Gazas joslā stājies spēkā 4 dienu ilgs pamiers; pēc tā Izraēla plāno karot vismaz divus mēnešus

Izraēla turpinās intensīvas kaujas Gazas joslā vēl vismaz divus mēnešus pēc īsā pamiera beigām, ceturtdien prognozēja Izraēlas aizsardzības ministrs Joavs Galants. Saskaņā ar ceturtdien panākto vienošanos starp Izraēlu un teroristisko grupējumu "Hamās" piektdienas rītā pulksten 7.00 pēc vietējā un Latvijas laika stājies spēkā pamiers starp abām pusēm. Piektdien varētu sākties arī gūstekņu apmaiņa.

ĪSUMĀ: 

  • Gaidāms, ka pamiers ilgs 4 dienas.
  • Pamiera laikā varētu tikt atbrīvoti 50 "Hamās" sagūstītie ķīlnieki un 150 palestīnieši.
  • Izraēla plāno pēc pamiera karot Gazas joslā vismaz divus mēnešus.
  • Pamiera laikā Izraēlas armija koncentrēsies uz kauju nākamo posmu plānošanu.

Stājies spēkā četru dienu ilgs pamiers

Par pamieru Gazas joslā un plānoto ķīlnieku atbrīvošanu ceturtdien paziņoja Kataras Ārlietu ministrija. 

"Pauze sāksies piektdien plkst.7, un pirmā civiliedzīvotāju ķīlnieku partija tiks nodota tajā pašā dienā aptuveni plkst.16," sacīja ministrijas preses pārstāvis Madžids al Ansari, piebilstot, ka tiks atbrīvoti 13 cilvēki – sievietes un viņu ģimeņu bērni.

Izraēlas karavīri ir rūpīgi sagatavoti, lai uzņemtu potenciāli ļoti traumētas ķīlnieces sievietes un bērnus. Pat pirmie vārdi, ko karavīri teiks, esot rūpīgi izplānoti.

Tāpat karavīri mudināti ņemt līdzi bērnu iecienītākos ēdienus.

Kāds Ēģiptes drošības avots aģentūrai AFP pastāstīja, ka Izraēlas drošības amatpersonas, Starptautiskā Sarkanā Krusta (SSKK) un Sarkanā Pusmēness darbinieki, kā arī komanda no Ēģiptes tiks nosūtīti uz Rafahu pie Ēģiptes un Gazas robežas, lai uzņemtu ķīlniekus, kurus pēc tam ar lidmašīnu nogādās Izraēlā.

Zināms, ka "Hamās" bija sagūstījuši kopumā 240 cilvēkus. Vismaz 35 no tiem bija bērni, no kuriem 18 ir vecumā līdz 10 gadiem. Teroristi jau atbrīvoja četras ķīlnieces, un Izraēlas armijai izdevās izglābt vienu karavīru. Divus citus gūstekņus, tostarp sievieti-karavīru, Izraēlas karaspēks atrada mirušus Gazā.

Savukārt ASV televīzijas kompānija CNN, atsaucoties uz anonīmu Izraēlas varasiestāžu pārstāvi, ziņo, ka jau piektdien no Izraēlas cietumiem atbrīvos 39 palestīniešus.

Šie cilvēki tika izraudzīti no Izraēlas sastādītā 300 sieviešu un jauniešu saraksta, kuri apsūdzēti par dažādiem pārkāpumiem – sākot no vandālisma līdz slepkavības mēģinājumam.

Lielākā daļa ieslodzījumā tiek turēti bez notiesājoša sprieduma un ir pusaudži – teju 40% ieslodzīto ir jaunāki par 18 gadiem, vēstīja medijs.

Palestīniešu gūstekņi tiks atbrīvoti no trim cietumiem Izraēlā un Izraēlas okupētajā Rietumkrastā, bet pēc tam ar autobusiem tiks nogādāti Oferas militārajā nometnē. Zināms, ka 39 ieslodzīto palestīniešu ģimenes piektdien pulcējušās kontrolpunktā netālu no Oferas, lai sagaidītu atbrīvotos cilvēkus.

Cilvēktiesību organizācijas apgalvo, ka kopš 7. oktobra uzbrukumiem ir strauji pieaudzis to palestīniešu skaits, kas bez apsūdzības tiek turēti Izraēlas cietumos. Kopumā Izraēlas cietumos drošības apsvērumu dēļ atrodas vairāk nekā 6000 palestīniešu.

Tiek uzskatīts, ka gandrīz katrā palestīniešu ģimenē Jordānas Rietumkrastā ir kāds Izraēlas aizturēts radinieks, turklāt viņu apmeklēšana cietumā tiek sarežģīta, dažkārt – pat padarīta par neiespējamu.

Sagaidāms, ka pamiers ilgs 4 dienas un tā laikā tiks atbrīvoti 50 "Hamās" sagūstītie ķīlnieki un 150 palestīnieši. Pamieru varētu pagarināt, ja "Hamās" atbrīvos vēl citus gūstekņus. 

Ķīlnieku atbrīvošanas laikā starpnieka lomu pildīs Sarkanā Krusta organizācija, kā arī uz zemes atradīsies Izraēlas un "Hamās" amatpersonas. Izraēla uz sešām stundām pārtrauks savu bezpilota lidaparātu novērošanu virs Gazas, un vienošanās par šādu soli, iespējams, panākta tādēļ, ka "Hamās" uzskata – Izraēla izmantos šos izlūkdatus, lai noskaidrotu, kur tiek turēti citi ķīlnieki. Izraēlas amatpersonas iepriekš gan ir paziņojušas, ka tām ir citas izlūkdatu vākšanas iespējas gadījumos, kad gaisā nav bezpilota lidaparātu un balonu.

Runājot par Gazas joslā turēto ķīlnieku ģimenēm, daudzas no tām norāda, ka viena lieta, ka, protams, ļoti gaida savu ģimenes locekļu atgriešanos mājās, taču neliek milzīgas cerības uz šo vienošanos, pirms savām acīm neredzēs savus mīļotos sev blakus sveikus un veselus. Un tas norāda uz uzticības trūkumu starp abām pusēm, proti, nolaupīto cilvēku ģimenēm un Izraēlas politiķiem, starp kuriem attiecības ir nokaitētas. 

Kā ir skaidrojis izbijis ķīlnieku sarunvedējs no Izraēlas, komentējot panākto vienošanos starp Izraēlu un "Hamās", tad sarunu būtība ir tāda, ka starp Izraēlu un "Hamās" nekādas savstarpējas uzticības nav. Taču tas tiek aizstāts ar pārliecību un cieņu pret sarunu starpnieku, kas ir Katara.

Gazas joslas ziemeļos atgriežas civiliedzīvotāji

Tikmēr tūkstošiem pārvietoto Gazas joslas iedzīvotāju ar bērniem un mājdzīvniekiem piektdien, iestājoties pagaidu pamieram starp Izraēlu un "Hamās", devās atpakaļ uz kara skartās teritorijas ziemeļiem, vēstīja ziņu aģentūra AP.

Teroristiskā grupējuma "Hamās" kontrolētā valdība apgalvoja, ka Izraēlas ilgstošās bombardēšanas laikā kopš oktobra sākuma nogalināti gandrīz 15 tūkstoši cilvēku, no kuriem aptuveni divas trešdaļas ir sievietes un bērni.

Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) dati liecina, ka aptuveni 1,7 miljoni no kopumā 2,4 miljoniem Gazas joslas iedzīvotāju karadarbības dēļ bija spiesti pamest mājas.

Vairāk nekā puse māju ir bojātas vai iznīcinātas, tāpēc Gazas iedzīvotāji nebija pārliecināti, vai pēc atgriešanās viņiem joprojām būs jumts virs galvas.

Izraēla plāno pēc pamiera karot Gazas joslā vismaz divus mēnešus

Izraēlas premjers Benjamins Netanjahu iepriekš uzsvēra, ka īslaicīgais pamiers nebūt nenozīmē kara beigas un pēc pamiera operācijas turpināsies. 

Izraēlas aizsardzības ministrs Galants paziņojis, ka intensīvas kaujas Gazas joslā ilgs vismaz divus mēnešus. Pamiera laikā karavīriem vajadzētu organizēties, atkal apgādāties ar ieročiem un sagatavoties nākamajām kaujām, sacīja ministrs.

Pēc "īsās atelpas" armija turpinās izdarīt spiedienu, lai panāktu arī citu Gazas joslā turēto ķīlnieku atgriešanos Izraēlā, sacīja Galants.

Pēc intensīvo kauju beigām vēl būs vajadzīgs turpināt vairākas operācijas Gazas joslā, līdz vairs nebūs militāru draudu no šīs teritorijas, ministrs pavēstīja Izraēlas medijiem.

Izraēlas armijas preses sekretārs Daniels Hagari sacīja, ka kontroles pārņemšana pār Gazas joslas ziemeļiem ir pirmā stadija ilgā karā. 

Pamiera laikā Izraēlas armija koncentrēsies uz kauju nākamo posmu plānošanu.

Izraēla līdz pamieram turpinājusi savas operācijas Gazas joslā. Uzmanības centrā nereti nonāk Gazas joslā esošās slimnīcas, un visbiežāk runa ir par Gazas pilsētas lielāko – Al-Šifas slimnīcu, zem kuras, kā iepriekš norādījusi Izraēlas armija, atrodas tuneļu komplekss, ko izmantojis "Hamās", lai veiktu uzbrukumus. "Hamās" un slimnīcas amatpersonas vairākkārt noliedza šos apgalvojumus. Saistībā ar to, ka šo slimnīcu izmantojis "Hamās", Izraēlas armija ceturtdien aizturēja slimnīcas direktoru. Starptautiskajos medijos viņš bieži tika citēts, stāstot par apstākļiem slimnīcā. Direktors ticis aizturēts nopratināšanai, un tas, vai viņš tiks pakļauts tālākai nopratināšanai, būs atkarīgs no tā, vai tiks konstatēta viņa "iesaistīšanās teroristiskā darbībā".

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā tika nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji. "Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 240 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki. Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.

Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti vismaz 1,1 miljons cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās. Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.

Izraēla apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts, un vaino "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga. 

Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti