Rīta Panorāma

Francijas valdība iztur uzticības balsojumu

Rīta Panorāma

Intervija ar fotogrāfu Georgu Avetisjanu

ANO eksperti atkārtoti brīdina par klimata katastrofas risku

ANO eksperti atkārtoti aicina cīnīties pret klimata pārmaiņām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 3 mēnešiem.

Apvienoto Nāciju Organizācijas Klimata pārmaiņu starpvaldību padome atkārtoti aicina valstu valdības cīnīties pret klimata pārmaiņām. Īpašā ziņojumā norādīts, ka globālā sasilšana rada pasaulei globālas katastrofas risku.

Padome aicina aktīvi rīkoties, lai sasniegtu starpposma mērķus klimata izmaiņu novēršanas jautājumā. Līdz desmitgades beigām siltumnīcas efektu radošo gāzu emisijas jāsamazina par 43%, bet līdz 2035. gadam – par 60%. Tikai šādā ceļā iespējams līdz gadsimta vidum sasniegt nulles emisiju līmeni un nepieļaut globālās gaisa temperatūras lielāku pieaugumu par pusotra grāda atzīmi.

ANO ziņojuma sagatavošānā bija iesaistīti vairāk nekā 2000 zinātnieku no visas pasaules, un viņi uzskata, ka sasilšanas un neatgriezenisku planētas izmaiņu risks ir lielāks, nekā tika domāts iepriekšējā novērtējumā 2014. gadā. Zinātnieki secina, ka gandrīz noteikti tiks pārkāpta simboliskā robeža – globālā sasilšana tuvākajā laikā sasniegs 1,5 Celsija grādu pieaugumu kopš pirmsindustriālajiem laikiem.

Par to brīdina arī ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs.

"Cilvēce atrodas uz plāna ledus, un šis ledus ātri kūst. Kā liecina jaunākais Klimata pārmaiņu starpvaldību padomes ziņojums, tieši cilvēki ir atbildīgi par gandrīz visu globālo sasilšanu pēdējo 200 gadu laikā.

Temperatūras pieauguma temps pēdējā pusgadsimtā ir augstākais pēdējo 2000 gadu laikā. Oglekļa dioksīda koncentrācija ir visaugstākā vismaz pēdējos divos miljonos gadu."

Diemžēl pašreizējā politika neveicina šo mērķu sasniegšanu, neraugoties uz pieejamo risinājumu klāstu, un eksperti atkārtoti aicina pakāpeniski samazināt fosilā kurināmā izmantošanu.

ANO aicina arī visu naftas un gāzes uzņēmumu vadītājus mainīt uzņēmējdarbības modeļus, lai pakāpeniski atteiktos no fosilā kurināmā. Tas nav viegli; pat Eiropas Savienībā, kas pozicionējas kā zaļā kursa līdere, šobrīd notiek strīdi, jo Vācija un citas auto ražotājas negrib atteikties no iekšdedzes dzinēju auto ražošanas ar 2035. gadu.

ANO secina, ka joprojām pastāv iespēja novērst visdrūmākos globālās sasilšanas scenārijus, ja pāriešana uz tīru enerģiju virzīsies ātrāk, taču galvenais šķērslis ir politiskās gribas trūkums.

Zinātnieki gan atzīst, ka joprojām nav atbilžu uz daudziem jautājumiem, lai saprastu, vai pasaule tiek galā ar klimata pārmaiņām, un viņi nespēj prognozēt pēkšņas klimata pārmaiņas. Piemēram, šajā ziņojumā zinātnieki pauž "vidēju pārliecību", ka pēkšņas Atlantijas okeāna straumju izmaiņas, kas varētu ievest Eiropu ledus laikmetā, nenotiks ātrāk par 2100. gadu.

Jau tuvākajā laikā tiks publiskots jauns ziņojums, kas parādīs dramatiskas reālās izmaiņas pasaulē. Okeāna sasilšana, ledāju kušana, jūras līmeņa celšanās, plūdi un sausums ir mūsdienu realitāte. 

Labākais cilvēku sabiedrotais šo mērķu sasniegšanai ir daba, kas pēdējās desmitgades laikā absorbējusi 54% no cilvēka radītajām oglekļa emisijām. Tāpēc vides aizsardzība ir ne mazāk svarīgs uzdevums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti