Rīta Panorāma

ASV Kongress par palīdzību Ukrainai varētu balsot parīt

Rīta Panorāma

Intervija ar Drošas braukšanas skolas direktoru Jāni Vanku

Nav cerības uz drīzu pamieru Gazas joslā

Nav cerību uz drīzu pamieru Gazas joslā; ANO apsūdz Izraēlu apzinātā palīdzības piegāžu kavēšanā

Izraēla turpina triecienus pa grupējuma "Hamās" pozīcijām Gazas joslā, un ir arī civiliedzīvotāju upuri. Abu pušu sarunas par iespējamo pamieru pagaidām ir bez panākumiem. 

Katarā bāzētā raidorganizācija "Al Jazeera" atsaucas uz ANO Humānās palīdzības koordinācijas biroju un informē, ka Izraēlas uzbrukumos no pirmdienas līdz trešdienai nogalināti vairāk nekā 100, bet ievainoti gandrīz 200 palestīnieši.  

Kā piemērs tiek minēts otrdien notikušais trieciens pa policijas transportlīdzekli, kura rezultātā gāja bojā septiņi palestīniešu policisti un viens civiliedzīvotājs.

Citi avoti vēsta, ka septiņi cilvēki, tai skaitā sievietes un bērni, nogalināti pēdējā Izraēlas triecienā pa Rafahas pilsētu Gazas dienvidu daļā.

Tikmēr Kataras premjers, šeihs Al Tani atzina, ka Izraēlas un "Hamās" sarunas par pamieru Gazas joslā un ķīlnieku atbrīvošanu ir iestigušas. Tomēr sarunvedēji cenšoties panākt progresu.  

Katara līdz ar ASV un Ēģipti pilda starpnieka lomu šajās kuluāru sarunās, taču diplomātiem neizdevās panākt vienošanos par pamieru vēl pirms islāmticīgo svētā mēneša ramadāna sākuma, uz ko cerēja starptautiskā sabiedrība. 

Tikmēr cilvēka radīts bads sažņaudz savu tvērienu ap Gazas joslu, tā par arvien pieaugošo humāno krīzi sacīja Apvienoto Nāciju Organizācijas Palestīniešu bēgļu aģentūra (UNRWA).

Organizācija arī apsūdzējusi Izraēlu apzinātā palīdzības piegāžu kavēšanā un mēģinājumos pārtraukt aģentūras darbību Gazas joslā.

Izraēla apsūdzības noliedz, norādot, ka ceturtdien vien Gazas joslā ielaisti gandrīz 350 humānās palīdzības kravas auto. Taču ziņu aģentūra CNN aprēķinājusi, ka pirms Izraēlas kara Gazas joslā ik dienu iebrauca vairāk nekā 500 kravas auto ar dažādu humānās palīdzības precēm.

Izraēla ziņoja, ka kravas preču plūsmai nav limita, taču kravu pārbaude kontrolpunktos ir ļoti ilga, kas arī ierobežo kravas plūsmu.

Palīdzību turpina piegādāt arī ar lidmašīnām un kuģiem. Ceturtdien Turcijas Sarkanā Pusmēness organizācija izsūtīja nu jau devīto palīdzības kuģi, uz kura klāja ir gandrīz četri tūkstoši tonnu humānās palīdzības preču.

Taču ASV solītā pagaidu piestātne Gazas joslā vēl nav pabeigta, tādēļ kuģi palīdzību palestīniešiem izkraus Ēģiptē un tālāk piegādās pa sauszemi, kur gaidīs garās rindās pie Rafahas robežkontroles punkta.

KONTEKSTS:

2023. gada 7. oktobrī "Hamās" sarīkoja slaktiņu Izraēlā, noslepkavojot ap 1200 cilvēku, no kuriem absolūtais vairākums bija civilpersonas. Vēl aptuveni 250 cilvēkus, tajā skaitā sievietes, bērnus un sirmgalvjus, teroristi sagrāba par ķīlniekiem un aizveda uz Gazas joslu.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus, kā arī sauszemes operāciju pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā, kā arī pastiprināja militārās darbības Jordānas rietumkrastā.

Līdz šim Gazas joslā bojā gājuši vairāk nekā 33 tūkstoši cilvēku, lielākoties sievietes un bērni, liecina "Hamās" pārvaldītās Veselības ministrijas dati, un ANO brīdinājusi par tur pieaugošajiem bada draudiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti