Rīta Panorāma

Telefonintervija ar VP Kibernoziegumu apkarošanas pārvaldes 2. nodaļas priekšnieku Oļegu Filatovu

Rīta Panorāma

Pasaules lielākajam kokam – sekvojai – laba veselība

Gruzija protestu gaisotnē sagaida Neatkarības dienu

Gruzija protestu gaisotnē sagaida Neatkarības dienu

Gruzijā svētdien, 26. maijā, atzīmēja Neatkarības dienu. Tomēr gaisotni galvaspilsētā Tbilisi vēl joprojām ietekmē plašie protesti pret parlamenta atbalstīto tā dēvēto "ārvalstu aģentu" likumu.

Par godu jubilejai visā valstī notika svinīgi pasākumi, tai skaitā jauno karavīru zvēresta nodošanas ceremonija. Augstākās amatpersonas cilvēkus uzrunāja Tbilisi Brīvības laukumā, un prezidente Salome Zurabišvili tajā uzsvēra, ka neviens nepiespiedīs valsti atgriezties pagātnē, un tuvināšanās ar Eiropu un Ameriku ir patiesais ceļš uz neatkarības un miera saglabāšanu.

Savukārt premjers atgādināja par zaudētajām teritorijām un pauda cerību, ka Eiropā valsts iestāsies apvienota.

Pēc ceremonijas iedzīvotāji devās uz militāro izstādi Brīvības laukumā, bet svinības noslēdzās ar svinīgu koncertu, kura galvenais vadmotīvs bija "Stāsts par Gruziju".

Tomēr kopējo noskaņu ietekmēja lielas sabiedrības daļas negatīvā nostāja pret valdības atbalstītā ārvalstu aģentu likuma pieņemšanu. Arī svētdienas vakarā tūkstošiem cilvēku devās gājienā pa galvaspilsētas ielām, lai protestētu pret likumu, kas, pēc kritiķu domām, ierobežos mediju brīvību un kaitēs valsts centieniem pievienoties Eiropas Savienībai.

Protesti pret "ārvalstu aģentu" likumu Gruzijā
Protesti pret "ārvalstu aģentu" likumu Gruzijā

KONTEKSTS:

Gruzijā plašus protestus izraisījis valdības iecerētais likumprojekts par "ārvalstu aģentiem". Tas paredz iekļaut "ārvalstu aģentu" sarakstā nevalstiskās organizācijas un medijus, kas vismaz 20% finansējuma saņem no ārvalstīm.

14. maijā likums tika pieņemts trešajā un galīgajā lasījumā.

Gruzijas valdošā partija "Gruzijas sapnis" aizstāv šo likumprojektu un uzsver, ka Gruzijas sabiedrībai jāzina, kuras organizācijas saņem ārvalstu finansējumu.

Taču likumprojekts izpelnījies salīdzinājumus ar Krievijas 2012. gadā pieņemto "ārvalstu aģentu" likumu, ko Kremlis izmantojis opozīcijas apspiešanai un neatkarīgo mediju slēgšanai.

Pret likumprojektu iebilst arī Gruzijas prezidente Salome Zurabišvili, kura uzlikusi tam veto. Taču valdošā partija to var apiet ar balsu vairākumu parlamentā.

Līdzīgu likumprojektu "Gruzijas sapnis" centās pieņemt jau pagājušogad, bet pēc plašiem protestiem Gruzijas parlaments apturēja tā izskatīšanu.

Rietumvalstis brīdina Gruzijas valdību, ka likumprojekta pieņemšana būs nopietns šķērslis Gruzijas ceļā uz pievienošanos Eiropas Savienībai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti