Lukašenko atkal parādījies sabiedrībā, izskan dažādas versijas par nozušanas iemesliem

Pēdējo dienu laikā izskan arvien vairāk spekulāciju par to, kur un kādēļ nozudis Baltkrievijas autoritārais līderis Aleksandrs Lukašenko. Kopš viesošanās 9. maijā Krievijā, kur viņš piedalījās Uzvaras dienai veltītajā parādē, Lukašenko publiskos pasākumos nebija manīts.

Pirmdien pēcpusdienā Baltkrievijas valsts mediji gan publicēja militārā formā tērptā Lukašenko fotogrāfiju un pavēstīja, ka viņš apmeklējis Baltkrievijas pretgaisa aizsardzības komandpunktu un uzklausījis ziņojumu par pretgaisa aizsardzības darbu. Foto redzams, ka viņa kreisā roka ir nosaitēta. Vēlāk tika izplatīts arī video no sanāksmes.

Baltkrievijas amatpersonas izvairās no atbildēm par Lukašenko prombūtnes cēloņiem, tādēļ izskanēja dažādas teorijas, tostarp pat tādas, kas pieļāva, ka Lukašenko jau ir miris. Tomēr visticamākais iemesls, šķiet, ir tāds, ka Lukašenko piemeklējušas veselības problēmas.

Baltkrievijā izskan dažādas versijas par Lukašenko nozušanas iemesliem
00:00 / 03:15
Lejuplādēt

Diktators izskatījās savārdzis

Jau aprīļa beigās Baltkrievijas vadoņa Lukašenko publiskās uzstāšanās kļuva retākas, un novērotāji pamanīja apsējus uz Lukašenko rokas. Jau tad sākās baumas, tostarp par to, ka viņam ir vēzis un ka pārsēji bija paredzēti, lai paslēptu vietas, kur uz ķermeņa īstenotas kādas manipulācijas.

Vēlāk, 9. maijā, kad Lukašenko viesojās Maskavā, viņš bija manāmi savārdzis. Lukašenko bija grūti pārvietoties, un viņš neieradās Krievijas prezidenta Vladimira Putina rīkotajās brokastīs un pusdienās.

Kopš 9. maija 68 gadus vecais Lukašenko nebija redzēts sabiedrībā. Svētdien viņš neieradās uz Valsts karoga, ģerboņa un himnas dienas svinībām, kurās viņš ierasti piedalījās, uzstājoties ar runu.

Lukašenko preses dienests oficiāli neko neziņo par pašreizējo situāciju, bet neoficiāli runā, ka Lukašenko "strādājot ar dokumentiem".

Ņemot vērā, ka skaidras oficiālas informācijas nav, gaisā virmo dažādas spekulācijas. Pamatā tās saistītas ar viņa veselības stāvokli. Tiek minēts, ka pirms pāris gadiem viņam, piemēram, bijusi sirdstrieka.

Baumas par saindēšanu Maskavā

Izskanējušas pat versijas, ka Lukašenko jau ir miris. Proti, iespējams, viņš ticis saindēts vizītes laikā Maskavā un to paveicis Kremlis.

Tomēr ticamāka šķiet versija par kādām veselības problēmām. Krievijas Valsts domes politiķis Konstantīns Zatuļins norādījis, ka Lukašenko ir veselības problēmas un viņš ar kaut ko slimojot, taču neko sīkāk viņš nav paskaidrojis.

No Zatuļina komentāriem arī izriet, ka Lukašenko veselība pasliktinājusies jau pirms 9. maija.

Baltkrievijas medijs "Euroradio" vēstīja, ka sestdien Lukašenko konvoja pavadībā esot ieradies Minskas slimnīcā. Nav skaidrs, vai viņš joprojām atrodas kādā no slimnīcām vai kur citur.

Tikmēr Baltkrievijas opozīcijas politiķis Pāvels Latuško norādījis, ka Lukašenko ir infekciozi alerģisks miokardīts. Šīs informācijas avotu Latuško gan neatklāja.

Kas notiktu, ja Lukašenko nomirtu?

Spekulēts tiek arī par to, kas notiktu, ja Lukašenko nomirtu. Pēc dažu domām, tas būtu izdevīgi Kremlim, lai Lukašenko vietā ieliktu kādu, kurš izdabātu Krievijas vēlmēm un pilnībā ierautu Baltkrieviju karā pret Ukrainu.

Politologs Valērijs Karbaļevičs intervijā telekanālam "TV Rain" skaidroja, kas Baltkrievijā notiktu gadījumā, ja Lukašenko nomirtu vai nespētu pildīt prezidenta pienākumus.

"Ja runājam formāli, tad Baltkrievijas konstitūcijā minēts, ka gadījumā, ja prezidents nav spējīgs pildīt savus pienākumus, reālā vara pāriet parlamenta augšpalātas spīkeram, kura pienākumus šobrīd pilda Natālija Kačanova. Viņa pildītu prezidenta pienākumus līdz prezidenta ārkārtas vēlēšanām."

"Bet konstitūcijā ir vēl viens punkts. Proti, ja prezidentu, piemēram, nogalina vai viņa atstādināšana no varas notiek vardarbīgi, valstī tiek ieviests ārkārtas stāvoklis un vara nonāk Drošības padomes rokās. Tātad būtu jautājums, kā traktēt Lukašenko negaidīto aiziešanu no varas."

Karbaļevičs nedomā, ka trimdā esošajai opozīcijai būtu iespējas pārņemt varu Baltkrievijā, jo valstī joprojām valda spēcīgs autoritārs un represīvs režīms.

Tikmēr opozīcijas līdere Svjatlana Cihanouska tviterī paudusi viedokli, ka opozīcijai jābūt labi sagatavotai jebkādam scenārijam, lai pagrieztu Baltkrieviju uz demokrātijas ceļa un nepieļautu Krievijas iejaukšanos.

Kopenhāgenas Demokrātijas samita kuluāros Baltkrievijas opozīcijas līdere Svjatlana Cihanouska arī atzīmēja, ka Baltkrievija un Ukraina savstarpēji cieši saistītas, un abām valstīm, kas cīnās par brīvību, ir jāturas kopā arī turpmāk.

"Mums nav pietiekami daudz informācijas par Lukašenko veselības stāvokli, bet es domāju, ka viņš ļoti reti tik ilgu laiku neiznāk sabiedrībā.

Tāpēc tagad mēs apspriežam plānu, kā rīkoties, ja ar viņu notiek kaut kas nelāgs. Jo tad iestātos haoss varas koridoros, un tas būtu pagrieziena punkts tam, lai opozīcija uzsāktu īstenot izlēmīgākas darbības Baltkrievijā iekšienē," sacīja Cihanouska.

KONTEKSTS:

Baltkrievijā jau gandrīz 30 gadu valda bijušais sovhoza priekšsēdētājs Aleksandrs Lukašenko, kurš 1994. gadā uzvarēja prezidenta vēlēšanās.

Kopš tā laika viņš koncentrējis arvien lielāku varu savās rokās, ierobežojis demokrātiju un apspiedis jebkādu opozīciju.

Nopietnākais pārbaudījums Lukašenko režīmam bija 2020. gadā, kad pēc prezidenta vēlēšanām Baltkrievijā sākās masu protesti.

Par vēlēšanu uzvarētāju tika pasludināts Lukašenko, bet opozīcija apsūdzēja valdošo režīmu vēlēšanu rezultātu viltošanā. Opozīcija par patieso vēlēšanu uzvarētāju uzskata Svjatlanu Cihanousku.

Protestu kulminācijas brīdī Baltkrievijas pilsētu ielās izgāja simtiem tūkstošu cilvēku, bet protesti tika ar spēku apspiesti. Daudzi opozīcijas atbalstītāji ir ieslodzīti vai aizbēguši uz ārvalstīm.

Lukašenko laika gaitā izveidojis ciešas attiecības ar Krieviju. Viņš ļāva Krievijas karaspēkam izmantot Baltkrievijas teritoriju kā placdarmu iebrukumam Ukrainā, taču atturējies tieši iesaistīt Baltkrieviju karadarbībā Ukrainā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti