Panorāma

Dagdā demontē vēsturisko bruģi

Panorāma

Panorāma

Floridas gubernators konkurēs ar Donaldu Trampu

Floridas gubernators Desantiss metis izaicinājumu Trampam cīņā par ASV prezidenta amatu

Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV) apgriezienus uzņem cīņa par uzvaru 2024. gadā gaidāmajās ASV prezidenta vēlēšanās. Floridas štata gubernators Rons Desantiss oficiāli pieteicis savu kandidatūru uz Republikāņu partijas nomināciju. Viņa galvenais konkurents būs bijušais ASV prezidents Donalds Tramps, kurš joprojām ir ļoti populārs republikāņu vēlētāju vidū.

Desantiss savu kandidatūru izziņoja populārajā sociālajā tīklā "Twitter", kur pēc tam sniedza tiešraides interviju tvitera īpašniekam Īlonam Maskam. Taču kandidatūras izziņošanu aizkavēja tehniskas problēmas, jo "Twitter" tiešraidei bija pieslēdzies pārāk liels skaits cilvēku.

Floridas gubernators Desantiss metis izaicinājumu Trampam cīņā par ASV prezidenta amatu
00:00 / 03:28
Lejuplādēt

Sola cīnīties pret noziedzību un nelegālo imigrāciju

44 gadus vecais Desantiss savu kampaņu pieteica ar saukli "Great American comeback", ko varētu latviskot kā "Amerikas lielā atgriešanās". Tas izraisa asociācijas ar Trampa lozungu "Make America Great Again" jeb "Padarīsim Ameriku atkal varenu".

Desantiss sacīja, ka izlēmis kandidēt uz ASV prezidenta amatu, jo vēlas aizstāvēt konservatīvās vērtības, aizsargāt ASV robežas pret nelegālajiem imigrantiem un apkarot noziedzību valsts lielākajās pilsētās.

Viņš arī atgādināja, ka Covid-19 pandēmijas laikā ir iestājies pret stingriem iedzīvotāju pārvietošanās un pulcēšanās brīvības ierobežojumiem.

Desantiss vēsta, ka ir nopietni satraucies par valstī notiekošo. "Mēs zinām, ka mūsu valsts ir uz nepareizā ceļa. Mēs redzam, ka mūsu robežu pārpludina migranti. Mēs redzam, ka noziedzība pārņem pilsētas. Mēs redzam, ka federālās valdības politika apgrūtina ģimeņu iztikšanu.

Un mums ir apātisks prezidents, kuram nav enerģijas un kurš nerisina mūsu valsts galvenās problēmas.

Taču tam tā nav jābūt. Mūsu valsts pagrimums nav neizbēgams. Tā ir izvēle, un es domāju, ka mēs varam izvēlēties labāku ceļu. Tāpēc es palīdzēšu atjaunot normālu dzīvi mūsu kopienās, mūsu iestāžu integritāti un veselo saprātu mūsu sabiedrībā," Desantiss sacīja intervijā telekanālam "Fox News".

Ārpolitikā viņš sola izolacionistisku nostāju attiecībā uz Krievijas iebrukumu Ukrainā.

"Skatoties uz to, kas notiek Austrumeiropā. Ziniet, es gribētu redzēt šī jautājuma izlīgumu. Es negribu redzēt plašāku karu. Nav zināms, kā tas izskatīsies 2025. gada janvārī. Taču es negribētu redzēt, ka ASV ar mūsu karaspēku ciestu karā Krievijā vai Ukrainā."

Alternatīva tiem, kas negrib balsot par Trampu

Desantiss ir absolvējis prestižās Jeila un Hārvarda universitātes, bijis beisbola komandas kapteinis, dienējis kara flotē.

Desantiss ir Floridas štata gubernators kopš 2019. gada. Viņš ir īstenojis ļoti konservatīvu politiku, iestājies par gandrīz pilnīgu abortu aizliegumu, atvieglojis šaujamieroču glabāšanas noteikumus un aizliedzis skolu pirmajās klasēs pedagogiem runāt ar bērniem par seksuālo orientāciju.

Daudziem amerikāņiem Desantiss joprojām ir maz zināms politiķis, tāpēc viņam būs jāizcīna plašāka atpazīstamība, lai varētu sacensties ar savu kādreizējo sabiedroto Donaldu Trampu, kurš ir pārliecinoši populārākais Republikāņu partijas kandidāts.

Pat draugi un sabiedrotie uzskata, ka Desantisam trūkst harismas un spējas neapjukt nestandarta situācijās, kas ir ļoti svarīgas īpašības, lai nopietni konkurētu uz ASV prezidenta amatu.

Brauna Universitātes politikas zinātnes profesore Vendija Šillere uzskata, ka Desantiss sevi mēģina pasniegt kā kandidātu, kurš ir tikpat konservatīvs kā Tramps, bet bez dažādu skandālu un tiesvedību bagāžas.

Viņasprāt, tā ir gudra taktika, kas var palīdzēt palielināt atbalstu Desantisam.

"Es domāju, ka, iepazīstinot republikāņu vēlētājus ar sevi un savu ģimeni, viņa popularitāte aptaujās pieaugs. Un, ja viņam būs labi priekšvēlēšanu kampaņas padomnieki, kuros viņš ieklausīsies, un ja viņš parādīs, ka ir gatavs cīnīties par nomināciju un sacensties aci pret aci ar Trampu, tad es redzu iespēju, ka Desantiss varētu atņemt Trampam daļu no viņa bāzes vēlētājiem.

Viņš varētu būt pievilcīgāks tiem republikāņiem, kuri vēlas čempionu Donalda Trampa veidolā, bet bez Donalda Trampa pagātnes bagāžas," Šillere sacīja ziņu aģentūrai "Reuters".

Pašlaik pārliecinošā vadībā ir Tramps

Republikāņu nominācijas izraudzīšanās process būs ilgstošs, bet vēlētāju pēdējās aptaujas rāda, ka pašlaik Desantiss atpaliek no Trampa par 30 procentpunktiem, ko līdz priekšvēlēšanām būs ļoti grūti sadeldēt.

Desantisam pēc savas kampaņas izziņošanas dažu stundu laikā izdevās savākt miljonu dolāru. Kampaņas finansējuma ziņā viņš ir priekšā Trampam.

Līdz ar Trampu un Desantisu cīņā par Republikāņu partijas nomināciju iesaistījušies vēl vairāki politiķi, no kuriem zināmākā ir bijusī ASV vēstniece ANO Nikija Heilija. Mēnešiem ilgi tiek apspriesta arī bijušā ASV viceprezidenta Maika Pensa iespējamā kandidēšana.

Republikāņu izvirzītais kandidāts 2024. gada prezidenta vēlēšanās, visticamāk, stāsies pretī pašreizējam ASV prezidentam demokrātam Džo Baidenam.

KONTEKSTS:

ASV prezidenta vēlēšanas ir plānotas 2024. gada 5. novembrī. ASV prezidents netiek ievēlēts tiešā tautas balsojumā, bet gan ar tā sauktās Elektoru kolēģijas starpniecību. Vēlēšanu dienā pilsoņi ievēlēs savus pārstāvjus Elektoru kolēģijā, kas pēc tam balsos par prezidenta ievēlēšanu.

Šāda vēlēšanu sistēma nozīmē, ka prezidenta vēlēšanās var uzvarēt arī kandidāts, kas kopumā saņēmis mazāk vēlētāju balsu nekā konkurents. Piemēram, tā notika 2016. gadā, kad Donalds Tramps pārspēja Hilariju Klintoni.

Paredzams, ka valdošā Demokrātu partija bez nopietnas konkurences atkārtoti izvirzīs prezidenta amatam tagadējo Baltā nama saimnieku Džo Baidenu, kurš apņēmies kandidēt uz otro termiņu.

Saistībā ar viņa kandidatūru lielākos jautājumus raisa Baidena vecums, jo viņš jau tagad ir vecākais prezidents ASV vēsturē un atkārtotas ievēlēšanas gadījumā viņam būs jāstrādā līdz 86 gadu vecumam.

Republikāņu partijā sīvākā cīņa par izvirzīšanu prezidenta amatam gaidāma starp eksprezidentu Trampu un Floridas štata gubernatoru Ronu Desantisu. Trampa izredzes varētu mazināt viņam izvirzītās apsūdzības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti