«Hamās» atbrīvo 12 Taizemes pilsoņus; 13 sagūstītie izraēlieši ceļā no Gazas joslas

Piektdienas pēcpusdienā sākusies teroristu grupējuma "Hamās" sagūstīto ķīlnieku nodošana Izraēlas un arī Taizemes varasiestādēm. Saskaņā ar jaunāko informāciju atbrīvoti 12 Taizemes pilsoņi, savukārt vēl 13 Gazas joslā turētie ķīlnieki ir ceļā no Gazas joslas. Tikmēr Gazas dienvidos no Ēģiptes ir iebraukušas kravas automašīnas ar humāno palīdzību.

Taizemes premjerministrs paziņoja, ka 12 Taizemes pilsoņi, kurus teroristi bija saņēmuši gūstā Gazas joslā, ir atbrīvoti. Viņš arī piebilda, ka vēstniecības amatpersonas ir "ceļā, lai viņus sagaidītu", taču neprecizēja, kur ķīlnieki atrodas.

Pēc tam Ēģiptes Valsts informācijas dienests paziņoja, ka intensīvu Ēģiptes centienu rezultātā tika atbrīvoti 12 Taizemes pilsoņi, vēstīja britu raidsabiedrība BBC.

Taizemes valstspiederīgo atbrīvošana nav daļa no vienošanās starp Izraēlu un "Hamās", kas tika panākta ar Kataras starpniecību.

Jaunākā informācija liecina, ka 13 "Hamās" sagūstītie ķīlnieki no Izraēlas jau ir nodoti Starptautiskā Sarkanā Krusta komitejas pārstāvjiem (SSKK) un ir ceļā no Gazas joslas. Tomēr nav skaidrs, kur notika nodošana un cik ilgs būs šo cilvēku ceļš līdz Rafahas robežpunktam.

Kad viņi būs šķērsojuši Ēģiptes robežu, atbrīvotos cilvēkus ar militāriem helikopteriem nogādās Izraēlā, kur viņiem vajadzētu ierasties ap pulksten 18.00.

Apmaiņā pret šiem gūstekņiem Izraēla ir apsolījusi izlaist no cietuma okupētajā Rietumkrastā 39 palestīniešus. To vidū ir 24 sievietes un 15 vīrieši. Arī viņi tiks nodoti Sarkanā Krusta darbiniekiem.

Tiesa, vēl piektdienas vakarā nav ziņu par atbrīvotajiem palestīniešiem. Kā vēstīja britu raidsabiedrība BBC, Rietumkrastā pie kontrolpunkta, kurā bija paredzēts šos cilvēkus sagaidīt, sapulcējies liels cilvēku pūlis.

Sanākušie ne tikai gaidīja atbrīvotos, bet arī skandēja "Kur ir ieslodzītie?".

Ja pamiers noturēsies, tad nākamajās trīs dienās "Hamās" vajadzētu atbrīvot vēl 37 izraēliešus, bet no Izraēlas cietumiem atbrīvos vēl 111 palestīniešus.

Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu un aizsardzības ministrs Joavs Galants seko līdzi ķīlnieku apmaiņai no Izraēlas Aizsardzības spēku komandcentra militārajā štābā Telavivā, vēstīja laikraksts "The Times of Israel".

"Premjerministrs un aizsardzības ministrs cieši uzraudzīs operāciju, lai no "Hamās" gūsta atbrīvotos izraēliešus nogādātu Izraēlā," vēstīja medijs, citējot premjera biroja paziņojumu.

"Hamās" nolaupīja un aizveda uz Gazu 240 izraēliešus, tāpēc pamiera četrās dienās varētu atbrīvot tikai aptuveni piekto daļu no viņiem. Taču Izraēla ir paziņojusi, ka par katriem 10 papildu atbrīvotajiem gūstekņiem tā pagarinās pamieru par vienu dienu. Pagaidām nav skaidrs, vai "Hamās" izmantos šo Izraēlas piedāvājumu.

Pagaidām gan izraēlieši, gan "Hamās" ievēro noslēgto vienošanos, jo nav ziņu par kaujām vai Izraēlas gaisa triecieniem. Taču izraēliešu karavīri ir atklājuši uguni, kad vairāki simti palestīniešu no Gazas dienvidiem mēģināja nokļūt teritorijas ziemeļos, kas joprojām ir karadarbības zona. Uz dienvidiem pārvietotie iedzīvotāji šodien mēģina atgriezties savās mājās Gazas ziemeļos par spīti tam, ka Izraēlas armija aicināja to nedarīt.

Eksperti domā, ka pamiers varētu noturēties līdz pat pirmdienai. Geršons Baskins, kurš savulaik ir vadījis sarunas ar "Hamās" par ķīlnieku atbrīvošanu, uzskata, ka pamiers noturēsies, jo tajā ir ieinteresētas abas karojošās puses.

Geršons Baskins par "Hamās" sagūstīto cilvēku atbrīvošanu
00:00 / 00:28

"Izraēla vēlas atbrīvot gūstā saņemtās sievietes un bērnus, bet palestīnieši vēlas atbrīvot Izraēlas cietumos ieslodzītās palestīniešu sievietes un pusaudžus. Šeit abu pušu intereses sakrīt. Pamiers ir ļoti trausls un pastāv risks, ka tas var beigties jebkurā brīdī, tomēr izskatās, ka abas puses pieliks visas pūles, lai tas noturētos," Baskins sacīja raidsdabiedrībai "France 24".

Baskins arī norādīja, ka "Hamās" būtu izdevīgi, ja pamieru izdotos pagarināt, jo tas dotu laiku teroristiem pārgrupēties un sagatavoties turpmākai karadarbībai. Protams, arī Izraēlas armija šo laiku var izmantot, lai veiktu vienību rotāciju. Ziņu aģentūra "Reuters" šodien izplatīja video, kurā bija redzams, ka vairāki izraēliešu tanki un kājnieku kaujas mašīnas no Gazas ziemeļiem devās uz Izraēlu.

Vislielākie ieguvēji no uguns pārtraukšanas ir simtiem tūkstošiem Gazas joslas civiliedzīvotāju, kuri kara dēļ zaudēja mājas.

Pamiers ir devis iespēju arī piegādāt papildu humāno palīdzību Gazas joslai. Līdz pusdienlaikam Gazā no Ēģiptes bija iebraukušas 90 kravas automašīnas, kas piegādāja pārtiku, medikamentus, kā arī gāzi un degvielu. Kopumā šodien Gazā vajadzētu ierasties 230 kravas automašīnām ar palīdzību.

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā tika nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji. "Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 240 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki. Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.

Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti vismaz 1,1 miljons cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās. Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.

Izraēla apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts, un vaino "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga. 

Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti