupolam" neizdevās pārtvert.

Baltais nams nekomentēs Izraēlas Aizsardzības spēku paziņojumu

ASV Baltais nams nekomentēs Izraēlas Aizsardzības spēku paziņojumu par sauszemes operācijas paplašināšanu Gazā, vēstīja britu raidsabiedrība BBC.

"Mēs nevēlamies, lai tas šeit kļūtu par jaunu ieradumu - stāstīt, ko viņi (Izraēlas spēki) tur cenšas panākt," sacīja  Baltā nama Nacionālās drošības padomes koordinators Džons Kērbijs, "Mēs nevēlamies pateikt ko tādu, kas varētu ietekmēt operatīvo drošību."

Amatpersona arī apliecināja, ka ASV turpinās atbalstīt Izraēlas militāros spēkus. Tāpat Vašingtona un Telaviva esot apspriedusi Izraēlas kara plānu pret "Hamās" un to, kā tas varētu beigties.

Piektdienas rītā ASV aizsardzības sekretārs Loids Ostins kopā ar prezidentu Džo Baidenu esot piedalījušies sapulcē, kurā apspriesti dažādi ar nacionālo drošību saistīti jautājumi, tostarp Tuvajos Austrumos izvietotā ASV karaspēka drošība, Izraēlai nepieciešamā militārā palīdzība un humānās palīdzības sniegšana cilvēkiem Gazas joslā.

ANO Ģenerālā asambleja pieņem rezolūciju, kurā aicina noslēgt humāno pamieru Gazas joslā

ANO Ģenerālā asambleja pieņem rezolūciju, kurā aicina noslēgt humāno pamieru Gazas joslā
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

ANO Ģenerālā asambleja ar pārliecinošu balsu vairākumu pieņēmusi rezolūciju, kurā aicina nekavējoties noslēgt humāno pamieru Gazā. Par to nobalsoja 120 deputāti, 14 bija pret un 45 atturējās.

Rezolūcijā, ko arābu grupas vārdā ierosināja Jordānija, arī nosodīta vardarbība, kuru piedzīvojuši kā palestīniešu, tā Izraēlas civiliedzīvotāji.

Izraēlas un "Hamās" pārstāvji aicināti noslēgt humāno pamieru, kā arī nekavējoties un bez nosacījumiem atbrīvot "Hamās" sagrābtos ķīlniekus. 

Diplomāti aicināja nodrošināt netraucētu palīdzību un civiliedzīvotāju aizsardzību.

Šajā dokumentā gan atsevišķi nav izcelti teroristu grupējuma "Hamās" uzbrukumi Izraēlai 7. oktobrī.

ANO Ģenerālās asamblejas rezolūcijām nav juridiski saistoša spēka un ANO dalībvalstīm nav tās obligāti jāizpilda. Taču rezolūcija var būt svarīgs instruments, ko starptautiskā sabiedrība var izmantot, lai izdarītu spiedienu uz dažādām amatpersonām, tostarp valstu vadītājiem.

Informācija tiks papildināta.

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" kaujinieki 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas, izšaujot vairākus tūkstošus raķešu un iefiltrējoties vairākās vietās Izraēlā. "Hamās" un to sabiedrotie arī sagrābuši ķīlniekus, kas nogādāti Gazas joslā.

Iebrukums pārsteidza nesagatavotus Izraēlas izlūkdienestus un drošības spēkus. Izraēlā oficiāli ir izsludināts karastāvoklis. Atbildot "Hamās", Izraēla uzsāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Izraēla īsteno Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi.

Ilgu laiku kara skartajā teritorijā tika liegta arī humānās palīdzības piegāde caur Rafāhas robežpunktu teritorijas ziemeļos. Kopš 21. oktobra teritorijā iebrauc neliels skaits kravas automašīnu ar palīdzību Gazas joslā mītošajiem palestīniešiem, taču degvielas un ūdens filtrēšanas sistēmu ievešana ir aizliegta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti