Ungārijas parlaments atbalstījis Somijas pievienošanos NATO

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 1 mēneša.

Ungārijas parlamenta deputāti pirmdien atbalstīja Somijas pieteikumu par pievienošanos NATO. Šādu atbalstu gan joprojām nav saņēmis attiecīgs Zviedrijas pieteikums.

Somija un Zviedrija pagājušogad iesniedza pieteikumu par pievienošanos NATO, bet vispirms tas ir jāapstiprina visām 30 esošajām Ziemeļatlantijas alianses dalībvalstīm.

Līdz šim to bija izdarījušas 28 no 30 dalībvalstīm, bet jau ilgāku laiku iebildumus izteica Ungārija un Turcija.

Turcija kritizē Zviedrijas atbalstu kurdiem, ko Turcija uzskata par teroristiskas organizācijas pārstāvjiem.

Savukārt Ungārijas iebildumus izraisīja kritika, ko Somija un Zviedrija vērsušas pret Ungārijas premjera Viktora Orbāna valdību, kam citas Eiropas Savienības dalībvalstis pārmet demokrātijas un tiesiskuma standartu pārkāpšanu.

Pēdējā laikā kļuva skaidrs, ka Turcijai un Ungārijai ir mazāk iebildumu pret Somijas pozīciju, tādēļ Somija varētu tikt uzņemta NATO pirms Zviedrijas.

Ungārijas parlaments pirmdien atbalstījis Somijas uzņemšanu NATO; paredzams, ka tuvākajā laikā šādu lēmumu varētu pieņemt arī Turcija. Somijas uzņemšanu atbalstīja 182 Ungārijas parlamenta deputāti, pret balsoja tikai seši.

Kad būs saņemts apstiprinājums no visām 30 dalībvalstīm, NATO nosūtīs oficiālu uzaicinājumu Somijai kļūt par NATO dalībvalsti.

Ungārijas lēmums ir laba ziņa arī Somijas premjerei Sannai Marinai, jo šonedēļ Somijā gaidāmas parlamenta vēlēšanās, kurās Marinas vadītie sociāldemokrāti mēģinās noturēties pie varas.

KONTEKSTS:

Somija un Zviedrija ilgstoši atturējās no iesaistīšanās NATO. Taču Krievijas iebrukums Ukrainā radikāli mainīja drošības situāciju Eiropā, un abās valstīs politiķu un sabiedrības vidū strauji pieauga atbalsts dalībai NATO.

2022. gada 18. maijā gan Somija, gan Zviedrija iesniedza pieteikumus dalībai NATO.

Par gaidāmo alianses paplašināšanos pozitīvi izteicās gan NATO vadība, gan arī daudzas NATO dalībvalstis, taču bažas radīja Turcijas paziņojums, ka tā neatbalsta šo valstu iestāšanos NATO.

29. jūnijā Zviedrija un Somija saņēma NATO uzaicinājumu pievienoties aliansei, bet šis lēmums jāratificē visām 30 esošajām NATO dalībvalstīm. Līdz šim to vēl nebija izdarījušas Ungārija un Turcija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti