Pasaules panorāma

Lietuva gatavojas prezidenta vēlēšanām

Pasaules panorāma

Zīmju valodā. Pasaules panorāma

Indijā sākas pasaulē lielākās vēlēšanas

Indijā gaidāmas pasaulē vērienīgākās un dārgākās vēlēšanas

Vispārējām vēlēšanām gatavojas pasaulē apdzīvotākā valsts – Indija. Vēlēšanas ilgs sešas nedēļas – no 19. aprīļa līdz 1. jūnijam, un teju miljardam cilvēku būs iespēja nobalsot. Sabiedriskās domas aptaujās vadībā ir nu jau desmit gadus valdījušā premjerministra Narendras Modi Indijas Tautas partija, kas cer pie varas palikt uz vēl pieciem gadiem. Ne visi ir apmierināti – opozīcija apgalvo, ka pret to vērsta politiska vajāšana un nav bijusi iespēja pienācīgi sagatavoties vēlēšanām. 

ĪSUMĀ:

Indijā šobrīd ir gandrīz 970 miljoni balsstiesīgo iedzīvotāju

Indija pērn apsteidza Ķīnu iedzīvotāju skaitā. Vēlēšanās balsstiesīgi ir gandrīz 970 miljoni Indijas pilsoņu, un tas ir aptuveni tikpat, cik balsstiesīgo ir ASV, Krievijā, Lielbritānijā, Francijā, Brazīlijā un Japānā kopāņemot. Balsstiesīgi vēlēšanu laikā būs 497 miljoni vīriešu un 471 miljons Indijā dzīvojošo sieviešu.

Vēlēšanas notiks sešas nedēļas un septiņās kārtās

Indijas parlamenta apakšpalātā "Lok Sabha", kas nozīmē "Tautas nams", tiks ievēlēti 543 no 545 parlamenta deputātiem, un balsošana notiks septiņās kārtās sešu nedēļu laikā, noslēdzoties 1. jūnijā. Visas balsis no valsts 28 štatiem un astoņām savienības teritorijām tiks saskaitītas un rezultāti tiks publicēti 4. jūnijā.

Divus no kopā 545 parlamenta deputātiem amatā iecels Indijas prezidents.

Partija, kas iegūs vairākumu, izveidos valdību, un vienu no uzvarējušajiem kandidātiem iecels par premjerministru. Lai valdītu, partijai vai koalīcijai nepieciešams balsu vairākums ar 272 deputātu vietām. 

Indijas vēlēšanas tiek uzskatītas par dārgākajām pasaulē, apsteidzot pat ASV. 2019. gadā regulatīvās iestādes, kā arī politiskās partijas un kandidāti savās priekšvēlēšanu kampaņās tajās iztērēja kopā 8,6 miljardus ASV dolāru jeb aptuveni 8 miljardus eiro. Un tiek lēsts, ka šogad izdevumi būs vēl lielāki, vēstīja CNN.

Pašreizējā premjerministra Narendras Modi vadītā Indijas Tautas partija iepriekšējās vēlēšanās ieguva vairākumu, proti, 303 mandātus, un arī šoreiz sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka Modi ir lielas izredzes gūt uzvaru. Viņš cer varas grožus saglabāt trešo termiņu pēc kārtas. 

"Tautas partijas valdība pēdējo 10 gadu laikā ir izvedusi no nabadzības 250 miljonus cilvēku. Mēs esam pierādījuši, ka strādājam, lai sasniegtu rezultātus," vēlētājus uzrunāja Modi.

Valdošo Indijas Tautas partiju kritizē par opozīcijas apklusināšanu

Taču valdošā partija gana asi kritizēta – par to, ka tā valda ar stingru roku, cenšoties pakļaut un ierobežot politiskos oponentus un kritiķus. Valdošā Tautas partija izvirzījusi apsūdzības korupcijā pret daudzām amatpersonām no Kongresa partijas, kas ir tās galvenā konkurente. Desmitiem politiķu no citām opozīcijas partijām pakļauti izmeklēšanai vai atrodas cietumā.

"Tā ir vēlēšanu fasāde, lai parādītu, ka mēs esam demokrātija. Taču demokrātija nav tikai vēlēšanas. Un pat šī vēlēšanu fasāde netiek kārtīgi izspēlēta, zinot, cik ļoti tā ir pakļauta uzbrukumam.

Demokrātija nav tikai vēlēšanas ik pēc pieciem gadiem, tas ir kas daudz vairāk," norādīja advokāts Mihirs Desai.

Tādas organizācijas kā "Human Rights Watch" arī norādījušas, ka Indijas varas iestādes ir izmantojušas politiski motivētas apsūdzības krimināllietās, tostarp terorismā, lai apcietinātu daudzus kritiķus. Izmantoti arī tā dēvētie "ārvalstu finansējuma noteikumi", lai vajātu opozīciju, tiesību aizsardzības grupas un presi.

Kritiķi pauž – miermīlīgi protesti tiek apspiesti ar spēku un kādreiz brīvā un daudzveidīgā prese ir apdraudēta. Ikgadējā Pasaules preses brīvības indeksā Indija no 140. vietas 2014. gadā jeb laika, kad Modi nāca pie varas, pērnā gada sarakstā ir nokritusi uz 161. vietu no kopā 180 valstīm.

"Tradicionāli mediji bija opozīcijas balss, bet tagad mediji slavina valdību un šim nolūkam izplata viltus ziņas," tikmēr pauda neatkarīgais žurnālists Sidhike Kapans.

Premjerministra Modi atbalsta mītiņos ierasti teju vai reliģiskā pielūgsmē pulcējas lieli cilvēku pūļi. Nav šaubu, ka daudzi par valdošo partiju balsos arī šoreiz. Pēc viņu domām, Modi politika ir mainījusi parasto indiešu dzīvi.

"Man ļoti patīk Modi. Viņš strādā ļoti godīgi un dara ļoti labu darbu, vēlas padarīt visu valsti absolūti skaistu," sacīja vēlētāja Raja.

"Domāju, ka rezultāti ir procesu rezultāts. Tātad, kuram kandidātam vai partijai ir pareizie procesi, par tiem es balsošu," tikmēr vērtēja kāda cita vēlētāja Šruti.

Par Modi galveno konkurentu uzskata Indijas Nacionālo attīstības un integrējošo aliansi

Taču nav arī gluži tā, ka konkurentu Modi partijai šajās vēlēšanās nebūtu nemaz.

Kopumā par indiešu atbalstu cīnīsies tūkstošiem kandidātu no sešām atzītām nacionālajām partijām, tostarp Indijas Tautas partijas, "Kongresa", Deli valdošās partijas "Aam Aadmi" un Indijas Komunistiskās partijas, kā arī 58 atzītām štatu līmeņa partijām. Vēlēšanās piedalīsies arī kandidāti no daudzām mazākām partijām, ziņoja BBC.

Taču par galveno Modi un viņa pārstāvētās Indijas Tautas partijas konkurenti uzskata Indijas Nacionālo attīstības un integrējošo aliansi, kurā apvienojušās vairāk nekā 20 opozīcijas partiju, tostarp "Kongress", kas dominēja gadu desmitiem, līdz Indijas Tautas partija pārņēma varu 2014. gadā.

No visiem 28 Indijas štatiem un astoņām savienības teritorijām, kurās dzīvojošie balsos vēlēšanās, politiski vissvarīgākais ir Utarpradeša.

Tas ir visblīvāk apdzīvotais Indijas štats, un no tā parlamentā tiek ievēlēts vislielākais deputātu skaits. Politikas analītiķi arī joko, ka "ceļš uz Deli ved caur Utarpradešu" un partijai, kurai šeit izdevies savākt pārliecinošu atbalstu, arī parasti ir vislielākās izredzes izveidot valdību.

Citi tā dēvētie "atslēgas štati" ir Mahārāštra, Rietumbengāle, Bihāra un Tamilnāda.

Iespēju vēlēt nodrošina pat visattālākajos Indijas nostūros

Visā valstī ir izveidoti gandrīz pusotrs miljons vēlēšanu iecirkņu – pat attālākajos Indijas nostūros. Un, kad vēlēšanu komisija apgalvo, ka katram vēlētājam ir nozīme, tas nav tikai sauklis.

No augstām Himalaju virsotnēm līdz nomaļiem mežiem Indijas centrālajos štatos balsis tiek nodotas elektroniski vairāk nekā 1 miljonā vēlēšanu iecirkņu.

Lai nokļūtu pie katra Indijas vēlētāja, tiks nosūtīti aptuveni 15 miljoni vēlēšanu darbinieku, kas ceļos ar automašīnām, autobusiem… arī laivām, kamieļiem, vilcieniem un helikopteriem.

2019. gada Indijas vispārējās vēlēšanās piecas amatpersonas divas dienas brauca ar autobusu un mēroja ceļu ar kājām, lai viena vēlētāja – 39 gadus veca sieviete, kuras tuvumā nebija balsošanas iecirkņa – varētu nobalsot par sev tīkamāko politisko spēku.

Tikmēr Tašigangas ciemats tālajā ziemeļu Himačalpradešas štatā pie robežas ar Ķīnu, kas atrodas aptuveni 4650 metru augstumā, kļuva par pasaulē augstāko vēlēšanu iecirkni, kad 2022. gada tur bija iespēja nobalsot štata valdības vēlēšanās.

Galvenie jaunās valdības uzdevumi – sakārtot ekonomiku un mazināt reliģisko šķelšanos

Galvenās problēmas, kas būs jārisina ievēlētajam parlamentam, ir situācijas uzlabošana ekonomikas, sociālā atbalsta un darba tirgus jomās. 

Katru gadu Indijas darba tirgū ienāk septiņi līdz astoņi miljoni jauniešu, taču miljoniem indiešu nespēj atrast sev piemērotu darbu. Un, lai arī bezdarba līmenis valstī arvien sarūk, lielākā daļa darbavietu ir slikti apmaksātas un ar sliktiem darba apstākļiem.

Tāpat svarīgs problēmjautājums būs reliģija. Indijā jau sen šajā jomā valda nesaskaņas, taču tiek uzskatīts, ka pēdējo desmit gadu laikā, kad pie varas bijusi Indijas Tautas partija, reliģiskā plaisa kļuvusi vēl dziļāka.

Valdības kritiķi norādījuši, ka Indija kļūst par hinduistu valsti, kurā tās laicīgais statuss tiek arvien vairāk apšaubīts un 200 miljoni musulmaņu – valsts lielākā minoritāte, kas veido aptuveni 14% iedzīvotāju – tiek atstumti. Valdība šo kritiku gan ir noraidījusi un apgalvojusi, ka valsts politika ir iekļaujoša.

Vienlaikus Modi valdīšanas laikā Indijā ir notikušas seismiskas pārmaiņas – no islāma pieminekļu nojaukšanas līdz seno musulmaņu valdnieku dibināto pilsētu pārdēvēšanai un vēstures mācību grāmatu pārskatīšanai. Kā vērtēja BBC, atsaucoties uz analītiķu teikto, vēl viens Indijas Tautas partijas pilnvaru termiņš turpinās virzīt Indiju pa šo ceļu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti