Poļu zemnieku protestos pie Ukrainas robežas vērojamas sakāpinātas emocijas

Protestējot pret nekontrolētu importu no Ukrainas un pieprasot izmaiņas Eiropas Savienības lauksaimniecības politikā, Polijas lauksaimnieki šonedēļ atsākuši bloķēt aptuveni 100 ceļus, kas ved uz Ukrainas robežu. Šo protestu laikā neizpaliek arī bez incidentiem.

Sākotnēji robežu pāris mēnešus bloķēja Polijas kravas automašīnu vadītāji, tad situācija nomierinājās un šķita, ka tā varētu varbūt pat atrisināties, tomēr tagad sasparojušies ir lauksaimnieki un šonedēļ viņi bloķē jau aptuveni 100 ceļus, kas ved uz Ukrainas robežu. Atbildot uz poļu rīcību, arī ukraiņi trīs kontrolpunktos ir uzsākuši protesta akciju, lai neielaistu Ukrainā poļu kravas automašīnas.

"Akcija turpināsies līdz brīdim, kamēr mēs redzēsim, ka šim konfliktam ir risinājums, jo tas, ko dara poļu zemnieki, jau ir izgājis ārpus jebkādām robežām…" uzskata protesta akcijas dalībnieks Olehs Dubiks.

"Tas ir kaut kāds vandālisms, mēs to nesaprotam. Tāpēc mēs arī stāvēsim, līdz situāciju kaut kā atrisinās normālā eiropeiskā veidā, lai automašīnas varētu braukt uz Poliju un no tās."

Ir vairākas lietas, kas neapmierina poļus, un saprotams, ka arī ukraiņiem šī protestētāju rīcība nodara zaudējumus, tādēļ emocijas ir sakāpinātas, kas noved pie dažādiem incidentiem.

Piemēram, Medikas robežpunktā lauksaimnieki izkrāva kukurūzu no vairākiem ukraiņu kravas vilciena vagoniem, nobloķējot stratēģiski svarīgu dzelzceļa līniju.

Policija norobežoja daļu teritorijas un aicināja protestētājus atbrīvot sliedes. Viens no protestu organizētājiem taisnojās, ka emocijas ņem virsroku un tur neko nevarot padarīt.

"Tā ir reakcija uz graudu pieplūdumu no Ukrainas. Tas ir ļoti slikti. Cilvēki ir izmisuši un nespēj sevi kontrolēt," spriež protesta akcijas rīkotājs Romans Kondruvs.

"Neviens to nekontrolē – ne Polijas varas iestādes, ne Ukrainas. Tās visas ir emocijas. Mēs cilvēkus neietekmējam, viņi to neiztur un izber. Mēs esam bankrotējuši, jo viss no Ukrainas ienākošais netiek kontrolēts."

Tāpat kārtējo reizi poļi no divām ukraiņu kravas automašīnām izgāza uz brauktuves graudus.

Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu slavinošais plakāts Polijas lauksaimnieku protestā
Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu slavinošais plakāts Polijas lauksaimnieku protestā

Plašu uzmanību izpelnījās incidents Polijas dienvidos, kur lauksaimnieki izkāra pie traktora plakātu ar uzrakstu "Putin, sakārto Ukrainu, Briseli un mūsu valdību". Un uz traktora bija redzams arī Padomju Savienības karogs. Fotogrāfijas ar šo plakātu plaši izplatījās sociālajos medijos un izsauca sašutumu un dusmas no ukraiņiem.

Polijas policija plakātu savākusi un sākusi kriminālizmeklēšanu par šo plakātu. Reaģēja arī Polijas aizsardzības ministrs Tomašs Semoņaks, nodēvējot to par provokāciju. Arī Polijas Ārlietu ministrija nosodījusi šādus saukļus un norādīja, ka to varētu būt ietekmējusi Krievija. Skaidrs, ka situācija ir izdevīga Krievijai, tādēļ nebūtu pārsteigums, ja šo protestu laikā redzēsim vēl kādas provokācijas.

Turpinoties Polijas lauksaimnieku protestiem pret importu no Ukrainas un zemniekiem bloķējot desmitiem ceļu, kas ved uz Ukrainas robežu, tiek radīti papildus riski ieroču piegādēm Ukrainai, trešdien paziņojis Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis.

Viņš arīdzan ierosinājis 24. februārī sarīkot Polijas, Ukrainas un Eiropas Savienības (ES) amatpersonu tikšanos uz abu valstu robežas, lai atrisinātu saspīlēto situāciju.

"Mēs esam noguruši no Maskavas klātbūtnes mūsu zemēs. Mēs esam noguruši no pārpratumiem. Mums nevajadzētu pazemot citam citu, mums nevajadzētu pazemot nedz Ukrainas, nedz Polijas zemniekus," sacīja Zelenskis.

"Mums ir vajadzīga vienotība. Mums ir vajadzīgi risinājumi – starp mums - Ukrainu un Poliju, un visas Eiropas līmenī. Mēs varam darīt visu iespējamo, lai pāršķirtu šo neglīto lappusi un lai mūsu attiecību nākamā nodaļa atkal būtu sadarbība un kopīgs spēks," uzsvēra Zelenskis.

KONTEKSTS: 

Protesti pie abu valstu robežas nenotiek pirmoreiz. Pērnā gada nogalē Polijas autopārvadātāji bloķēja robežu, radot milzīgus zaudējumus Ukrainas pārvadātājiem un zemniekiem, tagad to dara lauksaimnieki.

Šī mēneša pirmajā pusē Polijas lauksaimnieki protestu laikā bija uz autoceļa izgāzuši no Ukrainas ievestos graudus, kas bija ceļā uz Eiropas Savienības valstīm. Incidents noticis vairākas dienas pēc tam, kad poļu kravas auto šoferi bija izbeiguši divus mēnešus ilgo robežas blokādi.

Notikušais Ukrainā tiek vērtēts ļoti negatīvi – jo īpaši, ņemot vērā esošos apstākļos, kuros ukraiņu zemnieki zem lodēm un raķetēm faktiski turpina apsēt laukus un novākt ražu, kura tagad vienkārši izgāzta ceļmalā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti