Panorāma

Polijā notiek parlamenta vēlēšanas un referendums

Panorāma

Panorāma

Izraēla gatavojas sauszemes ofensīvai Gazas joslā

Izraēla gatavojas sauszemes ofensīvai Gazas joslā

Izraēla sestdien turpināja intensīvus gaisa triecienus Gazas ziemeļos un aicināja palestīniešu civiliedzīvotājus pēc iespējas ātrāk doties uz dienvidiem pirms gaidāmās sauszemes ofensīvas pret islāmistu teroristu grupējuma "Hamas" komandieriem. Svētdienas rītā Izraēlas armijas pārstāvis norādīja, ka gaidāmas ievērojamas militārās darbības.

ĪSUMĀ:

  • Izraēla cīņā ar teroristisko grupējumu "Hamas" gatavojas sauszemes ofensīvai Gazas joslā.
  • Sestdien Izraēlas karavīrus apmeklējis premjers Benjamins Netanjahu.
  • Izraēlas armija aicinājusi cilvēkus evakuēties no Gazas ziemeļiem, bet dažādas organizācijas šo prasību kritizē.
  • Izraēlas armijas pārstāvis: Mēs gatavojamies nākamajam operācijas posmam.
  • "Hamas" neļauj cilvēkiem evakuēties, norāda Izraēlas armija.
  • Palestīnas veselības ministrija apgalvo, ka sestdienas bombardēšanās Gazas joslā nogalināti pārsvarā bērni un sievietes.

Ziņu aģentūra AFP Sderotā novēroja, kā Izraēlas dienvidu pilsētā karavīri uz Gazas joslu izšauj raķetes. Arī iestājoties tumsai, intensīvie triecieni turpinājās.

Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu sestdien apmeklēja karavīrus, kas atrodas uz frontes līnijas robežas, kas vairoja spekulācijas par Izraēlas sauszemes ofensīvas Gazas joslā tuvošanos.

"Vai esat gatavi gaidāmajam? Būs vēl," viņš teica karavīriem videoierakstā, ko izplatīja premjera birojs.

Vēlāk Netanjahu piedalījās drošības sarunās ar ministriem no viņa ārkārtas situācijā izveidotās valdības.

Armijas preses pārstāvis Ričards Hehts aicināja civiliedzīvotājus doties prom no Gazas ziemeļiem, kur bāzēti "Hamas" komandieri. Viņš teica, ka droša pārvietošanās uz dienvidiem tiks nodrošināta no plkst.10 līdz 16, tomēr neprecizēja, cik dienas tā būs. Izraēlas armijas pārstāvis mudināja palestīniešus nevilcināties ar evakuāciju.

Tomēr sestdien izskanēja informācija, ka Izraēlas veiktā bombardēšanā ir nogalināti vairāki cilvēki, kas centās evakuēties.

Atkārtoti aicina iedzīvotājus evakuēties

Izraēlas aizsardzības armijas pārstāvis Džonatans Konrikuss CNN paziņojis, ka "ievērojamas militāras operācijas" sāksies tikai pēc tam, kad civiliedzīvotāji būs pametuši Gazu. Viņš aicināja iedzīvotājus neiekrist "Hamas" slazdos un doties prom.

Izraēlas aizsardzības armijas pārstāvis Džonatans Konrikuss
00:00 / 00:33
Lejuplādēt

Svētdienas rītā Konrikuss preses brīfingā apgalvoja, ka "Hamas" neļauj Gazas ziemeļu daļas iedzīvotājiem pamest savas mājas. Izraēlas armijas runasvīrs vēlreiz aicināja Gazas ziemeļu daļas iedzīvotājus doties uz dienvidiem, kaut arī šādu prasību asi kritizē gan ANO, gan Eiropas Savienības augstais pārstāvis ārlietās, sakot, ka to ir gandrīz neiespējami izpildīt.

"Mūsu sauszemes spēki ir izvietoti gar Gazas joslu. Mēs gatavojamies nākamajam operācijas posmam. Mēs atkārtoti aicinām Gazas ziemeļu daļas iedzīvotājus doties uz dienvidiem un ieklausīties mūsu brīdinājumos.

Mēs sakām, ka tur notiks ievērojamas militārās darbības. Tādēļ mēs gribām mudināt visus civiliedzīvotājus evakuēties viņu drošības vārdā. Es uzskatu, ka ir nosodāmi tas, ka "Hamas" neļauj šiem cilvēkiem evakuēties," sacīja armijas pārstāvis.

Tikmēr Pasaules veselības organizācija (PVO) nosodījusi Izraēlas prasību evakuēt no Gazas 22 slimnīcas. PVO to nodēvējusi par nāves spriedumu slimniekiem un ievainotajiem.

Palestīnas veselības ministrija: Nogalināto vidū pārsvarā ir sievietes un bērni

Gazas joslā pagājušajā diennaktī nogalināti 300 cilvēku, vēl 800 ievainoti. Palestīnas veselības ministrija apgalvo, ka nogalināti pārsvarā bērni un sievietes. Tikmēr "Hamas" uzbrukumā Izraēlai nogalināto militārpersonu skaits sasniedzis 286.

Izraēlas armija sestdien paziņoja, ka ir atrasti vairāku "Hamas" sagrābto ķīlnieku līķi. Pirms nedēļas "Hamas" no Gazas joslas uz Izraēlu palaida tūkstošiem raķešu, pārkāpa robežu un sāka zvērīgu slaktiņu Izraēlas dienvidu kopienās un mūzikas festivālā, nogalinot vairāk nekā 1300 un ievainojot 3391 cilvēku. Izraēla paziņojusi, ka teroristu gūstā ir 100-150 cilvēku.

Izraēla uz uzbrukumu atbildēja, intensīvi bombardējot Gazu. Kā liecina Gazas Veselības ministrijas dati, nogalināti vairāk nekā 2200 palestīniešu un vēl vairāk nekā 8700 ievainoti.

Reaģējot uz zvērībām, Izraēla slēdza pārtikas, ūdens, degvielas un medikamentu piegādes Gazas joslai, vairojot bažas par humānu katastrofu.

Saūda Arābija aicinājusi panākt "tūlītēju pamieru", savukārt ASV mudinājušas Ķīnu izmantot savu ietekmi reģionā, lai panāktu mieru.

Izraēla ir solījusi iznīcināt "Hamas", kuru ASV, Eiropas Savienība un vairākas citas valstis ir atzinušas par teroristisku organizāciju, kas pielīdzināma "Islāma valstij". Vienlaikus Izraēla uzstāj, ka nevēršas pret palestīniešu civiliedzīvotājiem.

Izraēlas aizsardzības ministrs: Tas būs varens karš

Kamēr nav sācies sauszemes iebrukums, Izraēla turpina Gazu apšaudīt no gaisa – tai izdevies likvidēt vēl vienu grupējuma "Hamas" komandieri, kas bija iesaistīts teroristu uzbrukuma organizēšanā. Uzlidojumos iznīcināti arī grupējuma komandpunkti, kaujinieku novietnes, prettanku raķešu pozīcijas un novērošanas punkti.

Izraēlas aizsardzības ministrs Joavs Galants pauda pārliecību: "Mēs nesēdēsim malā, kamēr Izraēlas civiliedzīvotāji – sievietes un bērni – tiek nogalināti un nolaupīti. Mēs tiksim klāt visai teroristu infrastuktūrai, visiem tuneļiem, visiem "Hamas" kaujiniekiem, un mēs viņus iznīcināsim. Tas būs varens karš, tas būs nāvējošs karš, tas būs precīzs karš, kas izmainīs šo situāciju uz visiem laikiem."

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamas" kaujinieki 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas, izšaujot vairākus tūkstošus raķešu un iefiltrējoties vairākās vietās Izraēlā. "Hamas" un to sabiedrotie arī sagrābuši ķīlniekus, kas nogādāti Gazas joslā.

Iebrukums pārsteidza nesagatavotus Izraēlas izlūkdienestus un drošības spēkus. Izraēlā oficiāli ir izsludināts karastāvoklis. Atbildot "Hamas", Izraēla uzsāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamas" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Izraēla īsteno Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi.

Izraēla, gatavojoties iespējamam sauszemes iebrukumam, pavēlējusi diennakts laikā evakuēt Gazas joslas ziemeļdaļu, kurā mīt 1,1 miljons cilvēku. ANO ģenerālsekretāra pārstāvis norādīja, ka tik milzīga iedzīvotāju evakuācija īsā laikā bez "postošām humānām sekām" nav iespējama.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti