Armēnijas tiesas spriedums apgrūtinās Putina iespējas ceļot uz šo valsti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 2 mēnešiem.

Armēnijas Konstitucionālā tiesa atzinusi, ka Romas statūtos ietvertās saistības ir atbilstošas šīs Dienvidkaukāza valsts konstitūcijai. Par šādu lēmumu piektdien paziņoja Armēnijas Konstitucionālās tiesas priekšsēdētājs Armans Dilanjans. Lēmums stājas spēkā no tā pasludināšanas brīža.

Šis lēmums nozīmē, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins un bērnu tiesībsardze Marija Ļvova-Belova, pret kuriem Starptautiskā Krimināltiesa (SKT) ir izdevusi aresta orderus, oficiāli nevarēs iebraukt Armēnijas teritorijā, jo valsts tiesībsargājošām iestādēm būs pienākums viņus aizturēt.

Kā vēsta laikraksts "News.Am", Armēnijas valdība 2022. gada beigās vērsās valsts Konstitucionālajā tiesā ar lūgumu izvērtēt Romas statūtu atbilstību valsts konstitūcijai ar mērķi saukt Azerbaidžānu pie atbildības par kara noziegumiem, kas tika pastrādāti Kalnu Karabahas teritorijā.

Armēnija līdz šim bijusi cieša Krievijas sabiedrotā, jo rēķinājās ar Maskavas atbalstu konfliktā ar Azerbaidžānu.

Taču kopš Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā audzis arī saspīlējums Armēnijas un Krievijas attiecībās, piemēram, Armēnija atteikusies rīkot Krievijas vadītās militārās mācības.

Putins pēdējoreiz viesojās Armēnijā pagājušā gada novembrī.

SKT izdotais aresta orderis nozīmē, ka Putinu varētu arestēt 123 valstīs, kas atzinušas SKT jurisdikciju. Taču, piemēram, Ungārijas valdības pārstāvji jau paziņojuši, ka neplāno arestēt Putinu, ja viņš ierastos Ungārijā.

KONTEKSTS:

Starptautiskā Krimināltiesa, kas atrodas Nīderlandes pilsētā Hāgā, 17. martā izdevusi Krievijas prezidenta Vladimira Putina un bērnu tiesībsardzes Marijas Ļvovas-Belovas aresta orderi par ukraiņu bērnu deportāciju.

ANO izmeklētāji paziņoja, ka Krievijas veiktā ukraiņu bērnu piespiedu pārvietošana un deportēšana uz tās kontrolē esošajiem apgabaliem pārkāpj starptautiskās humanitārās tiesības un ir kara noziegums. Saskaņā ar Ukrainas datiem uz Krieviju ir deportēts vismaz 16 221 ukraiņu bērns, bet patiesais skaitlis varētu būt arī krietni lielāks.

Putina arestēšana un izdošana Starptautiskajai Krimināltiesai ir maz ticama, bet tiesas izdotais aresta orderis varētu sašaurināt Putina iespējas ceļot, liedzot viņam apmeklēt valstis, kas atzīst Starptautiskās Krimināltiesas jurisdikciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti