Polijas ģenerālprokuratūra: Iepriekšējā valdība ar «Pegasus» izspiegoja simtiem cilvēku

Polijas ģenerālprokuratūra nonākusi pie secinājuma, ka iepriekšējā valdība izmantojusi Izraēlas uzņēmuma "NSO Group" spiegprogrammatūru "Pegasus", lai izspiegotu vairākus simtus cilvēku.

"Pegasus" izmantota, lai izspiegotu 578 cilvēkus laikā no 2017. gada līdz 2023. gadam, teikts ģenerālprokuratūras ziņojumā parlamentam.

Parlaments ir izveidojis izmeklēšanas komiteju, lai izvērtētu "Pegasus" izmantošanu iepriekšējās nacionālkonservatīvās partijas "Likums un taisnīgums" (PiS) valdības, policijas un slepeno dienestu darbā.

Polijas parlamenta vēlēšanās 2023. gada 15. oktobrī absolūto vairākumu ieguva līdzšinējā opozīcija Donalda Tuska vadībā. "Likums un taisnīgums", kas bija pie varas kopš 2015. gada, šajās vēlēšanās zaudēja vairākumu parlamentā.

Partijas "Likums un taisnīgums" līderis Jaroslavs Kačiņskis 2022. gadā atzina, ka valsts ir iegādājusies "Pegasus", bet noliedza tās izmantošanu valdības oponentu izspiegošanā.

Polijas mediji ziņoja, ka iepriekšējā valdība izmantojusi "Pegasus", lai izspiegotu politiķus arī pašu partijas rindās.

Polijas tieslietu ministrs Ādams Bodnars pagājušajā nedēļā paziņoja, ka 31 cilvēks, kurš izspiegots ar "Pegasus", tiks izsaukts uz prokuratūru liecinieku statusā.

Eiropas Parlamenta (EP) deputāts Kšištofs Brejzs paziņoja, ka ir saņēmis šādu pavēsti. Brejzs ir Tuska pārstāvētās "Pilsoniskās platformas" politiķis, un iepriekš viņš koordinēja partijas "Pilsoniskā platforma" 2019. gada vēlēšanu kampaņu.

Žurnālisti, cilvēktiesību organizācijas un datu kriminālistikas eksperti pirmo reizi ziņoja par "Pegasus" 2021. gada jūlijā. Toreiz ziņojumos bija teikts, ka autoritārās valdības visā pasaulē plaši izmantojušas šo spiegprogrammatūru, lai izspiegotu kritiķus, opozīcijas aktīvistus un žurnālistus.

"Pegasus" pēc instalēšanas mobilajā tālrunī nodrošina piekļuvi lietotāja ziņojumapmaiņai un datiem, kā arī ļauj aktivizēt ierīci no attāluma, lai ierakstītu skaņu un attēlus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti