Ēģipte un Jordānija kategoriski atteikušās uzņemt palestīniešu bēgļus no Gazas joslas

Ēģipte un Jordānija atteikušās uzņemt palestīniešu bēgļus no Gazas joslas. Abu valstu līderi savu lēmumu pamatoja ar bažām, ka kopā ar civiliedzīvotājiem patvērumu varētu lūgt arī dažādu Gazā bāzēto teroristisko grupējumu kaujinieki. Arābu valstis arī netic Izraēlas solījumam, ka pēc aktīvās karadarbības beigām pārvietotie palestīnieši drīkstēs atgriezties mājās.

Ēģiptes prezidents Abdels Fatahs al Sisi trešdien paziņoja, ka šobrīd notiekošā kara mērķis ir ne tikai iznīcināt teroristu grupējumu "Hamās", bet arī mēģinājums Gazas joslas civiliedzīvotājus piespiest migrēt uz Ēģipti. Viņš norādīja, ka tas vēl vairāk var iedragāt mieru reģionā.

"Nē bēgļiem Jordānijā un nē bēgļiem Ēģiptē," dienu iepriekš līdzīgi, taču krietni lakoniskāk izteicās Jordānijas karalis Abdulla II.

Abu valstu līderu atteikuma pamatā ir bailes, ka Izraēla civiliedzīvotājus no Gazas joslas varētu izraidīt uz visiem laikiem un atcelt palestīniešu pretenzijas ne tikai uz šo teritoriju, bet arī uz neatkarīgu valsti.

Arābu valstu bažas tikai pastiprināja Izraēlā arvien lielāku popularitāti ieguvuši politiski labējie spēki, kuru pārstāvji ir aicinājuši gan "izšaut Gazu un izraidīt tās iedzīvotājus", gan arī pat "sarīkot jaunu "Al Nakbu" Gazā", vēstīja ziņu aģentūra AP.

Al Sisi arī brīdināja, ka masveida civiliedzīvotāju izceļošana radītu risku, ka Ēģiptes Sīnāja pussalā varētu ienākt šobrīd Gazas joslā bāzētie dažādu teroristisku organizāciju kaujinieki, kas no turienes turpinās uzbrukt Izraēlai, tā apdraudot Telavivas un Kairas pirms aptuveni 40 gadiem noslēgto miera līgumu.

Ar piespiedu pārvietošanu palestīnieši saskārušies vairākkārt

1948. gada karā, kas bija saistīts ar Izraēlas valsts izveidi, no tagadējās Izraēlas teritorijas aizbēga vai tika izraidīti aptuveni 700 000 palestīniešu, kuri tā laika notikumus dēvē par "Al Nakba" jeb "katastrofu".

Kad 1967. gada Tuvo Austrumu karā Izraēla sagrāba Rietumkrastu un Gazas joslu, vēl 300 000 palestīniešu bēga, galvenokārt patveroties Jordānijā.

Mūsdienās palestīniešu bēgļu un viņu pēcnācēju skaits ir gandrīz 6 miljoni, un lielākā daļa no tiem dzīvo bēgļu nometnēs un kopienās Rietumkrastā, Gazā, Libānā, Sīrijā un Jordānijā. 

Diaspora ir izpletusies arī Persijas līča arābu valstīs un rietumvalstīs.

Izraēla ir atteikusies ļaut bēgļiem atgriezties savās mājās, apgalvojot, ka tas apdraudētu valsts ebreju vairākumu. Tāpēc Kaira baidās, ka vēsture atkārtosies un liela daļa palestīniešu bēgļu no Gazas joslas Ēģiptē paliks uz visiem laikiem.

Ēģipte patvēruma meklētājus aicina izmitināt Negeva tuksnesī

Izraēlas militārie spēki pavēstīja, ka palestīnieši, kas bēguši no Gazas ziemeļu daļas uz dienvidiem, pēc kara beigām varēs atgriezties savās mājās.

Šobrīd gan nav skaidrs, kad un kā šis karš beigsies. Izraēla vairākkārt apgalvojusi, ka ir iecerējusi iznīcināt "Hamās", atriebjoties par teroristu grupējuma sarīkoto slaktiņu oktobra sākumā. Taču nav zināms, kas pārvaldīs Gazu pēc tam, kad vara tiks atņemta tur līdz šim saimniekojušajiem "Hamās".

Ēģiptes prezidents sacīja, ka kaujas ar "Hamās" var ilgt gadiem, tāpēc, līdz tās beigušās, Izraēlai palestīnieši būtu jāizmitina tai piederošajā Negeva tuksnesī netālu no robežas ar Gazu.

Eksperti: Ēģiptes un Jordānijas bažas ir pamatotas

"Skaidrības trūkums par Izraēlas nodomiem Gazas joslā un civiliedzīvotāju evakuāciju pats par sevi ir problemātisks. Šī neskaidrība vairo satraukumu kaimiņvalstīs," sacīja organizācijas "Crisis Group International" Ziemeļāfrikas projektu direktors Rikardo Fabiāni.

Saskaņā ar Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) datiem Ēģiptē, kas cīnās ar strauji pieaugošo ekonomisko krīzi, jau uzturas aptuveni 9 miljoni bēgļu un migrantu, tostarp aptuveni 300 000 sudāniešu, kuri tur ieradās šogad, bēgot no kara savā valstī.

Al Sisi trešdien arī uzsvēra, ka civiliedzīvotāju pārvietošana no Gazas joslas paredzēta, lai "likvidētu palestīniešu cīņu par valsti – svarīgāko cīņu reģionā". 

"Visi vēsturiskie precedenti norāda uz to, ka tad, kad palestīnieši ir spiesti pamest palestīniešu teritoriju, viņiem pēcāk nav atļauts atgriezties mājās," sacīja domnīcas "Carnegie Endowment for International Peace" vecākais pētnieks H. A. Heljērs.

KONTEKSTS:

Palestīniešu kaujinieki 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas, izšaujot vairākus tūkstošus raķešu un iefiltrējoties vairākās vietās Izraēlā. Līdz šim brīdim kaujinieki izšāvuši jau vairāk nekā 3200 raķešu. "Hamās" un to sabiedrotie arī  sagrābuši ķīlniekus, kas nogādāti Gazas joslā.

Iebrukums pārsteidza nesagatavotus Izraēlas izlūkdienestus un drošības spēkus. Izraēlā oficiāli ir izsludināts karastāvoklis.

Atbildot uz palestīniešu teroristu grupējuma "Hamās" sarīkoto slaktiņu, Izraēla uzsāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti