Rīta Panorāma

Intervija ar Biškopības biedrības valdes priekšsēdētāju Guntaru Melni

Rīta Panorāma

Krievija turpina triecienus pa Ukrainas pilsētām

Izraēlas valdība apstiprina pamieru ar "Hamās"

Izraēlas valdība apstiprina pamieru ar «Hamās»; no ceturtdienas uz laiku pārtrauks karadarbību

Izraēlas valdība šorīt apstiprinājusi vienošanos par pamieru ar teroristisko grupējumu "Hamās". Tā paredz atbrīvot dažus desmitus teroristu sagrābto ķīlnieku apmaiņā pret ieslodzītajiem palestīniešiem.

Izraēlas premjerministra Benjamina Netanjahu biroja paziņojumā norādīts, ka valdība darīs visu iespējamo, lai atrisinātu ķīlnieku problēmu. Sēdē apstiprināts šī plāna pirmais posms, kas paredz 50 no apmēram 240 ķīlnieku atbrīvošanu četru dienu laikā.

Pirmie dzimtenē varēšot atgriezties sievietes un bērni, un pamiers turpināsies, ja "Hamās" dienā atbrīvos vēl 10 sagūstītos. Sagaidāms, ka atbrīvotie būs izraēlieši un dubultpilsoņi. ASV amatpersona norādījusi, ka atbrīvoto ķīlnieku vidū būšot arī trīs amerikāņi.

Arī teroristu grupējuma pārstāvji apstiprina, ka ar Kataras starpniecību panākts pamiers un no Izraēlas cietumiem atbrīvos 150 ieslodzītos palestīniešus.

Izraēlas Tieslietu ministrija ir publicējusi sarakstu ar kopumā 300 apcietinātajiem palestīniešiem, kurus varētu atbrīvot. 274 no tiem ir vīrieši vecumā no 14 līdz 59 gadiem. Lielākoties atbrīvot plānots 17 vai 18 gadus vecus jauniešus. Šie palestīnieši aizturēti par slepkavības mēģinājumiem, spīdzināšanu, sprādzienbīstamu priekšmetu izgatavošanu, nemieru izraisīšanu vai ir saistīti ar Izraēlai naidīgām organizācijām, vēstīja britu raidsabiedrība BBC.

Pēc britu raidsabiedrības BBC rīcībā esošās informācijas, uguns pārtraukšana sāksies ceturtdien, plkst.10:00 pēc vietējā laika.

Šī vienošanās detaļa, proti, ka, pamieram turpinoties, tiks turpināta arī citu ķīlnieku atbrīvošana, iedrošina ķīlnieku ģimenes un dod tām cerību, ka galu galā tomēr varētu tikt atbrīvoti visi ķīlnieki. Taču tas būs atkarīgs no tā, uz cik ilgu pamiera pauzi Izraēla būs gatava.

Kāda Izraēlas amatpersona iepriekš bija izteikusies, ka maksimālais cilvēku skaits, kas varētu tikt atbrīvots, būtu 80 cilvēki, kas atbilstu nedēļu ilgai pamiera pauzei. Taču Izraēlas valdība savā paziņojumā ir uzsvērusi, ka šī ir tikai pirmā stadija un tā joprojām ir apņēmības pilna mājās atgriezt visus ķīlniekus.

Vienošanās arī paredz ļaut Gazas joslā iebraukt vēl simtiem kravas automašīnu ar medicīnisko palīdzību un degvielu.

Panākto vienošanos atzinīgi novērtējušas vairākas rietumvalstis, kā arī Ķīna un Krievija. Noslēgt vienošanos gan bijis ļoti grūti, tā žurnālistiem norādījusi kāda augsta ranga ASV amatpersona. Sarunu laikā nācies saskarties ar sarežģījumiem saziņā ar teroristiem, bijis jāstrīdas par ķīlnieku sarakstiem un jārisina gaidāmās drošības problēmas ķīlnieku atbrīvošanas laikā.

ASV prezidents Džo Baidens paziņojis, ka esot "ārkārtīgi gandarīts", ka daļa ķīlnieku tiks atkal apvienoti ar savām ģimenēm. ASV prezidents pateicies Kataras un Ēģiptes līderiem par iesaistīšanos vienošanās panākšanā. Baidens arī augstu vērtējot Izraēlas premjerministra Benjamina Netanjahu "apņemšanos" atbalstīt kauju pārtraukumu un norāda, ka vienošanās "mazinās nevainīgo palestīniešu civiliedzīvotāju ciešanas."

Izraēla gan uzstāja, ka panāktā vienošanās nenozīmē kara beigas – uzsāktā ofensīva turpināsies, lai pabeigtu "Hamās likvidāciju un nodrošinātu, ka Izraēla no Gazas joslas vairs netiek apdraudēta.

Ministru kabineta sanāksmē, kas sākās otrdienas vakarā, Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu centās pārliecināt ministrus, ka karadarbības pārtraukumam būs tikai taktisks raksturs.

"Es vēlētos precizēt – mēs esam karā un mēs paliksim karā. Mēs turpināsim karot, līdz sasniegsim visus mūsu mērķus. Karā ir posmi, un arī ķīlnieku atgriešanā ir posmi. Bet mēs neapstāsimies, līdz sasniegsim pilnīgu uzvaru un līdz neatgriezīsim viņus visus atpakaļ. Lēmums par šo vienošanos ir grūts, bet pareizs lēmums. Visas drošības amatpersonas to pilnībā atbalsta. Profesionālā novērtējumā tās apstiprināja, ka mūsu spēku drošība pamiera laikā tiks garantēta un izlūkošana šo dienu laikā tiks saglabāta," sacīja Netanjahu.

Arī Izraēlas aizsardzības spēku runasvīrs Peters Lerners apstiprināja, ka tuvākajās dienās gaidāma vien operacionālā pauze, līdz abu pušu vienošanās termiņš beigsies.

"Taču mēs paliksim savās pozīcijās. Mēs būsim gatvi visam, jo zinām, ka "Hamās" bieži netur doto vārdu, par to mēs esam pārliecinājušies jau iepriekš. Tādēļ mēs  būsim gatavi aizstāvēt savas pozīcijas," sacīja Lerners.

Arī trešdien, vēl pirms gaidāmā pārtraukuma, Izraēlas Aizsardzības spēki (IDF) ir paziņojuši, ka turpina uzbrukumus Gazas joslai no gaisa, sauszemes un jūras. Triecieni tika vērsti ne vien pret Gazas ziemeļu, bet arī dienvidu daļu.

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā tika nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji. "Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 240 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī kara stāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki.

Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.

Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti vismaz 1,1 miljons cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās.

Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.

Izraēla apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts un vainoja "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga. 

Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti