Panorāma

Biatlonisti lūdz ziedojumus

Panorāma

Stradiņa slimnīca pārņem nepabeigto ēkas korpusu

Jaunas sankcijas pret Krieviju

ES vērš jaunas sankcijas pret gandrīz 200 personām un organizācijām – arī Ķīnas uzņēmumiem

Trešdien, Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā otrās gadadienas priekšvakarā, Eiropas Savienības (ES) līderi vienojušies par 13. sankciju kārtu pret Krieviju, paziņoja Beļģija, kas ir bloka prezidentvalsts.

Par to sociālajā tīklā "X" ziņoja arī Eiropas Savienības ārējās un drošības politikas vadītājs Žuzeps Borels.

"Mēs esam papildinājuši sankciju paketi ar gandrīz 200 personām un organizācijām, tādējādi ES sarakstā ir vairāk nekā 2000 personu un organizāciju. Ar šo tiesību aktu kopumu mēs vairāk vēršamies pret struktūrām, kas iesaistītas sankciju apiešanā aizsardzības un militārajā sektorā," pavēstīja amatpersona.

Šī ir jau trīspadsmitā Eiropas Savienības sagatavotā sankciju pakete, un tajā iekļautas aptuveni 200  fiziskās personas un uzņēmumi, galvenokārt no Krievijas.

Tāpat šajā paketē iekļauti pasākumi cīņā pret sankciju apiešanu. ES nesen jau vērsās pret uzņēmumiem Ķīnā, Uzbekistānā, Irānā un Apvienotajos Arābu Emirātos par ES noteikto sankciju apiešanu.

Tikmēr Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena rakstīja, ka, pateicoties jaunajām sankcijām, tiks samazināta Krievijas piekļuve bezpilota kaujas lidaparātiem.

ES uzņēmumiem būs arī liegts pārdot Krievijai preces un tehnoloģijas, kas saistītas ar militāro jomu.

Tāpat ir papildināts tā saucamais "kauna saraksts" - tajā ir uzņēmumi, kuriem aizliedz importēt noteiktas preces no Eiropas. Šajā sarakstā pirmo reizi ir iekļauti arī uzņēmumi no Ķīnas un Indijas.

ES vienojusies bloka kompānijām aizliegt eksportu trīs Ķīnas uzņēmumiem, kas tikuši apsūdzēti par līdzdalību sensitīvu militāro tehnoloģiju piegādāšanā Krievijai.

Vācija ilgi pretojās ķīniešu uzņēmumu iekļaušanai sarakstā, nevēloties pasliktināt attiecības ar Pekinu. Tagad tomēr sankcijas tiks vērstas pret trim uzņēmumiem kontinentālajā Ķīnā un vienu Indijā, kā arī uzņēmumiem Šrilankā, Turcijā, Taizemē, Serbijā un Kazahstānā, un arī pret vienu Ziemeļkorejā un vienu Baltkrievijā -  tā ziņo "Financial Times" un "Reuters". Tas viss tiek vērsts uz iepirkumu tīklu, kas atbalsta Krievijas militāros spēkus, jo īpaši uz piegādes ķēdēm bezpilota lidaparātu izgatavošanai.

Šajā sarakstā iekļauti arī uzņēmumi Turcijā un Indijā, ES aizvien aktīvāk cenšoties vērsties pret trešajām valstīm, kas palīdz Maskavai apiet noteiktās sankcijas.

Vienlaikus bloks noteicis aktīvu iesaldēšanu un vīzu izsniegšanas aizliegumu Ziemeļkorejas aizsardzības ministram Kanam Sunamam par ballistisko raķešu piegādāšanu Krievijai.

Šajā sankciju kārtā nav iekļautas jaunas sektorālās sankcijas, piemēram, attiecībā uz metālu (alumīnija) importu, kur vienošanās būtu bijis ļoti grūti panākt.

ES sankciju sarakstā nav iekļauti arī cilvēki, kas saistīti ar Krievijas opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija nāvi. Kamēr Briselē par to vēl spriež, Lielbritānija trešdien piemērojusi sankcijas sešām Krievijas amatpersonām, kas vada cietumu Sibīrijā, kur nomira Navaļnijs.

Pret kolonijas priekšnieku Vadimu Kaļiņinu un pieciem viņa vietniekiem vērstās sankcijas paredz ieceļošanas aizliegumu Lielbritānijā, kā arī līdzekļu iesaldēšanu.

Lielbritānijas valdības paziņojumā norādīts, ka Apvienotā Karaliste ir pirmā valsts, kas piemērojusi sankcijas, reaģējot uz Navaļnija nāvi Krievijas cietumā. Piektdien līdzīgs paziņojums gaidāms no ASV.

Tāpat Lielbritānijas valdība aicinājusi Krievijas varas iestādes nekavējoties nodot Navaļnija mirstīgās atliekas viņa ģimenei.

Ar šādu paziņojumu nāca klajā Lielbritānijas ārlietu ministrs Deivids Kamerons, kurš piedalās G20 sanāksmē Riodežaneiro. Tur ieradies arī Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs.

Kamerons atzīmējis, ka tiem, kas ir atbildīgi par brutālo izturēšanos pret Navaļniju, nevajadzētu lolot ilūzijas, jo viņi tiks saukti pie atbildības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti