Izraēlas un «Hamās» konflikta dēļ Latvijas iedzīvotājus aicina nedoties atpūtas braucienos arī uz Ēģipti

Saistībā ar nestabilo drošības situāciju Izraēlas un palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" konflikta dēļ būtu jāizvērtē tūrisma braucieni ne tikai uz Izraēlu, bet arī uz Ēģipti, Latvijas Radio intervijā sacīja Latvijas vēstnieks Izraēlā Aivars Groza. Arī Latvijas ārlietu ministrs neiesaka tuvākajā laikā doties uz šo reģionu.

Groza sacīja, ka kultūras piedāvājuma dēļ Izraēla piesaista tūristus arī šobrīd un ir aviokompānijas, kas joprojām pārvadā pasažierus uz Telavivu.

Taču Groza aicina izvērtēt arī došanos uz kūrorta vietām Ēģiptē, pieļaujot, ka nākamnedēļ sākas skolēnu brīvdienas un tāds kārdinājums varētu būt. 

Ēģipte robežojas ar Gazas joslu. Vēstnieks norādīja, ka kuru katru mirkli var sākties Izraēlas armijas sauszemes operācija Gazas joslā un Ēģiptē var ieplūst bēgļu straumes.

Tikmēr ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" sacīja, ka neiesaka Latvijas iedzīvotājiem tuvākajā laikā doties uz Izraēlu, Ēģipti un Libānu.

"Jāsaprot, ka Gaza ir savienota ar Sīnāja pussalu, kas ir Ēģipte. Ja tur sāk pēkšņi ieplūst bēgļi, – simtiem tūkstoši, miljons vai vairāk, tas varētu padarīt situāciju pašā Ēģiptē nedaudz nestabilāku vai pat krietni nestabilāku," sacīja Kariņš.

Jāatgādina, ka Ārlietu ministrija (ĀM) jau brīdinājusi, ka Turcijā un Ēģiptē ir svārstīga drošības situācija, vietām pastāv protestu risks vai terorisma draudi un ir aicinājums neapmeklēt pierobežas teritorijas, izvairīties no masveida pulcēšanās vietām, reliģisku vietu apmeklēšanas reliģisko svētku laikā. ĀM aicina bez pamatotas vajadzības pašlaik neapmeklēt arī Libānu un Jordānijas pierobežas teritoriju ar Sīriju.

Groza arī atzīmēja, ka līdz ceturtdienas pēcpusdienai vēstniecībā Izraēlā bija vērsušies 14 cilvēki, kas interesējās par iespējām atgriezties Latvijā. Viņš sacīja, ka nepieciešamības gadījumā tiks lemts par vēl viena evakuācijas reisa rīkošanu, bet diplomāti nodrošina iespējas evakuēties arī ar citu Eiropas valstu organizētajiem reisiem.

Dažas ceļojumu aģentūras pārplāno turpmākos ceļojumu piedāvājumus

Dažas ceļojumu aģentūras pārplāno turpmākos ceļojumu piedāvājumus, saņemti arī rezervēto ceļojumu atteikumi, ir arī ceļotāji, kuri sen plānoto atpūtu neatcēla.

Dažas ceļojumu aģentūras pārplāno turpmākos ceļojumu piedāvājumus
00:00 / 04:14
Lejuplādēt

Piemēram, Alīna ar ģimeni šobrīd atrodas Šarmelšeihā, Ēģiptē, kas robežojas gan ar Izraēlu, gan Gazas joslu, kur šobrīd notiek karš. Alīnas ģimene Ēģiptē ieradās piektdien – dienā, kad Ārlietu ministrija publiski aicināja iedzīvotājus nedoties uz Izraēlas kaimiņvalstīm un arī Turciju. Tomēr Alīna Latvijas Radio skaidroja, ka ceļojums bija ieplānots jau sen. Šaubas par drošību esot bijušas.

"Mēs ļoti pētījām, kas šeit notiek, un mēģinājām sazināties ar cilvēkiem. Nav arī tā, ka pirmo reizi esam Ēģiptē, tieši Šarmelšeihā. Mēs dabūjām ļoti pozitīvas atsauksmes par to, ka šobrīd viss ir ļoti droši un nekas nav mainījies, tāpēc pieņēmām lēmumu, ka OK – braucam," stāstīja Alīna.

Iepriekšējā pieredzē ģimene pieredzējusi lielākus drošības pasākumus, piemēram, tūristu autobusu pārbaudes, taču šoreiz līdz šim nekas tāds neesot noticis.

Situācija reģionā tomēr ir nestabila. Šobrīd tas ir īpaši aktuāli, jo nākamnedēļ sākas skolēnu rudens brīvlaiks, kad ierasti daudzas ģimenes dodas ceļojumos uz siltākām zemēm.

Darbu pārplāno arī tūroperatori. Piemēram, "Novatours" atcēlis ceļojumus uz Jordāniju un šobrīd aktīvi seko līdzi informācijai, lai vajadzības gadījumā pārplānotu arī Ēģiptes braucienus, pastāstīja pārdošanas vadītāja Liāna Pudule–Indāne.

"Mēs apsveram iespēju samazināt plānoto lidojumu skaitu uz Šarmelšeihu.

Lēmumu, visticamāk, paziņosim nākamnedēļ. Šobrīd mēs pie tā strādājam, un jebkurā gadījumā mūsu pirmais plānotais reiss uz Šarmelšeihu ir svētdien, un, ja neradīsies kādi ārkārtas apstākļi vai strikti aizliegumi, tad mēs šo lidojumu izpildīsim. Tas ir skolēnu brīvlaiks," skaidroja Pudule–Indāne.  "Arī klienti uztraucas par notiekošo un izvēlās kādu citu galamērķi atpūtai, vai atliek ceļojumu plānus, tādēļ mēs šobrīd strādājam pie iespējamās ceļojumu optimizācijas uz Hurgadu un Šarmelšeihu". 

Viņa norādīja, ka ceļotājiem, kuri šobrīd tomēr nevēlas doties ceļojumos uz Ēģipti, ir iespēja izvēlēties citu galamērķi vai pārplānot ceļojumu citā laikā.

Uzņēmumā skaidroja, ka daļa klientu ir satraukušies un ir apsvēruši ceļojumu pārplānot. Kopumā nākamnedēļ caur "Novatours" atpūtā uz Ēģipti dosies 350 cilvēku.

Savukārt ceļojumu aģentūra "Remiro" ziņoja par atceltām trīs rezervācijām, līdz ar to pašlaik saspringtā situācija Tuvajos Austrumos kompānijas darbu īpaši neietekmē, stāstīja ceļojumu organizatore Liene Kavosa. Klienti gan esot satraukušies.

"Katru dienu zvana. Gan zvana, gan raksta. Protams, viņi uztraucas. Daudzi klienti vēl nezina, viņi ir apmaksājuši ceļojumu, bet līdz pēdējai dienai gaida, vai lidot, vai nē. Viņi uztraucas, vai nesāksies karš Ēģiptē. Vai viņi tiks mājās. Vai nebūs citas problēmas, kas ir saistītas ar nemieriem un karu," stāstīja Kavosa.

Arī kompānija "Remiro" klientiem piedāvā ceļojumu pārcelt uz citu laiku, ja nav pārliecības par savu drošību.  

Bet "Tez Tour", lai gan Lietuvā ir apturējusi ceļojumus uz Ēģiptes kūrortpilsētām, no Latvijas ceļošanu nepārtrauc. Atcelto ceļojumu rezervāciju daudzums procentuāli esot minimāls.

"Mēs nekad neriskēsim ar mūsu tūristu dzīvībām. Mēs novērtējam situāciju. Jā, protams, tas viss ir ietekmējis, bet cilvēki grib atpūsties, ir ieplānojuši savus ceļojumus, un lidmašīnas ir pilnas," pastāstīja "Tez Tour" pārstāve Valērija Šure.

Patērētāju tiesību un aizsardzības centrā (PTAC) pastāstīja, ka nav saņemtas ziņas par kādu negodprātīgu ceļojumu aģentūras darbību.

PTAC gan iesaka tūristiem īpaši izvērtēt ceļojumu riskus un izvēlēties apdrošināšanas polises.

"Pārsvarā gadījumu tomēr tūrisma kompānijas nevedīs klientus uz vietām, kurās ir nedroši, lai uz tām nevarētu doties. Līdz ar to atbilstoši līgumam – ja cilvēks pats izdomās atkāpties, tad, iespējams, daļu naudas tūrisma uzņēmums ir tiesīgs paturēt," skaidroja PTAC direktore Baiba Vītoliņa.

KONTEKSTS:

Palestīniešu kaujinieki 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas, izšaujot vairākus tūkstošus raķešu un iefiltrējoties vairākās vietās Izraēlā. Līdz šim brīdim kaujinieki izšāvuši jau vairāk nekā 3200 raķešu. "Hamas" un to sabiedrotie arī  sagrābuši ķīlniekus, kas nogādāti Gazas joslā.

Iebrukums pārsteidza nesagatavotus Izraēlas izlūkdienestus un drošības spēkus. Izraēlā oficiāli ir izsludināts karastāvoklis.

Atbildot uz palestīniešu teroristu grupējuma "Hamas" sarīkoto slaktiņu, Izraēla uzsāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamas" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti