ANO: Izraēlas spēki Jordānas rietumkrastā piedalās kolonizatoru uzbrukumos palestīniešiem

ANO otrdien pauda nopietnas bažas par vardarbības saasināšanos Rietumkrastā, pieprasot Izraēlas spēkiem, lai tie nekavējoties pārtrauc atbalstīt kolonizatoru uzbrukumus palestīniešiem. 

Kamēr Gazas joslā aizvien plosās postošs karš, palestīnieši, kuri mīt Jordānas rietumkrastā, ik dienu ir pakļauti Izraēlas kolonizatoru uzbrukumiem, kurus bieži vien atbalsta arī Izraēlas spēki, norādīja Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) tiesību birojs.

"Izraēlas drošības spēkiem nekavējoties jāpārtrauc aktīvā dalība kolonizatoru uzbrukumos palestīniešiem un jābeidz tie atbalstīt," žurnālistiem Ženēvā sacīja tiesību biroja pārstāve Ravina Šamdasani.

"Tā vietā Izraēlas varas iestādēm ir jānovērš turpmāki uzbrukumi (palestīniešiem), tostarp jāsauc vainīgie pie atbildības."

Viņa uzsvēra, ka personas, kuras tiek pamatoti turētas aizdomās par noziedzīgām darbībām, tostarp slepkavībām vai citām nelikumīgām darbībām, ir jāsauc pie atbildības tiesas procesā, kas atbilst starptautiskajiem cilvēktiesību standartiem. Taču pirms tam jāveic ātra, objektīva, neatkarīga un efektīva, kā arī pārredzama izmeklēšana.

Šamdasani norādīja, ka pēc kāda 14 gadus veca izraēliešu zēna no kolonizatoru ģimenes nogalināšanas aizvadītajā nedēļas nogalē atriebības uzbrukumos nogalināti četri palestīnieši, tostarp bērns, un iznīcināts arī kāds palestīniešiem piederošs īpašums.

ANO pārstāve arī sacīja, ka tiesību birojs ir saņēmis informāciju par bruņotiem kolonizatoriem, kuri kopā ar Izraēlas spēkiem iekļuvuši vairākās pilsētās un ciemos.

"Tiek ziņots, ka kolonizatori un Izraēlas drošības spēki (ISF) ievainoja desmitiem palestīniešu, tostarp izmantojot šaujamieročus. Sadedzinātas tika simtiem māju un citu ēku, kā arī automašīnas," viņa sacīja.

"Trīs Izraēlas karavīri guva ievainojumus pēc tam, kad pret viņiem tika mesti akmeņi," viņa piebilda.

ANO arī uzsvēra, ka kolonizatori pēdējo dienu laikā Jordānas ielejā un Dienvidhebronas kalnos ir izveidojuši vismaz divus jaunus priekšposteņus.

Viņa sacīja, ka priekšposteņi atrodas pie palestīniešu kopienām, kurām pēdējo mēnešu laikā atkārtoti ir uzbrukuši kolonizatori un kurām draud nenovēršams risks, ka tās tiks piespiedu kārtā pārvietotas no savām mājām un kopienām piederošās zemes.

"Izraēlai kā okupācijas varai ir jāveic visi iespējamie pasākumi, lai atjaunotu un, cik vien iespējams, nodrošinātu sabiedrisko kārtību un drošību okupētajā Rietumkrastā," pauda ANO pārstāve.

"Šis pienākums ietver palestīniešu aizsardzību pret kolonizatoru uzbrukumiem un Izraēlas drošības spēku nelikumīgas spēka pielietošanas pret palestīniešiem izbeigšanu."

Jordānas rietumkrastā, kuru Izraēla okupējusi kopš 1967. gada, no pērnā gada sākuma pieaugusi vardarbība.

Jo īpaši tās pieaugums vērojams kopš Izraēlas un "Hamās" kara sākuma Gazas joslā 7. oktobrī, kad Izraēlas spēki vai kolonisti visā Rietumkrastā nogalinājuši vismaz 468 palestīniešus, liecina oficiālie palestīniešu dati.

KONTEKSTS:

2023. gada 7. oktobrī "Hamās" sarīkoja slaktiņu Izraēlā, noslepkavojot ap 1200 cilvēku, no kuriem absolūtais vairākums bija civilpersonas. Vēl aptuveni 250 cilvēkus, tajā skaitā sievietes, bērnus un sirmgalvjus, teroristi sagrāba par ķīlniekiem un aizveda uz Gazas joslu.

Izraēla atbildēja ar militāro operāciju Gazas joslā, kā arī pastiprināja klātbūtni Jordānas rietumkrastā solot iznīcināt teroristu grupējumu "Hamās.

Līdz šim Gazas joslā bojā gājuši vairāk nekā 33 tūkstoši cilvēku, lielākoties sievietes un bērni, liecina "Hamās" pārvaldītās Veselības ministrijas dati, un ANO brīdinājusi par tur pieaugošajiem bada draudiem.

Starptautiskā sabiedrība, tostarp arī vairāki Izraēlas sabiedrotie, vairākkārt norādījuši uz nesamērīgu Telavivas atbildi teroristu uzbrukumam, taču Benjamina Netanjahu vadītā valdība apņēmusies turpināt cīņu par "Hamās" likvidēšanu Gazas joslā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti