Netanjahu sauc par antisemītismu Starptautiskās Krimināltiesas prokurora vēršanos pret Izraēlas līderiem

Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu nosaucis par "jaunā antisemītisma" izpausmi Starptautiskās Krimināltiesas (SKT) galvenā prokurora Karīma Hana lēmumu pieprasīt Netanjahu un Izraēlas aizsardzības ministra Joava Galanta aresta orderus saistībā ar iespējamiem kara noziegumiem, kas pastrādāti Gazā.

SKT prokurors arī vēlas vairāku teroristu grupējuma "Hamās" augstāko līderu izdošanu, lai sauktu viņus pie atbildības par pērn 7. oktobrī iebrukuma Izraēlā laikā pastrādātajiem zvērīgajiem noziegumiem pret civiliedzīvotājiem.

Netanjahu pirmdien vakarā televīzijas uzrunā paziņoja, ka prokurora pieprasītais aresta orderis ir "bezjēdzīgs un nepatiess", un tas esot vērsts ne tikai pret Izraēlas premjerministru un aizsardzības ministru, bet pret visu Izraēlas valsti. Netanjahu apgalvoja, ka tas ir "vēsturiska mēroga morāls noziegums".

Netanjahu negrasās piekāpties

Izraēlas premjers uzstāja, ka Izraēla īsteno "taisnīgu karu" pret "Hamās" teroristiem, kas pastrādājuši ļaunāko uzbrukumu ebreju tautai kopš holokausta.

 "Hana kungs arī rada bīstamu precedentu, kas grauj ikvienas demokrātiskas valsts tiesības aizstāvēties pret teroristu organizācijām un agresoriem. Starptautiskajai Krimināltiesai nav jurisdikcijas pār Izraēlu, un Hana kunga rīcība mūs neapturēs no mūsu taisnīgā kara pret "Hamās". Viņš dara vēl vienu lietu.

Viņš aukstasinīgi lej benzīnu uz antisemītisma ugunskura, kas plosās visā pasaulē. Ar šo ļaunprātīgo lēmumu Hana kungs nodrošina sev vietu starp mūsdienu lielākajiem antisemītiem," paziņoja Netanjahu.

Viņam arī izraisot riebumu tas, ka ar šo ordera pieprasījumu SKT prokurors Izraēlas armiju pielīdzina "Hamās".

SKT prokurora lēmumu ir nosodījuši ne vien Netanjahu valdības locekļi, bet arī viņa senais politiskais sāncensis Benijs Gancs, kurš vēl pirms dažām dienām piedraudēja aiziet no kara kabineta, ja Netanjahu neiepazīstinās ar plānu Gazas pārvaldībai pēc kara. Prokurora soli kritizēja arī Izraēlas opozīcijas līderis Jairs Lapids.

106 no 120 parlamenta Kneseta deputātiem parakstīja paziņojumu, kurā nosodīja Hana prasību izdot Netanjahu un aizsardzības ministra Galanta aresta orderi.

Deputāti norādīja, ka Izraēla cīnās "taisnīgā karā pret noziedzīgu teroristu organizāciju" starptautisko tiesību robežās un ka Izraēlas līderu un "Hamās" vadītāju "apkaunojošais salīdzinājums ir neizdzēšams vēsturisks noziegums un skaidra antisemītisma izpausme", raksta izdevums "The Times of Israel".

ASV pauž atbalstu Izraēlai

Arī Izraēlas tuvākās sabiedrotās ASV prezidents Džo Baidens paziņoja, ka nevar likt vienādības zīmi starp Izraēlu un "Hamās".

"Lai ko šie orderi arī nozīmētu, Izraēla un "Hamās" nav vienādi, un ir skaidrs, ka Izraēla vēlas darīt visu iespējamo, lai nodrošinātu civiliedzīvotāju aizsardzību. Pretēji apsūdzībām, ko pret Izraēlu izvirza Starptautiskā Krimināltiesa, notiekošais Gazā nav genocīds, mēs to noraidām," teica Baidens.

ASV un Izraēla nav atzinušas SKT jurisdikciju.

No Eiropas valstu pārstāvjiem ir izskanējuši pretēji vērtējumi par pieprasītajiem Izraēlas līderu aresta orderiem.

Ja Čehijas un Austrijas valdību vadītāji to uzskata par nepieņemamu, tad, piemēram, Beļģijas, Francijas un Slovēnijas Ārlietu ministrijas ir paudušas atbalstu SKT neatkarībai un cīņai pret nesodāmību jebkurās situācijās.

Latvijas Ārlietu ministrija uz Latvijas Radio aicinājumu sniegt Latvijas nostāju šajā jautājumā atbildēja: šajā stadijā, kamēr nav saņemts SKT Pirmstiesas palātas lēmums, Ārlietu ministrija no komentāriem atturas.

Aresta orderis apgrūtinātu Netanjahu iespējas ceļot

SKT tiesnešiem tagad būs jālemj, vai apmierināt prokurora Hana prasību par aresta orderu izdošanu. SKT pirmstiesas tiesnešu kolēģija izskatīs galvenā prokurora pieteikumu un izvērtēs, vai ir pietiekami pierādījumi, lai izvirzītu apsūdzības un izdotu apcietināšanas orderus.

Pat ja SKT izdos Netanjahu aresta orderi, viņa apcietināšana ir maz ticama, taču šāds pavērsiens varētu sašaurināt Izraēlas premjera iespējas apmeklēt daudzas Eiropas valstis.

Tām valstīm, kas ratificējušas Romas statūtus par SKT darbību, būtu pienākums apcietināt Netanjahu un izdot viņu tiesāšanai. Pašlaik šiem statūtiem pievienojušās 124 pasaules valstis.

KONTEKSTS:

2023. gada 7. oktobrī "Hamās" sarīkoja slaktiņu Izraēlā, noslepkavojot ap 1200 cilvēku, no kuriem absolūtais vairākums bija civilpersonas. Vēl aptuveni 250 cilvēkus, tajā skaitā sievietes, bērnus un sirmgalvjus, teroristi sagrāba par ķīlniekiem un aizveda uz Gazas joslu.

Izraēla atbildēja ar militāro operāciju Gazas joslā, kā arī pastiprināja klātbūtni Jordānas rietumkrastā solot iznīcināt teroristu grupējumu "Hamās.

Līdz šim Gazas joslā gājuši bojā vairāk nekā 35 tūkstoši cilvēku, lielākoties sievietes un bērni, liecina "Hamās" pārvaldītās Veselības ministrijas dati, un ANO brīdinājusi par tur pieaugošajiem bada draudiem.

Starptautiskā sabiedrība, tostarp arī vairāki Izraēlas sabiedrotie, vairākkārt norādījuši uz nesamērīgu Telavivas atbildi teroristu uzbrukumam, taču Benjamina Netanjahu vadītā valdība apņēmusies turpināt cīņu par "Hamās" likvidēšanu Gazas joslā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti