Eiropas Savienība pastiprinās sankcijas pret Irānu, ierobežojumi naftas eksportam maz ticami

Rietumi ir apņēmušies pastiprināt sankcijas pret Irānu, lai sodītu Teherānas režīmu par nesenajiem dronu un raķešu uzbrukumiem Izraēlai. Eiropas Savienība (ES) izziņojusi savus sankciju plānus, bet ASV pie tiem vēl strādā.

Sagaidāms, ka par sankcijām ceturtdien spriedīs arī G7 valstu ārlietu ministri, kuri sapulcējušies uz divu dienu sanāksmi Itālijā.

Nepieciešams izolēt Irānu

Briselē trešdien sākās ES dalībvalstu vadītāju sanāksme, kuras laikā panāca vienošanos par sankcijām pret Irānas dronu un raķešu programmām.

Šādi ES reaģē uz Irānas pagājušajā svētdienā sarīkoto uzbrukumu Izraēlai, kura laikā tika palaistas vairāk nekā 120 ballistiskās un 30 spārnotās raķetes, kā arī 170 droni.

Šīs sankcijas papildinās jau iepriekš pieņemtās ES sankcijas, ar kurām bloks mēģināja sodīt Irānu par dronu "Šahed" piegādi Krievijai, kas tos izmanto uzbrukumos Ukrainai.

ES Padomes prezidents Šarls Mišels sacīja, ka ar papildu sankcijām ES vēlas skaidri pateikt, ka tā atbalsta Irānas starptautisku izolāciju.

"Plāns ir vērsties pret uzņēmumiem, kas ir nepieciešami dronu un raķešu ražošanā. Tas ir globāls plāns. Un mēs uzskatām, ka ir ļoti svarīgi darīt visu, lai izolētu Irānu. Mēs atbalstām Izraēlas drošību. Mēs esam pilnīgi pārliecināti, ka ir ārkārtīgi svarīgi sadarboties ar reģiona valstīm, lai izvairītos no vēl lielākas reģionālās eskalācijas," teica Mišels.

Aicina ievērot maksimālu savaldību

Tomēr ES neatsaucās Izraēlas aicinājumam pasludināt Irānas Revolucionāro gvardi par teroristisku organizāciju. ES ārlietu vadītājs Žuzeps Borels šonedēļ atzina, ka šajā jautājumā dalībvalstīm ir atšķirīgas nostājas.

ES dalībvalstu vadītāji kopīgā paziņojumā aicināja Izraēlu un Irānu "ievērot maksimālu savaldību un atturēties no jebkādas rīcības, kas varētu palielināt saspīlējumu reģionā".

Taču Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu uzstāj, ka viņa valsts noteikti atbildēs uz Irānas veikto uzbrukumu. Taču nav zināms, kāda tā atbilde būs un kad tā varētu notikt.

Izraēlas mediji vēsta, ka Netanjahu vadītajam kara kabinetam jau pirms Irānas uzbrukuma bija izstrādāti iespējamie atbildes scenāriji, kurus bija plānots īstenot uzreiz pēc irāņu triecieniem.

Taču Netanjahu tos ir nolicis malā pēc pirmdien notikušās telefonsarunas ar ASV prezidentu Džo Baidenu.

Izdevums "The Wall Street Journal" raksta, ka Irāna, gatavojoties Izraēlas atbildes triecienam, no Sīrijas ir izvedusi daļu no Revolucionārās gvardes virsniekiem, baidoties par viņu drošību. Arī Irānas atbalstītā Libānas radikālā kustība "Hizbullāh" no Sīrijas ir atsaukusi vairākus augsta ranga komandierus.

ASV nevēlas vērsties pret Irānas naftas eksportu

Arī ASV amatpersonas ir devušas mājienus, ka Vašingtona tuvākajās dienās varētu noteikt sankcijas Irānas uzņēmumiem, kuri ir nozīmīgi raķešu un dronu ražošanā. Sankcijas varētu vērst arī pret Revolucionārās gvardes amatpersonām.

Vašingtonā aizvadītajā G7 valstu finanšu ministru sanāksmē ASV, Kanādas, Japānas, Apvienotās Karalistes, Vācijas, Francijas un Itālijas pārstāvji norādīja uz nepieciešamību kopīgiem spēkiem ierobežot Irānas iespējas ražot ieročus un militāro konfliktu skartiem reģioniem.

G7 prezidējošās valsts Itālijas ārlietu ministrs Antonio Tajāni, kurš ceturtdien uzņem savus kolēģus Kapri salā, atbalstīja sankciju pastiprināšanu pret Irānu.

Tuvo Austrumu eksperts Bredlijs Boumens uzskata, ka sankcijas pret Irānas raķešu un dronu ražotājiem ir apsveicamas, taču, viņaprāt, lielāku efektu varētu dot ierobežojumi Irānas naftas eksportam.

"Viena no problēmām ir Irānas naftas eksports. Jo vairāk naftas viņi eksportē, jo vairāk ieņēmumu viņu gūst. Viņi šo naudu neizmantos, lai palīdzētu Irānas iedzīvotājiem, viņi to izlietos, lai saražotu vairāk raķešu un dronu un eksportētu terorismu," Boumens sacīja raidsabiedrībai "Deutsche Welle".

Taču ir maz ticams, ka rietumvalstis pašlaik varētu vienoties par Irānas naftas eksporta ierobežošanu. Galvenais iemesls tam ir ASV pretestība.

Irāna aptuveni 90% savas naftas eksportē uz Ķīnu. Ja tiktu ierobežots Irānas naftas eksports, tad tas varētu negatīvi atsaukties uz Ķīnas ekonomiku. Tāpēc ASV prezidenta Džo Baidena administrācijas nevēlas pasliktināt jau tā sarežģītās attiecības ar Pekinu.

KONTEKSTS:

Irāna no savas teritorijas aprīļa vidū raidījusi uz Izraēlu bezpilota lidaparātus, paziņojusi Izraēlas armija. Irāna un Izraēla jau gadu desmitiem bijušas ienaidnieces, taču šis ir pirmais gadījums, kad Irāna no savas teritorijas vērsusi tiešu militāro uzbrukumu pret Izraēlu.

Izraēla paziņojusi, ka tā rūpīgi apsver turpmāko rīcību pēc Irānas dronu un raķešu uzbrukuma. Tikmēr ASV norādījušas, ka Vašingtona neiesaistīsies iespējamā Izraēlas atbildes uzbrukumā Irānai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti