«Re:Check» pārbauda: Ko Krievijas propaganda stāsta par protestiem Gruzijā?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 1 mēneša.

Ko Krievijas propaganda stāsta par protestiem Gruzijā? To pētīja "Re:Baltica" faktu pārbaudes projekta "Re:Check" melu un maldu apskatā.

"Re:Check" jaunākais melu un maldu apskats
00:00 / 08:10
Lejuplādēt

Pirms pāris nedēļām tūkstošiem cilvēku Tbilisi un citās Gruzijas pilsētās protestēja pret tā saukto ārvalstu aģentu likumprojektu, kas paredz iekļaut tā dēvēto ārvalstu aģentu sarakstā nevalstiskās organizācijas un medijus, kas vismaz piekto daļu finansējuma saņem no ārvalstīm.

Protestu rezultātā Gruzijas valdošā partija "Gruzijas sapnis" likumprojektu atsauca. Tajā pašā laikā Kremlis un tā propagandas kanāli sāka izplatīt citus, alternatīvus faktus par notikušā apstākļiem.

Viens no galvenajiem vēstījumiem – šīs akcijas vai pat mēģinājumu ar varu gāzt Gruzijas valsts varu organizējot rietumvalstis.  

Piemēram, Krievijas Valsts domes deputāts Aleksejs Žuravļovs paziņoja, ka Eiropas Savienības ārlietu dienesti par protestiem esot zinājuši, pirms tie vēl bija sākušies. Taču par galveno vainīgo tiek sauktas Amerikas Savienotās Valstis (ASV). Šo naratīvu detalizēti kādā video izklāstīja, piemēram, viens no galvenajiem Krievijas propagandistiem ārvalstīs Skots Riters. Viņš deviņdesmitajos gados bija ANO ieroču inspektors, un šis kādreizējais amats tiek allaž uzsvērts viņa regulāri sniegtajās intervijās Krievijas medijos. Sociālajos medijos ļoti populārajā video viņš runā it kā amerikāņu vārdā.

"Mēs neskatāmies uz Gruziju kā uz draudzīgu tautu, kurai gribam palīdzēt attīstīties līdz tādam pašam dzīves līmenim kā pie mums. Mēs skatāmies uz jums kā uz vietu, kur var radīt krīzi, lai destabilizētu Krieviju. Lūk, kas notiek!" stāstīja Riters.

Propagandists vēstīja, ka ASV mērķis esot atvērt otro fronti pret Krieviju, lai vājinātu tās spēkus Ukrainā.

Par centieniem it kā atvērt otro fronti runāja Krievijas televīzijas propagandiste, kanāla RT galvenā redaktore Margarita Simonjana.  Viņa arī atklāti piedraudēja, ka neviens ar Gruziju neauklēšoties, kā tas esot bijis 2008. gada augustā – šoreiz karaspēku nesūtīšot, bet uzreiz bumbošot Tbilisi. 

Krievijas propaganda arī bez jebkādiem pierādījumiem apgalvo, ka protestos piedalījušies cilvēki, kas strādā ASV labā. Piemēram, jau minētais Riters stāstīja, ka šiem cilvēkiem esot ASV pases un tad, kad Krievija uzbrukšot, viņi valsti pametīšot.

Tāpēc lauku puiši tiks iesaukti un mirs to dēļ, kas strādā par ASV dolāriem un to neatzīst. Lūk, kāpēc viņi ir pret šo likumu, jo viņiem būs jāatklāj, ka viņi strādā ASV valdības labā. 

Gruzijas faktu pārbaudītāji Krievijas televīzijas kanālos konstatējuši arī virkni citu nepatiesu apgalvojumu saistībā ar protestiem. Piemēram, tur stāstīts, ka akcijās piedalījās vardarbīgi noskaņoti ukraiņi ar sagatavotām "molotova kokteiļa" pudelēm, ka Gruzijā jau kādu laiku aktīvi strādājot Ukrainas specdienesti, ka protestētāju bijis maz. Taču žurnālisti, izmantojot kartēšanas programmas, lēš, ka Tbilisi vien vienlaikus pulcējās vairāk nekā 30 tūkstoši cilvēku.

Latvijā šī Krievijas propaganda vismaz sociālajos medijos lielu atsaucību nav guvusi. Tikai dažos ierakstos doti mājieni, ka Gruzijā viss esot labi, tikai Rietumi cenšoties uzspiest savu kārtību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti