Ēģiptē ar Turcijas atbalstu izveidos lauka hospitāļus Gazā ievainoto cilvēku ārstēšanai

Pirmdien Ēģiptes ostā El Arišā, kas atrodas netālu no Rafahas robežpunkta ar kara izpostīto Gazas joslu, ieradās Turcijas kuģis ar materiāliem kopā astoņu lauka hospitāļu izveidei, pavēstīja ostas amatpersona.

Tas ir pirmais šāda veida palīdzības kuģis, kas ieradies Ēģiptē kopš 7. oktobra rītā "Hamās" teroristu sarīkotā slaktiņa Izraēlā un tam sekojošās karadarbības Gazas joslā.

Līdz šim Izraēlas triecienos pa mērķiem Gazā, kas saistīti ar teroristu grupējumu "Hamās", nogalināti vairāk nekā 11 tūkstoši cilvēku, apgalvoja "Hamās" amatpersonas. Cietušo un bojāgājušo vidū ir arī civiliedzīvotāji, sievietes un tūkstošiem bērnu.

Turcijas veselības ministrijas amatpersona aģentūrai AFP sacīja, ka kuģis uz Ēģipti vedis "materiālus, ģeneratorus un ātrās palīdzības mašīnas astoņu lauka hospitāļu izveidei".

Turcijas amatpersona piebilda, ka Ankara ir lūgusi Kairas piekrišanu būvēt lauka hospitāļus El Arišā, kas atrodas apmēram 40 kilometru attālumā no Rafahas robežpunkta – vienīgās vietas, caur kuru Gazas joslā šobrīd tiek nogādāta humānā palīdzība un notiek ārzemnieku un smagi ievainoto cilvēku evakuācija.

"Mēs saņēmām zaļo gaismu no Ēģiptes iestādēm. Mēs izveidosim šīs slimnīcas Ēģiptes iestāžu norādītajās teritorijās," sacīja amatpersona.

Vienošanās par rīcību notikusi laikā, kad visas slimnīcas Gazas joslas ziemeļu daļā pārstājušas darboties degvielas trūkuma dēļ, pavēstīja "Hamās" pārvaldīto iestāžu amatpersonas.

"Kopumā 51 konteiners ar medicīnas piederumiem, ģeneratoriem un 20 ātrās palīdzības automašīnām ar nepieciešamajām atļaujām tika iekrauts kuģī ostā pie Izmiras un nosūtīts uz Ēģipti," aizvadītajā nedēļā paziņoja Turcijas veselības ministrs Fahretins Kodža.

"Palīdzības ietvaros tika nosūtīts pilnībā aprīkots lauka hospitālis ar operāciju zālēm un intensīvās terapijas nodaļām, kā arī mobilie lauka hospitāļi," viņš sacīja.

Attēlos, ar kuriem Kodža dalījās ierakstā sociālajā tīklā "X", bija redzams, kā uz kuģa tiek iekrautas ātrās palīdzības automašīnas, ratiņkrēsli, kastes ar medicīnas piederumiem un citi konteineri.

Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans jau iepriekš pavēstīja, ka Turcija ir gatava savās slimnīcās uzņemt ievainotos palestīniešus un daļu hroniski slimo pacientu no Gazas joslas.

Runājot ar žurnālistiem pēc vizītes Uzbekistānā, viņš arī teica, ka Turcija centīsies palielināt spiedienu uz Izraēlu, lai nodrošinātu, ka palestīnieši, kas ievainoti karadarbībā starp Izraēlu un Gazā valdošo grupējumu "Hamās", tiktu evakuēti uz ārzemēm.

Francija pirmdien paziņoja, ka aizvien risina sarunas ar Ēģipti par militārās medicīnas iestādes izveidi Gazas joslas tuvumā, kurā būtu iespējams veikt ķirurģiskas operācijas smagi ievainotiem cilvēkiem.

Arī Ēģipte ir sagatavojusi lauka hospitāli 15 km attālumā no Rafahas, lai tur ārstētu kaujās ievainotos cilvēkus.

Tikmēr laikraksts "The Washington Post", atsaucoties uz vairāk nekā 10 bijušajām un pašreizējām izlūkdienestu un drošības iestāžu amatpersonām no vairākām Rietumu un Tuvo Austrumu valstīm ziņoja, ka, uzbrūkot Izraēlai 7. oktobrī, teroristiskais grupējums "Hamās" plānojis virzīties dziļāk valsts iekšienē, cerot izprovocēt plaša mēroga konfliktu Tuvajos Austrumos.

Tāpat laikraksta avoti norādīja, ka "Hamās" kaujinieku grupas plānoja sasniegt Rietumkrasta teritoriju.

Jaunie fakti, kurus atklāja laikraksta avoti, liecina, ka "Hamās" negrasījās aprobežoties ar Gazas joslas tuvumā esošo Izraēlas apdzīvoto vietu ieņemšanu, bet gatavojās īstenot uzbrukuma "otro fāzi".

Pie vairākiem nogalinātajiem "Hamās" kaujiniekiem tika atrastas instrukcijas ar norādījumiem doties uz lielākām Izraēlas pilsētām un uzbrukt tur esošajām militārajām bāzēm. 

Tāpat laikraksta avoti norādīja, ka "Hamās" politiskā vadība apzinājās, ka grupējuma kaujinieku sarīkotais slaktiņš un ķīlnieku sagrābšana izraisīs spēcīgu Izraēlas atbildi, tostarp sauszemes operāciju Gazas joslā. "Hamās" līderi arīdzan esot cerējuši, ka Izraēlas reakcija izprovocēs vardarbības vilni Rietumkrastā un izraisīs plašāku konfliktu visā reģionā.

Latvijas ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš sarunā ar Latvijas Radio vērtēja, ka vienīgais atrisinājums Izraēlas un palestīniešu konfliktā būtu divu valstu risinājums.

Latvijas ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš par situāciju Gazas joslā
00:00 / 00:45
Lejuplādēt

"Tik ilgi, kamēr palestīniešiem nebūs savas valsts, ko būvēt, tik ilgi būs frustrācija, bezizeja un terorisma, tā varētu teikt, jauniesaucamie," sacīja Kariņš.

Viņš arī piebilda, ka, ja tiks likvidēts "Hamās", ko par savu mērķi šobrīd uzstādījusi Izraēla, šī grupējuma vietā varētu nākt kāds cits – līdzīgi, kā jau iepriekš tika pieredzēts ar "Al Qaeda" un ISIL (jeb Islāma valsts) teroristiem.

"Tāpēc mums, Eiropai, ir jāspiež uz šādu [divu valstu] risinājumu. Tas nav nemaz tik tālu, tas tikai ir grūti, jo, protams, tad ir jautājums par to, kas notiek Rietumkrastā Izraēlā un kas notiek ar šīm apmetnēm okupētajās teritorijās, kur izraēlieši ir ievākušies palestīniešu teritorijā. Bet tas, ka tas ir grūti, nenozīmē, ka par to nav jārunā," uzsvēra amatpersona.

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā tika nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji.

"Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 200 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī kara stāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki.

Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi. Kopš 21. oktobra Gazā caur Rafahas robežpunktu teritorijas dienvidos no Ēģiptes iebraukušas kravas automašīnas ar starptautisko humāno palīdzību, taču ar to nepietiek, lai palīdzētu visiem Gazas joslas civiliedzīvotājiem. Izraēla aizvien liegusi ievest Gazas joslā ūdens filtrēšanas iekārtas, kā arī degvielu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti