Latvijas Radio Viļņā: Lietuvieši pārsvarā neitrāli vērtē Nausēdas uzvaru prezidenta vēlēšanās

Gitans Nausēda arī turpmākos piecus gadus būs Lietuvas prezidents. Tas noskaidrojās svētdien notikušajā prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā, kurā Nausēda ievērojami apsteidza savu vienīgo konkurenti premjerministri Ingrīdu Šimonīti, liecina neoficiālie vēlēšanu rezultāti. Latvijas Radio aptaujāja Lietuvas galvaspilsētā Viļņā satiktos cilvēkus par to, kā viņi vērtē šo vēlēšanu iznākumu.

Ir sākusies darba nedēļa, un Viļņā jau no agra rīta valda rosība, tāpēc nezinātāji arī varētu nepamanīt, ka svētdien Lietuvā bija nozīmīga diena. Bet nekādas lielas pārmaiņas jau arī nav notikušas, jo prezidenta vēlēšanās uzvarēja līdzšinējais valsts galva Gitans Nausēda. 

Un viņš to izdarīja visai pārliecinoši, jo par Nausēdu nobalsoja 74,4% uz vēlēšanām aizgājušo, bet par premjerministri Ingrīdu Šimonīti savu balsi atdeva 24%.

Abi kandidāti tikās arī pirms pieciem gadiem notikušo prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā un toreiz cīņa bija mazliet sīvāka, jo tad Nausēda saņēma vairāk nekā 66% balsu, bet Šimonīte – vairāk nekā 33%. 

Latvijas Radio pirmdien Viļņas centrā aptaujāja iedzīvotājus par aizvadītajām vēlēšanām, un neviens neizrādīja īpašu prieku vai neapmierinātību ar balsojuma iznākumu.

Latvijas Radio Viļņā: Lietuvieši pārsvarā neitrāli vērtē Nausēdas uzvaru prezidenta vēlēšanās
00:00 / 01:34

Tas, iespējams, tikai apliecina to, ka Nausēda bija pārliecinošs vēlēšanu favorīts.

"Sieva bija balsot. Nu, paslinkoju! Vainīgs! Pirmajā vēlēšanu kārtā balsoju, bet otrajā kārtā tāpat bija zināms, ka uzvarēs Nausēda, tad kāda jēga balsot. Droši vien būtu balsojis par Nausēdu. Pierasts, turklāt viņš ir ģimenes cilvēks. Ingrīda Šimonīte ir viena pati, tāds viņai statuss. Un man liekas, ka viņa ir tāda nervoza. Bet varbūt pēc pieciem gadiem viņa kļūs par prezidenti, jo Nausēdas termiņš beigsies," sacīja Zenons.

Par vēlēšanu rezultātu īpaši pārsteigta nebija arī Ģerūte, lai arī vēlēšanās balsojusi par Nausēdas sāncensi Šimonīti:

"Domāju, varat nojaust, par ko es balsoju. Par tādu prezidentu, kādu es vēlos Lietuvai – Ingrīdu Šimonīti. Jo es ticu tam, ko viņa dara. Un es ticu, ka viņa ir godīgs un profesionāls cilvēks. Redzēsim, kā klāsies Nausēdam. Tagad ir grūti pateikt, bet viņam ir dots milzīgs uzticības kredīts. Redzēsim, kā viņš tiks galā ar pienākumiem, kā arī ar valsts un iedzīvotāju vajadzībām ar ārējo problēmu radīto spiedienu." 

"Balsoju par Šimonīti. Viņa bija labākā kandidāte. Arī Nausēda bija labs kandidāts, rietumnieciski orientēts, tāpēc mēs esam priecīgi par vēlēšanu iznākumu," pauda Marjus.

"Nausēda? Viņš ir tāds ļoti mierīgs. Un, kā lai jums pasaka, liberāls. Viņam vajadzētu vairāk izlēmības un pievērst vairāk uzmanības vietējiem iedzīvotājiem. Šeit uz vietas vajag ieviest kārtību," savukārt teica Zoja.

 Bet Lietuvas galvaspilsētā sastaptā Irena ar vēlēšanu rezultātu bija apmierināta: "Nausēda ir normāls prezidents. Viņš ir atradis savu vietu dzīvē. Viss ir kārtībā."

Lietuvas pilsoņu noskaņojumu apliecināja arī vēlētāju aktivitāte, jo vēlēšanu otrajā kārtā nobalsoja nedaudz vairāk par 49% reģistrēto vēlētāju. Pirmajā vēlēšanu kārtā 12. maijā uz vēlēšanu iecirkņiem aizgāja nepilni 60% balsstiesīgo.

To, kāpēc vēlētāju aktivitāte samazinājās, Latvijas Radio komentēja politologs un Viļņas Universitātes profesors Ramūns Vilpišausks.

"Viens no iemesliem varēja būt tāds, ka daļa vēlētāju neredzēja kandidātu, kuru viņi varētu atbalstīt, – es domāju tos, kuri ir vīlušies politiskajā elitē, jo vēlēšanu otrajā kārtā sacentās prezidents un premjerministre. Es domāju, ka vairākums to vēlētāju, kuri pirmajā kārtā balsoja par kandidātu Eduardu Vaitku, neaizgāja balsot otrajā kārtā. Un vēl viens iemesls varētu būt vienprātība par to, kurš uzvarēs, tāpēc es domāju, ka daļa vēlētāju vienkārši neredzēja intrigu šajās vēlēšanās un neaizgāja balsot," domā Vilpišausks.

Nausēda pēc uzvaras paziņoja, ka viņš ir saņēmis milzīgu uzticības mandātu no Lietuvas pilsoņiem, kas esot novērtējuši viņa darbu aizvadītajos piecos gados. 

"Arī nākamais termiņš – tas skanēs banāli – nebūs viegls. Es rūpīgi sekoju līdzi notikumiem pasaulē un redzu, ka pašreizējā ģeopolitiskā situācija diemžēl saglabāsies sarežģīta. Mums jāatbalsta Ukraina bez jebkādiem nosacījumiem un visiem mūsu spēkiem, lai starptautiskā sabiedrība saglabātu savu uzmanību uz Ukrainu. Tas nebūs viegli izdarāms, jo pasaulē arvien parādās jauni karstie punkti, kā ļoti labi redzams," viņš pauda.

Runājot par nākamajiem pieciem gadiem amatā, Nausēda sacīja, ka viņš lielu uzmanību pievērsīs labklājības jautājumiem, bet šodien prezidents paziņoja, ka viena no viņa galvenajām tuvāko gadu prioritātēm būs panākt, lai Lietuva savai aizsardzībai atvēlētu vismaz 3,5% no iekšzemes kopprodukta.

Savukārt Šimonīte savu zaudējumu vēlēšanās ir uztvērusi ļoti mierīgi un ironizējot paziņoja, ka pasaule nav apgriezusies ar kājām gaisā, tāpēc viņa jau šodien pilnvērtīgi atgriezīsies pie valdības vadītājas pienākumiem.

Šāds Lietuvas prezidenta vēlēšanu iznākums bija paredzams, norāda analītiķi. Tam par iemeslu ne tikai Nausēdas popularitāte, bet arī valdošo konservatīvo nepopularitāte. Nausēdas inaugurācija paredzēta 12. jūlijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti