Izraēla iznīcinājusi simtiem «Hamās» objektu Gazas joslā, ļauj ievest humāno palīdzību civiliedzīvotājiem

Izraēlas armija ziņojusi par simtiem "Hamās" infrastruktūras objektu iznīcināšanu. Tikmēr ASV, Izraēla un Ēģipte vienojušās Gazas joslā ielaist humāno palīdzību. Pirmās palīdzības kravas ceļā pie palestīniešiem dosies, visticamāk, piektdien.

Izraēla un Ēģipte piekritušas ielaist humāno palīdzību Gazas joslā. Savukārt rietumvalstis sniegs papildu finanšu atbalstu Gazas joslas civiliedzīvotājiem.

Izraēla pēc 7.oktobrī notikušā teroristu grupējuma "Hamās" iebrukuma valsts teritorijā paziņoja par pilnīgu Gazas joslas blokādi un liedza iespēju tur nogādāt arī pirmās nepieciešamības lietas.

Izraēla iznīcinājusi simtiem «Hamās» objektu Gazas joslā, ļauj ievest humāno palīdzību civiliedzīvotājiem
00:00 / 02:50
Lejuplādēt

Visticamāk, ka Izraēla savu nostāju mīkstināja pēc trešdien, 18.oktobrī, notikušās ASV prezidenta Džo Baidena vizītes. Tās laikā Baidens ne tika pauda atbalstu Izraēlai, bet arī mudināja valsts vadītājus nodrošināt to, ka Gazas joslas iedzīvotāji var saņemt humāno palīdzību.

Baidens informēja, ka panākta sākotnējā vienošanās par 20 kravas automašīnu došanos no Ēģiptes uz Gazu.

"Viņš piekrita divām lietām. Atvērt vārtus un izlaist cauri 20 kravas mašīnas. Viņi salabos ceļu, lai šīs mašīnas dabūtu cauri (Rafahas robežpunktam), tādēļ līdz piektdienai, visticamāk, nekas vēl cauri nebrauks," teica ASV prezidents, atsaucoties uz telefonsarunā  ar Ēģiptes prezidentu Abdelfatāhu es Sisi pārrunāto.

Baidens sacīja, ka tiks izmēģināta palīdzības sadales sistēma, kas neļaus "Hamās" gūt labumu. Paredzēts, ka starptautiskās palīdzības organizācijas šos sūtījumus izdalīs pa visu Gazas teritoriju.

Ja "Hamās" konfiscēs palīdzību vai neļaus to izplatīt, tad jaunas humānās palīdzības kravas uz Gazu netiks sūtītas, uzsvēra Baidens.

Ja palīdzības piegādes noritēs sekmīgi, tad Gazas joslā varēs iebraukt vēl aptuveni 150 kravas automašīnas ar humāno palīdzību.

Arī Ēģiptes prezidenta pārstāvis apstiprināja, ka ar Baidenu panākta vienošanās par humānās palīdzības piegādi Gazas joslai, bet nekonkretizēja laiku.

Savukārt Izraēlas premjera biroja paziņojumā teikts, ka tā nekavēs humānās palīdzības kravu piegādi no Ēģiptes, ja tajās būs tikai pārtika, ūdens un medikamenti civiliedzīvotājiem Gazas joslas dienvidos.

Baidens arī informēja, ka Gazas joslai un Rietumkrastam tiks sniegta papildu humānā palīdzība 100 miljonu ASV dolāru apmērā.

Turpinoties Gazas joslas blokādei, Izraēlas armija ceturtdien paziņoja, ka aizvadītajā dienā iznīcinājusi simtiem "Hamās" teroristu infrastruktūras objektu. 

Iznīcinātas esot prettanku raķešu palaišanas vietas, tuneļu šahtas, izlūkošanas infrastruktūra, operatīvie un citi štābi.

Likvidēti arī vairāk nekā desmit teroristu.

Kā apgalvo "Hamās" kontrolētā Gazas joslas Veselības ministrija, Izraēlas bombardēšanā Gazas joslā nogalināti vismaz 3700 cilvēku.

Palestīniešu kaujinieki Gazas joslā ceturtdien pēc 15 stundu pauzes atsākuši apšaudīt Izraēlu. Savukārt Rietumkrastā turpinās palestīniešu un Izraēlas drošības spēku sadursmes.

Kopš kara sākuma Izraēlas drošības spēki pretterorisma operācijās Rietumkrastā aizturējuši vairāk nekā 500 aizdomās turamos.

Tikmēr Lielbritānijas varas iestādes ziņo, ka par trešdaļu līdz 11,5 miljoniem eiro palielinās humāno palīdzība palestīniešiem. Par neatliekamu humānās palīdzības paketes piešķiršanu palestīniešiem 13 miljonu eiro apmērā paziņojusi arī Īrijas valdība.

Izraēlu turpina apmeklēt vairāki pasaules līderi un ceturtdien Izraēlā ieradies Lielbritānijas premjers Riši Sunaks. 

Tiekoties ar Izraēlas kolēģi Benjaminu Netanjahu, viņš uzsvēra Izraēlas tiesības sevi aizstāvēt, vienlaikus arī norādot, ka Gazā steidzami jānogādā humānā palīdzība. Ēģipte piekritusi ļaut humāno palīdzību nogādāt reģionā caur savu robežu.

"Mēs sērojam par katras nevainīgas dzīvības zaudēšanu, katras ticības civiliedzīvotāju, katras tautības cilvēku, kas ir nogalināts. Un mēs arī apzināmies, ka arī palestīniešu tauta ir "Hamās" upuri," teica Sunāks.

Ar viesošanos Izraēlā Sunaks uzsāks plašāku vizīšu sēriju reģionā, dodoties arī uz citām valstīm un centīsies deeskalēt Izraēlas-Gazas joslas bruņoto konfliktu. Līdztekus premjera vizītei Lielbritānijas ārlietu ministrs Džeimss Kleverlijs tuvākajās dienās apmeklēs Ēģipti, Turciju un Kataru.

ANO ziņoja, ka humanitārā situācija Gazas joslā ir smaga, jo simtiem tūkstošiem cilvēku ir pārvietoti no teritorijas ziemeļiem uz dienvidiem, trūkst tīra dzeramā ūdens, pārtikas, medikamentu un degviela elektrības ražošanai.

Īpaši kritiska situācija ir daudzās Gazas joslas slimnīcās, kur aprūpē ne tikai slimniekus, bet arī dod patvērumu tūkstošiem cilvēku, kuri ir pametuši savas mājas teritorijas ziemeļos, baidoties no iespējamā Izraēlas sauszemes iebrukuma.

KONTEKSTS:

Palestīniešu kaujinieki 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas, izšaujot vairākus tūkstošus raķešu un iefiltrējoties vairākās vietās Izraēlā. Līdz šim brīdim kaujinieki izšāvuši jau vairāk nekā 3200 raķešu. "Hamas" un to sabiedrotie arī  sagrābuši ķīlniekus, kas nogādāti Gazas joslā.

Iebrukums pārsteidza nesagatavotus Izraēlas izlūkdienestus un drošības spēkus. Izraēlā oficiāli ir izsludināts karastāvoklis.

Atbildot uz palestīniešu teroristu grupējuma "Hamas" sarīkoto slaktiņu, Izraēla uzsāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamas" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti