Ēģiptes prezidents: Gazas joslas bombardēšana ir pārsniegusi Izraēlas tiesības uz pašaizsardzību

Ēģipte aizvadītajā nedēļas nogalē bija solījusi atvērt tās robežpunktu ar Gazu joslu, ļaujot no aplenktās teritorijas izbraukt cilvēkiem ar dubultpilsonību. Apmaiņā Kaira lūdza Izraēlu apsolīt drošu humānās palīdzības koridoru Gazā. Abām pusēm nespējot vienoties, Rafahas robežpunkts starp Gazu un Ēģipti tā arī palika slēgts.

Pēc sarunām ar ASV un citām valstīm, Ēģipte piekrita ļaut Gazā iesprostotajiem palestīniešiem ar dubultpilsonību iebraukt Ēģiptes teritorijā, savukārt Izraēla ļāva pilnīgai blokādei pakļautajā zemē iebraukt humānās palīdzības transportam, vēstīja Katarā bāzētais telekanāls "Al Jazeera".

Taču realitātē kustība pār robežu brīvdienās nenotika, jo Izraēla esot atteikusies izveidot drošu humānās palīdzības kravu koridoru Gazā.

Tas, cik daudz palestīniešu ar dubultpilsonību šobrīd atrodas Rafahā, nav zināms. Saskaņā ar Amerikas Savienoto Valstu (ASV) valdības sniegto informāciju, Gazā ir iesprostoti 500 līdz 600 cilvēki ar ASV pasēm. Tāpat zināms, ka tur šobrīd atrodas arī vairāki Francijas pilsoņi.

Ēģiptes prezidents Abdels Fatahs al Sisi aizvadītajā nedēļas nogalē Kairā arī tikās ar ASV valsts sekretāru Entoniju Blinkenu, lai apspriestu pašreizējo situāciju Gazas joslā un Izraēlā.

Al Sisi svētdien uzsvēra, ka Izraēlas veiktā Gazas joslas bombardēšana ir "pārsniegusi tiesības uz pašaizsardzību" un ir uzskatāma par kolektīvo sodu tur mītošajai palestīniešu tautai. 

Viņš arī piebilda, ka Ēģiptes prioritāte ir izbeigt vardarbību un sniegt humāno palīdzību Gazā iesprostotajiem palestīniešiem.

Pirmdien Kairā ieradīsies Francijas ārlietu ministre Katrīna Kolonna, kura mudinās Ēģipti ļaut Gazas joslu pamest tur esošajiem cilvēkiem ar dubultpilsonību.

Ēģiptes starptautiskā El Arišas lidosta sākusi uzņemt lidmašīnas ar starptautiskās palīdzības kravām aplenktās Gazas iedzīvotājiem. Lidmašīnas tur ienāk gan no Jordānas un Turcijas, gan arī no Apvienotajiem Arābu Emirātiem. 

Šī palīdzība kopā ar ziedojumiem no Ēģiptes iekrauta 100 kravas automašīnās, kas atrodas Sīnāja pussalas ziemeļos un ir gatavas iebraukt Gazā caur Rafahas robežšķērsošanas punktu.

Aizvadītajā nedēļas nogalē Ēģiptē notikuši arī protesti palestīniešu atbalstam.

Tikmēr sociālajos tīklos aizvadītajās brīvdienās publicēti attēli, kuros redzams, kā Ēģiptes strādnieki sestdien savā Rafahas robežšķērsošanas vietas pusē ceļ betona blokus.

Daļa ekspertu norādīja, ka Ēģipte ar robežšķērsošanas punkta atvēršanu kavējas, baidoties no palestīniešu bēgļu pieplūduma. Savukārt svētdien intervijā CNN Ēģiptes ārlietu ministrs Sāmihs Šukrī sacīja, ka pataban palestīniešu pusē nedarbojas robežšķērsošanas punkts, kas smagi cietis apšaudēs un ka Ēģipte sadarbībā ar attiecīgajām vēstniecībām uzsāks ārvalstu pilsoņu evakuāciju, tiklīdz infrastruktūra būs salabota.

Ēģiptē ir izskanējuši aicinājumi valdībai atvērt robežšķērsošanas punktu ar Gazu pēc Izraēlas rīkojuma vairāk nekā miljonam tās iedzīvotāju pārcelties uz dienvidiem pie robežas. Taču Kaira līdz šim ir bijusi piesardzīga.

"Ēģiptes nacionālā drošība ir mana pirmā atbildība," trešdien sacīja al Sisi.

Vislielākās bažas Kairā šobrīd rada tas, vai simtiem tūkstošu šobrīd no Gazas izraidīto palestīniešu pēcāk būs ļauts atgriezties mājās. 

Ēģiptes valdība arī skaidri paziņoja, ka "noraida un nosoda jebkādu palestīniešu pārvietošanu vai to apdzīvotās teritorijas likvidēšanu uz kaimiņvalstu rēķina", kā arī ierosināja rīkot reģionālu samitu par "palestīniešu attīstību un nākotni".

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" kaujinieki 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas, izšaujot vairākus tūkstošus raķešu un iefiltrējoties vairākās vietās Izraēlā. "Hamās" un to sabiedrotie arī sagrābuši ķīlniekus, kas nogādāti Gazas joslā.

Iebrukums pārsteidza nesagatavotus Izraēlas izlūkdienestus un drošības spēkus. Izraēlā oficiāli ir izsludināts karastāvoklis. Atbildot "Hamās", Izraēla uzsāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Izraēla īsteno Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi.

Izraēla, gatavojoties iespējamam sauszemes iebrukumam, pavēlējusi diennakts laikā evakuēt Gazas joslas ziemeļdaļu, kurā mīt 1,1 miljons cilvēku. ANO ģenerālsekretāra pārstāvis norādīja, ka tik milzīga iedzīvotāju evakuācija īsā laikā bez "postošām humānām sekām" nav iespējama.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti