Ziemeļmaķedonijā notiek prezidenta vēlēšanas

Nelielajā Balkānu valstī Ziemeļmaķedonijas Republikā trešdien, 24. aprīlī, notiek prezidenta vēlēšanu pirmā kārta. Ja neviens kandidāts neiegūs vairāk nekā pusi balsu, divi līderi sacentīsies otrajā kārtā, kas paredzēta 8. maijā vienlaikus ar parlamenta vēlēšanām.

Divi galvenie pretendenti uz augsto amatu ir pašreizējais prezidents Stevo Pendarovskis, kuru atbalsta valdošie sociāldemokrāti, un labēji centriskās opozīcijas atbalstītā Gordana Siļanovska-Davkova. Iepriekšējā balsojumā 2019. gadā abu līderu cīņā uzvarēja Pendarovskis, bet šoreiz sabiedriskās domas aptauju dati liecina par iespējamo konkurentes revanšu.

Abi, visticamāk, sacentīsies otrajā kārtā, kas notiks 8. maijā reizē ar parlamenta vēlēšanām.

Eksperti norādījuši, ka šis balsojums uzskatāms par ģenerālmēģinājumu pirms parlamenta vēlēšanām. Galvenie jautājumi kampaņā ir Ziemeļmaķedonijas progress ceļā uz Eiropas Savienībai, tiesiskums, cīņa ar korupciju un nabadzību, kā arī gausā ekonomiskā attīstība.

Šīs vēlēšanas tiek uzskatītas par būtisku pārbaudījumu valsts politiskajām partijām, kuras turpina strīdēties par valsts iestrēgušajām sarunām par dalību Eiropas Savienībā (ES). Septiņu prezidenta amata kandidātu domas dalās par valsts galveno nosacījumu dalībai ES, proti, vai atzīt konstitūcijā valstī esošās bulgāru minoritātes tiesības. Šī jautājuma dēļ Bulgārija jau divus gadus bloķē Ziemeļmaķedonijas centienus pievienoties ES.

Problēmas rada arī attiecības ar kaimiņvalstīm. Ar Grieķiju ilgus gadus bija strīds par valsts nosaukumu, ko izdevās atrisināt 2018. gadā. Saspīlētas attiecības ir ar Bulgāriju, kas vēlas, lai bulgāru minoritātes tiesības iekļautu valsts konstitūcijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti