Izraēla vēl nevar vienoties par iespējamo atbildes triecienu Irānai

Izraēlas kara kabinets, svētdienas vakarā apspriežot iespējamo atbildi uz Irānas dronu un raķešu uzbrukumiem, bija vienisprātis, ka Izraēlai ir jāsper militāri atbildes soļi, taču nebija vienotības par to, kad un kā būtu jāatbild.

Francija: Irānas uzbrukums Izraēlai bija nesamērīga atbildes reakcija

Francijas prezidents Emanuels Makrons pirmdien intervijā televīzijas kanālam "BFM-TV" apstiprinājis, ka Francijas bruņotie spēki iesaistījās pret Izraēlu vērstā Irānas masveida raķešu un dronu uzbrukuma atvairīšanā.

Makrons arīdzan norādīja, ka Francijas Gaisa spēki iesaistījās Irānas raidīto objektu pārtveršanā, kad tie pārkāpa Jordānijas gaisa telpu, piebilstot, ka Irānas īstenotais uzbrukums Izraēlai ir nesamērīga atbildes akcija uz uzbrukumu Irānas konsulātam Damaskā.

"Jo tā vietā, lai uzbruktu Izraēlas interesēm ārpus Izraēlas, viņi veica tiešu uzbrukumu Izraēlas teritorijai no savas teritorijas, kas ir kaut kas nebijis. Reģionā pastāv, tā teikt, vardarbības līmeņa līdzsvars... apšaudes starp 'Hizbullāh" un Izraēlu ir notikušas nedēļām, atļaušos teikt – pat gadiem. Pastāv līdzsvars, un atsevišķas zonas netiek skartas. Pirmo reizi Irāna nolēmusi uzbrukt Izraēlai no savas teritorijas, un tās ir būtiskas pārmaiņas – līdzsvara zudums. Tāpēc šāda reakcija ir ļoti bīstama," sacīja Makrons.

Teherāna aicina Rietumvalstis "novērtēt Irānas atturību" pret Izraēlu

Teherāna pirmdien aicināja rietumvalstis "novērtēt Irānas atturību" pret Telavivu pēc aizvadītajā nedēļā notikušā dronu un raķešu uzbrukuma Izraēlai. 

Irāna uzstāj, ka tā bijusi kā atbilde pirms tam notikušajam uzbrukumam Irānas konsulāta kompleksam Damaskā. Šajā Izraēlas uzbrukumā bojā gāja astoņi cilvēki.

"Tā vietā, lai apsūdzētu Irānu, (Rietumu) valstīm vajadzētu vainot sevi un atbildēt sabiedriskajai sabiedrībai par pasākumiem, ko tās ir veikušas pret ... kara noziegumiem, ko ir pastrādājusi Izraēla" tās karā pret Teherānas atbalstīto "Hamās" grupējumu Gazas joslā, sacīja Irānas Ārlietu ministrijas preses pārstāvis Nasers Kanani.

Viņš arī piebilda, ka rietumvalstīm "vajadzētu novērtēt Irānas atturību pēdējos mēnešos".

ASV nevēlas konflikta eskalāciju

Kara kabineta ministrs Benijs Gancs esot uzsvēris, ka atbildei ir jābūt pēc iespējas drīzai, savukārt premjerministrs Benjamins Netanjahu esot ieteicis nogaidīt. Sanāksmes laikā Izraēlas militārajai vadībai esot uzdots izskatīt visus iespējamos variantus, kā dot atbildes triecienus Irānai.

Mediji vēsta, kara kabinets uz nākamo sēdi varētu sapulcēties šodien, 15. aprīlī.

Netanjahu piesardzība, visticamāk, ir saistīta ar Izraēlas galveno sabiedroto – ASV – brīdinājumiem, ka tās nepiedalīsies atbildes uzbrukumos Irānai.

ASV prezidents Džo Baidens telefonsarunā ar Netanjahu esot aicinājis Izraēlu nopietni apdomāt, vai ir nepieciešams atbildēt uz Irānas uzbrukumiem.

Savukārt Baltā nama Nacionālās drošības padomes koordinators Džons Kērbijs svētdien vairākās televīzijas intervijās uzsvēra, ka Vašingtona ir skaidri pateikusi Izraēlai, ka nevēlas konflikta eskalāciju. Kērbijs apgalvoja, ka šis vēstījums pa diplomātiskajiem kanāliem ir nodots arī Teherānai.

Tikmēr atsevišķi analītiķi ir kritizējuši Baidena administrāciju par nespēju ietekmēt Netanjahu, tāpēc ASV draudot ieraušana kārtējā militārajā konfliktā Tuvajos Austrumos. To esot apliecinājuši Baidena nesekmīgie centieni piespiest Netanjahu pārtraukt militārās operācijas Gazas joslā, lai izsludinātu pamieru, kas ļautu atbrīvot visus teroristu grupējuma "Hamās" sagrābtos ķīlniekus un piegādāt humāno palīdzību simtiem tūkstošiem Gazas civiliedzīvotāju.

ANO aicina ievērot "maksimālu savaldību"

Ņujorkā svētdien notika arī ANO Drošības padomes ārkārtas sēde, kurā tika spriests par situāciju Tuvajos Austrumos. ASV pārstāvis aicināja pārējās Drošības padomes dalībvalstis stingri nosodīt Irānas uzbrukumus Izraēlai, taču šis aicinājums neguva atsaucību. Drošības padomes pastāvīgās dalībvalstis Ķīna un Krievija ir Irānas sabiedrotās.

Uzrunājot klātesošos, ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs aicināja ievērot "maksimālu savaldību", lai nepieļautu Tuvo Austrumu ieraušanu plašākā karadarbībā.

Sanāksmē piedalījās arī Izraēlas un Irānas diplomātiskie pārstāvji. Izraēlas vēstnieks ANO Gilads Erdans apsūdzēja Irānu starptautisko noteikumu pārkāpšanā, kā arī aicināja Drošības padomes dalībvalstis pastiprināt sankcijas pret Irānu un pasludināt Irānas Revolucionāro gvardi par teroristisku organizāciju.

Savukārt Irānas vēstnieks ANO Amīrs Saīds Iravani paziņoja, ka islāma republika "pašaizsardzības nolūkos" uzbruka Izraēlai, atbildot uz 1. aprīlī notikušo drona uzbrukumu Irānas konsulātam Sīrijas galvaspilsētā Damaskā, kurā nogalināja Revolucionārās gvardes ģenerāli Mohamadu Rezu Zahedi un vēl vairākas irāņu militārpersonas. Vēstnieks norādīja, ka Irāna nevēlas eskalēt situāciju vai karot, bet brīdināja, ka Teherāna atbildēs uz jebkuriem draudiem vai agresiju.

Latvijas vēstnieks Izraēlā: Šādi uzbrukumi ir daļa no izraēliešu dzīves

Latvijas vēstnieks Izraēlā Aivars Groza intervijā Latvijas Radio raidījumā "Labrīt" pastāstīja, ka pirmdienas, 15. aprīļa, rīts Izraēlā iesācies salīdzinoši mierīgi, skolās ir atjaunotas mācības.

Latvijas vēstnieks Izraēlā Aivars Groza
00:00 / 04:42
Lejuplādēt

"Irāna šodien paziņojusi, ka tā ar šo uzbrukumu savu operāciju ir beigusi, un visa pasaule aicina uz savaldību. Rīts ir pienācis diezgan mierīgs, cerēsim, ka šis konflikts būs beidzies," piebilda vēstnieks.

Vēstnieks arī pieminēja Izraēlas kara kabineta sanāksmi, kurā vienojās veikt atbildes triecienu, "kad pienāks laiks. Taču eksperti izsaka cerību, ka tas nenotiks uzreiz, jo tas varētu novest pie tādas eskalācijas, ka uzsāktos militārs konflikts visā šajā reģionā. Arī Izraēlas sabiedrotie, Eiropas Savienība aicina Izraēlu ievērot savaldību un neatbildēt ar triecienu Irānai."

Izraēlā pašlaik ir ap 5000 Latvijas valstspiederīgo, taču lielākā daļa, kas vēlējās atstāt Izraēlu, to izdarīja ar evakuācijas reisiem pēc 7. oktobra uzbrukumiem. Šajās dienās neviens valstspiederīgais vēstniecībā nav vērsies. 

"Cilvēki, kas dzīvo šeit, ir pieraduši dzīvot šajos apstākļos, kad Izraēlai no visām pusēm ir militāri draudi. Šis [Irānas] uzbrukums ir daļa no dzīves, ar kādu ikdienā var sastapties Izraēlas iedzīvotāji,"

norādīja vēstnieks, vienlaikus aicinot šādos saspīlējuma apstākļos nekādā gadījumā neapmeklēt Izraēlu, jo nevar prognozēt, kā situācija attīstīsies.

KONTEKSTS:

Irāna no savas teritorijas sestdien raidījusi uz Izraēlu bezpilota lidaparātus, paziņojusi Izraēlas armija. Irāna un Izraēla jau gadu desmitiem bijušas ienaidnieces, taču šis ir pirmais gadījums, kad Irāna no savas teritorijas vērsusi tiešu militāro uzbrukumu pret Izraēlu.

Izraēla paziņojusi, ka tā rūpīgi apsver turpmāko rīcību pēc Irānas dronu un raķešu uzbrukuma. Tikmēr ASV norādījušas, ka Vašingtona neiesaistīsies iespējamā Izraēlas atbildes uzbrukumā Irānai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti