Izraēlas armijas izlūkdienesta vadītājs atkāpjas no amata saistībā ar pērn nenovērsto «Hamās» uzbrukumu

Uzņemoties atbildību par izlūku neveiksmi novērst teroristiskās organizācijas "Hamās" uzbrukumu Izraēlai pagājušā gada oktobrī, šodien par atkāpšanos no amata paziņojis Izraēlas armijas izlūkdienesta vadītājs Aharons Haliva. Viņš ir pirmā augsta ranga amatpersona, kas ir atkāpusies no amata minētā uzbrukuma dēļ. 

Izraēlas armijas izlūkdienesta vadītājs atkāpjas no amata saistībā ar pērn nenovērsto «Hamās» uzbrukumu
00:00 / 00:00

Aharona Halivas lēmums atkāpties ir bijis jau sagaidāms, toties atlikts dēļ Izraēlas armijas operācijām Gazas joslā. Pagājušā gada oktobrī, desmit dienas pēc "Hamās" uzbrukuma Izraēlai viņš publiski atzina savu vainu izlūkošanas neveiksmē, uzņemoties atbildību par nespēju laicīgi noteikt gaidāmo uzbrukumu. 

Pats Haliva 7. oktobrī, kad sākās uzbrukums, bija atvaļinājumā Sarkanās jūras kūrortpilsētā Eilatā un tikai trijos naktī – trīsarpus stundas pirms uzbrukuma sākuma – saņēma informāciju par novērotu aktivitāti Gazas joslā. 

Tomēr konsultācijās ar augstākajām armijas amatpersonām viņš netika iesaistīts. Pēc Izraēlas mediju vēstītā, Haliva, ja vaicātu viņa viedokli, uzskatītu, ka Gazas joslā tiek veiktas mācības.

Armijas izlūkdienesta vadītājs pieņēmis lēmumu atkāpties tagad, kad Izraēlas bruņotie spēki veic iekšējo izmeklēšanu, lai noskaidrotu cēloņus, kāpēc neizdevās noteikt "Hamās" kaujinieku uzbrukumu.

Armijas ģenerālštābs izmeklēšanā pievērsīs uzmanību četriem laika posmiem, sākot no 2018. gada līdz pat pagājušā gada 10. oktobrim, kad Izraēlas armijai izdevās pilnībā atgūt kontroli pār valsts dienvidiem. 

Kas attiecas uz pašu izmeklēšanas priekšmetu, tad tajā tiks pētīti izlūku situācijas novērtējumi, armijas uztvere par Gazas joslu pēdējo gadu laikā, armijas veiktie "Hamās" darbības vērtējumi, kā arī izlūkošanas un lēmumu pieņemšanas process paša uzbrukuma priekšvakarā. Izmeklēšanā tiks pētīta arī armijas rīcība un pavēles karadarbības pirmajās dienās pagājušā gada oktobrī.

Atzinīgi Halivas rīcību novērtējis opozīcijas līderis Jairs Lapids, uzslavējot viņu par pamatota un cienījama lēmuma pieņemšanu, aicinot atkāpties arī Izraēlas premjerministram Benjaminam Netanjahu. Līdzīgu vēstījumu paudis arī Lapida partijas biedrs, Kneseta deputāts Vladimirs Beļaks.

KONTEKSTS:

2023. gada 7. oktobrī "Hamās" sarīkoja slaktiņu Izraēlā, noslepkavojot ap 1200 cilvēku, no kuriem absolūtais vairākums bija civilpersonas. Vēl aptuveni 250 cilvēkus, tajā skaitā sievietes, bērnus un sirmgalvjus, teroristi sagrāba par ķīlniekiem un aizveda uz Gazas joslu.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus, kā arī sauszemes operāciju pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā, kā arī pastiprināja militārās darbības Jordānas rietumkrastā.

Līdz šim Gazas joslā bojā gājuši vairāk nekā 33 tūkstoši cilvēku, lielākoties sievietes un bērni, liecina "Hamās" pārvaldītās Veselības ministrijas dati, un ANO brīdinājusi par tur pieaugošajiem bada draudiem.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti