Pasaules panorāma

Īrijā ieceļ "TikTok" premjeru

Pasaules panorāma

Zīmju valodā. Pasaules panorāma

Irānas un Izraēlas militāro spēju sadursme

Izraēla ar savu bruņoto spēku kvalitāti gatava stāties pretī Irānas kvantitātei

Pēdējās dienās strauji augusi spriedze Irānas un Izraēlas konfliktā, kas draud pāraugt plašāka mēroga karā. Irāna ir daudz lielāka valsts par Izraēlu, taču Izraēlas bruņotie spēki ir tehnoloģiski augsti attīstīti. Irāna savas vecākās tehnoloģijas mēģina kompensēt ar daudzumu un raķešu klāstu.

Nedēļas nogalē Irāna pret Izraēlu izšāva vairāk nekā 300 raķešu un dronu, taču gandrīz visas tika notriektas pirms mērķa sasniegšanas.

Izraēlai ir moderni gaisa spēki

Izraēla "pieņems pati savus lēmumus" par to, kā atbildēt uz Irānas uzbrukumu, trešdien paziņoja Izraēlas premjers Benjamins Netanjahu. Rietumvalstis aicina Izraēlu ievērot savaldību, baidoties no katastrofāla kara riska.

Raķetes un gaisa spēki bijuši izšķiroši Izraēlas un Irānas gadu desmitu konfrontācijā – abas naidīgās valstis šķir vairāk nekā 1000 kilometru attālums.

Izraēlai ir vieni no pasaulē spēcīgākajiem gaisa spēkiem, arī pārsimts amerikāņu F-16 un desmitiem modernās F-35 iznīcinātājlidmašīnas. Irānas gaisa spēki ir novecojuši – vairāk nekā 45 gadus veci amerikāņu iznīcinātāji no laikiem pirms islāma revolūcijas (1979. gadā) un padomju lidmašīnas.

Izraēlas un Irānas gaisa spēki
Izraēlas un Irānas gaisa spēki

Abām valstīm ir ievērojami raķešu krājumi, kas katrai dod iespēju tieši uzbrukt otras teritorijai. Irāna daudz investējusi dažādu raķešu modeļu klāsta izstrādē, tās rīcībā ir arī trieciendroni kā "Šahed". Teherāna to uzskata par īpaši svarīgu sava spēka projekcijas elementu.

Izraēlas un Irānas rīcībā esošās raķetes un droni
Izraēlas un Irānas rīcībā esošās raķetes un droni

Irānas tehnoloģijas ir novecojušas

Abām valstīm īpaši svarīgas ir pretgaisa aizsardzības spējas. Izraēlai tās ir gan modernās pašu mājās izstrādātās, gan no ASV pirktās pretgaisa aizsardzības sistēmas. Irānai ir no Maskavas pirktās, bet salīdzinoši novecojušākās S-300 iekārtas, kā arī pašu attīstītās un ražotās sistēmas.

Izraēlas un Irānas pretgaisa aizsardzības sistēmas
Izraēlas un Irānas pretgaisa aizsardzības sistēmas

Latvijas Ārpolitikas institūta Tuvo Austrumu pētniecības programmas vadītāja Sintija Broka sarunā ar LTV raidījumu "Pasaules panorāma" secina, ka Irāna ir lielākā, bet Izraēla – spēcīgākā militārā vara reģionā.

"Irānai ir pārsvars, kas saistās ar zemo cenu tehnoloģiju klātesamību. Ārkārtīgi nopietna flote, tāpat arī sauszemes spēku klātbūtne, piekļuve naftai un degvielai ir pietiekami stabila un droša. Tajā pašā laikā ir novecojuši konvencionāli mehānismi. Tas raksturo Irānu," norāda Broka.

"No otras puses, Izraēla ir ar pilnīgi citu militāro tehnoloģiju profilu. Tās ir augsti attīstītas tehnoloģijas. Pēdējā laikā, īpaši no 2021. gada, pēc dažādiem ziņojumiem, varam redzēt, ka arvien vairāk tiek pielietotas mākslīgā intelekta tehnoloģijas."

Irānai ir lielāka kara flote

Irāna pēc teritorijas un iedzīvotāju skaita ir daudz lielāka par Izraēlu, un tas atspoguļojas sauszemes spēku skaitā. Irānai ir 3,5 reizes vairāk aktīvā dienesta karavīru nekā Izraēlai, kurai savukārt ir vairāk rezervistu. Abām ir arī simtiem tanku un citu tehnikas vienību.

Izraēlas un Irānas bruņoto spēku personālsastāvs
Izraēlas un Irānas bruņoto spēku personālsastāvs

Izraēlas jūras kara flote ir salīdzinoši neliela, taču moderna. Irānas jūras spēki ir skaitliski daudz lielāki – gan kuģu, gan zemūdeņu flotes ziņā –, lai varētu projicēt ietekmi Persijas līcī.

Izraēlas un Irānas jūras kara flote
Izraēlas un Irānas jūras kara flote

"Ja sāktos militāra eskalācija, domāju, ka Irāna dažu dienu laikā slēgtu Hormuzas šaurumu, kas ir vienīgais izejas punkts no Līča reģiona uz atklātajiem ūdeņiem," spriež Broka.

"Respektīvi, visi dabasgāzes un naftas resursi, kas tiek saražoti Līča reģionā, kas ir aptuveni 30% no globālā tirgus. Tas būtu apdraudējums, un tas noteikti atspoguļotos arī naftas cenā."

Irānas un Izraēlas karš būtu katastrofāls, to apzinās abas puses. Kā atturētājmehānisms var spēlēt tas, ka Izraēlas rīcībā, kā tiek uzskatīts, ir kodolieroču arsenāls, lai gan Izraēla šo faktu oficiāli nav atzinusi. Jāņem vērā arī ASV, Krievijas un dažādu reģiona valstu intereses.

KONTEKSTS:

Irānai un Izraēlai nav kopējas robežas, taču abas valstis jau gadu desmitiem spēkojušās par ietekmi Tuvo Austrumu reģionā. 1979. gadā Irānā pie varas nāca islāma fundamentālistu režīms, kas sarāva jebkādas saites ar Izraēlu. Irāna uzskata, ka Izraēlas valsts nedrīkst eksistēt; Teherānas režīms draudējis noslaucīt Izraēlu no pasaules kartes.

Irāna tiek uzskatīta par bīstamāko Izraēlas ienaidnieci reģionā, taču Izraēlas rīcībā ir kodolieroči un pasaules spēcīgākās lielvaras ASV atbalsts.

Irānas režīms finansē tādas teroristu organizācijas kā "Hamās" un "Hizbullāh", kas cīnās pret Izraēlu. Konflikts saasinājās pagājušā gada oktobrī, kad "Hamās" teroristi sarīkoja uzbrukumu Izraēlai. Kopš tā laika augušas bažas, ka "Hamās" un Izraēlas karš varētu pāraugt plašākā reģionālā konfliktā ar Irānas līdzdalību.

14. aprīļa naktī Irāna raidīja uz Izraēlu ap 300 raķešu un dronu, bet 99% tika notriekti pirms mērķa sasniegšanas. Izraēla brīdina, ka atbildēs uz šo uzbrukumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti