Dienas ziņas

Grobiņā aizvadīti pilsētas svētki

Dienas ziņas

Zīmju valodā. Dienas ziņas

Lietuvā noslēdzošajā kārtā izvēlas nākamo prezidentu

Lietuvā sākusies prezidenta vēlēšanu balsu skaitīšana; aizdomas par aģitācijas aizlieguma pārkāpumu

Lietuvā svētdien notika prezidenta vēlēšanu otrā kārta, kurā sacenšas pašreizējais prezidents Gitans Nausēda un premjere Ingrīda Šimonīte. Pulksten 20.00 balsošana noslēdzās un sākās balsu skaitīšana, bet oficiālie rezultāti gaidāmi pirmdien. Nausēdas vēlēšanu štābs prezidenta oficiālajā lapā sociālajā tīklā "Facebook" vēlēšanu dienā publicējis aicinājumu pulcēties pie Prezidenta pils Viļņā, kas bažīgu darījis Lietuvas Centrālo vēlēšanu komisiju.

ĪSUMĀ: 

  • Visā Lietuvā slēgti vēlēšanu iecirkņi; sākusies balsu skaitīšana, bet oficiālos rezultātus paziņos pirmdien.
  • Vēlēšanu otrajā kārtā nobalsojuši 49,3% balsstiesīgo Lietuvas pilsoņu.
  • Nausēda un Šimonīte Lietuvas prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā tikās arī pirms pieciem gadiem.
  • Abi kandidāti vienisprātis – tuvākajos gados Lietuvas prioritāte ir aizsardzība.
  • Politologu un sociologu vidū valda vienprātība par Nausēdas uzvaru arī vēlēšanu otrajā kārtā.
  • Nausēdas komandas publikācija "Facebook" radījusi aizdomas par aģitācijas aizlieguma pārkāpumu. 
  • Lietuvas Centrālā vēlēšanu komisija iespējamos pārkāpumus vērtēs pēc vēlēšanām. 

Prognozes par labu Nausēdam

Nausēda un Šimonīte Lietuvas prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā tikās arī pirms pieciem gadiem. Toreiz ekonomists Nausēda pārliecinoši apsteidza bijušo finanšu ministri Šimonīti.

Salīdzinot ar 2019. gada vēlēšanām, abi kandidāti esot daudz pazīstamāki vēlētājiem, jo Nausēda ir aizvadījis pirmo prezidentūras termiņu, bet Šimonīte kopš 2020. gada ir valdības vadītāja, sarunā ar Latvijas Radio sacīja politologs un Viļņas Universitātes profesors Ramūns Vilpišausks. 

"Manuprāt, cilvēkiem ir izveidojies daudz spēcīgāks viedoklis par viņiem abiem. Domāju, ka prezidentam Nausēdam tā ir priekšrocība, jo ierasti prezidentiem ir bijusi diezgan augsta popularitāte Lietuvā, daļēji tāpēc, ka viņi nav atbildīgi par nepopulāriem viedokļiem un viņi var kritizēt valdību, un Nausēda to ir darījis diezgan bieži, jo īpaši Covid-19 pandēmijas laikā. Turpretī Lietuvas premjerministri parasti nebauda augstu popularitāti. Šis konteksts būtu jāņem vērā, salīdzinot pirms pieciem gadiem notikušās vēlēšanas un šī gada vēlēšanas. Domāju, ka tas būs viens no iemesliem, kāpēc Nausēda atkal uzvarēs," uzskata Vilpišausks.

Vēlēšanu pirmajā kārtā pirms divām nedēļām Nausēda saņēma gandrīz 44% nodoto balsu, bet par Šimonīti nobalsoja 20% uz vēlēšanām aizgājušo. 

Vilpišausks sacīja, ka politologu un sociologu vidū valda vienprātība par Nausēdas uzvaru arī vēlēšanu otrajā kārtā, ja vien vēlētāju līdzdalība nebūs ārkārtīgi zema. 

"Ingrīdai Šimonītei ir daudz stabilāka atbalstītāju bāze nekā prezidentam Nausēdam, bet viņa priekšrocība ir atbalsts dažādās vecuma grupās un dažādās Lietuvas daļās, izņēmums varētu būt Viļņa. Tāpēc izskatās, ka viņš uzvarēs. Bet, ja vēlētāju aktivitāte būs zema, tad Nausēdas pārsvars pār Šimonīti nebūs ļoti liels," domā politologs.

Pirms dažām dienām, atbildot uz jautājumu par savām izredzēm vēlēšanu otrajā kārtā, Nausēda sacīja, ka rezultāts ir nulle pret nulli, bet Šimonīte teica, ka ir bezjēdzīgi spekulēt. 

"Domāju, ka vislabāk ir pagaidīt līdz svētdienas vakaram, kad viss būs skaidrs. Ja kādam patīk derības, tad var paskatīties, kur var likt likmes uz vienu vai otru rezultātu. Bet, tā kā es neesmu azartspēļu piekritēja, tad pagaidīšu līdz svētdienai. Tad mēs redzēsim, un varēs komentēt skaitļus, nevis spekulācijas," Šimonīte sacīja Lietuvas sabiedriskajam medijam.

Mazāka aktivitāte nekā pirmajā kārtā

Vēlēšanu pirmajā kārtā nobalsoja nepilni 60% balsstiesīgo Lietuvas pilsoņu. Tika paredzēts, ka otrajā kārtā vēlētāju aktivitāte varētu būt nedaudz zemāka.

Kopumā prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā nobalsoja 49,3% balstiesīgo Lietuvas pilsoņu.

Vēlēšanu iecirkņi visā Lietuvā tika slēgti pulksten 20.00. Pēcāk sākās balsu skaitīšana. Pirmie vēlēšanu rezultāti ir gaidāmi dažas stundas pēc iecirkņu slēgšanas.

Vēlēšanu iecirkņos zemāku aktivitāti svētdien skaidro ar silto laiku. 

Aizdomas par aģitācijas aizlieguma pārkāpumu

Tikmēr vēlēšanu komisijai ir radušās aizdomas par aģitācijas aizlieguma pārkāpumu, jo Nausēda sociālajā tīklā "Facebook" svētdien publicēja uzaicinājumu iedzīvotājiem vakarā pulcēties pie Prezidenta pils Viļņā, lai kopīgi sagaidītu vēlēšanu rezultātus. 

Lietuvas Centrālās vēlēšanu komisijas vadītāja Lina Petroniene par iespējamo pārkāpumu
00:00 / 00:24
Lejuplādēt

Lietuvas Centrālās vēlēšanu komisijas vadītāja Lina Petroniene: "Centrālajai vēlēšanu komisijai radīja bažas tas, ka aģitācijas aizlieguma laikā tika publicēts prezidenta kandidāta ieraksts, kas rada interesi par vēlēšanām, un tajā tika runāts arī par to, ka būs ekrāni, kuros varēs redzēt vēlēšanu rezultātus. Tas rada dažus jautājumus par amata pilnvaru izmantošanu." 

Centrālā vēlēšanu komisija aicinājusi dzēst "Facebook" ierakstu, lai ievērotu politiskās reklāmas aizliegumu, taču prezidenta pārstāvji to atteikušies darīt. Uzaicinājums esot saistīts tikai un vienīgi ar to, ka Prezidenta pilī dzimst jauna tradīcija, uz pasākumu aicināta ierasties arī Nausēdas pretiniece Šimonīte.  

Pēcāk Centrālās vēlēšanu komisijas vadītāja paziņoja, ka lēmums saistībā ar publikāciju "Facebook" tiks pieņemts pēc vēlēšanām, norādot, ka "pēc vēlēšanām tiks dots vērtējums visiem apstākļiem un tiks pieņemts lēmums".

"Patiesībā būtu grūti komentēt prezidenta biroja nostāju. Katram pašam jāizlemj, kā rīkoties. Mēs vienkārši paziņojām, ieteicām dzēst publikāciju. Tā nav īpaši bieža parādība vēlēšanu dienā, tāpēc mums bija svarīgi reaģēt un pateikt, kāda ir mūsu pozīcija un kādus riskus mēs saskatām," norādīja komisijas priekšsēdētāja.

Abi kandidāti vienisprātis – tuvākajos gados Lietuvas prioritāte ir aizsardzība

Abi kandidāti ir vienisprātis, ka tuvākajos gados Lietuvas prioritāte ir atvēlēt aizsardzībai vismaz 3% no iekšzemes kopprodukta un nodrošināt, lai valstī pēc iespējas drīzāk varētu pilnvērtīgi izvietot Vācijas armijas brigādi.

Nausēda ir paziņojis, ka uzvaras gadījumā viņš strādās pie tā, lai uzlabotu demogrāfisko situāciju valstī un veicinātu dzimstību. Savukārt Šimonīte vēlas veicināt toleranci sabiedrībā.

Latvijas Radio Viļņā uzrunātie cilvēki izteica cerību, ka nākamais Lietuvas prezidents sekmēs valsts attīstību. Cilvēki Viļņas ielās pauda:

"Es negaidu pārmaiņas, bet drīzāk stabilitāti. Es ceru, ka mūsu valsts turpinās doties tajā pašā virzienā. Abi kandidāti vēlēšanu otrajā kārtā ir diezgan labi, paldies Dievam."

"Otrajā kārtā piedalās labākie iespējamie kandidāti, jo pārējie, kuri piedalījās pirmajā kārtā, bija diezgan slikti, varbūt izņemot vienu vai divus, kuri nebija slikti. Bet pārējie… lai Dievs palīdz."

"Mums ir vajadzīgas pārmaiņas, protams, uz labo pusi, lai visiem būtu labāka dzīve."

KONTEKSTS:

Lietuvas prezidents tiek ievēlēts tautas balsojumā. Prezidenta vēlēšanu pirmā kārta notika 12. maijā. Uz prezidenta amatu pretendēja astoņi kandidāti.

Galvenais favorīts ir līdzšinējais valsts galva Gitans Nausēda, kurš kandidē uz otro termiņu. Viņa galvenie konkurenti bija tagadējā premjerministre Ingrīda Šimonīte un jurists Igns Vēgele.

Pirmajā kārtā visvairāk balsu saņēma Nausēda (44%) un Šimonīte (20%), kuri cīnīsies par uzvaru prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā, kas notiks 26. maijā.

Vienlaikus ar prezidenta vēlēšanu pirmo kārtu Lietuvā notika arī referendums par izmaiņām valsts konstitūcijā, kas paredzēja atļaut dubultpilsonību. Taču šajā balsojumā nav izdevies savākt nepieciešamo balsu skaitu (vismaz pusi no balsstiesīgo pilsoņu skaita), tādēļ mēģinājums atļaut dubulpilsonību cietis neveiksmi.

Lietuvā šis ir vēlēšanu gads, jo 9. jūnijā notiks Eiropas Parlamenta vēlēšanas, bet oktobrī plānotas Seima vēlēšanas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti