Panorāma

Sašutums par ES karoga aizliegumu Eirovīzijā

Panorāma

Panorāma

Gruzijā turpinās protesti; politiķi nepiekāpjas

Gruzijas parlaments par spīti protestiem grasās pieņemt «ārvalstu aģentu» likumu

Gruzijas parlaments otrdien gatavojas galīgajā lasījumā apstiprināt pretrunīgi vērtēto "ārvalstu aģentu" likumprojektu, kas izraisījis lielus protestus. Tie turpinās jau vairāk nekā trīs nedēļas un kļūst arvien daudzskaitlīgāki.

Protesta dalībnieki naktī uz pirmdienu bija apjozuši visu parlamenta ēku ar mērķi – lai deputāti nevarētu nokļūt savā darbavietā, nepaskatoties viņiem acīs. Tomēr rīta agrumā policijas spēki protestētājus atspieda no 9. aprīļa ielas un parlamenta aizmugures vārtiem. Tieši tur arī veidojās asākās sadursmes.

Lēmumu pieņem minūtes laikā

Likumprojekta pretinieki uzskata, ka tas līdzinās "ārvalstu aģentu" likumam Krievijā, ko valdošais režīms izmanto kritikas un vārda brīvības apspiešanai.

Policijas specvienība apsargā parlamenta ēku Tbilisi
Policijas specvienība apsargā parlamenta ēku Tbilisi

Gruzijas parlamenta Juridiskā komisija pirmdien deva "zaļo gaismu" likumprojekta apstiprināšanai, un paredzams, ka otrdien parlaments par to balsos trešajā, galīgajā lasījumā.

Uz Juridiskās komisijas sēdi bija ieradušies tikai septiņi valdošo partiju deputāti, kas ir minimālais kvorums, lai sēde varētu notikt.

Tā ilga vien nepilnu minūti un klātesošie bez kādiem jautājumiem vai debatēm vienkārši apstiprināja likumprojektu.

Nevienam klātesošajam nebija jautājumu vai iebildumu, tai skaitā par likumprojekta teksta saturu vai redakcionāla rakstura labojumiem. Opozīcijas pārstāvji balsojumā nepiedalījās. Daži vēlāk žurnālistiem teica, ka kārtības sargi traucēja viņiem nokļūt komisijas sēžu zālē.

Uzzinot sēdes rezultātu, ārpusē pie parlamenta uzliesmoja protestētāju un policijas konflikts.

Protesti kļūs tikai lielāki

Uzrunātie cilvēki atzīst, ka šāds rezultāts bija gaidāms, bet vilšanos un sarūgtinājumu tas nemazina.

Gruzijā protestētāji pie parlamenta ēkas vēršas pret "ārvalstu aģentu" likumu
Gruzijā protestētāji pie parlamenta ēkas vēršas pret "ārvalstu aģentu" likumu

"Es jūtos dusmīgs. Es jūtos vīlies! Man ir sajūta, ka viņi ar mums vienkārši spēlējas. Bet viņi nevarēs mūs apturēt! Mēs te nāksim! Mēs te protestēsim! Un mēs noteikti uzvarēsim!" sarunā ar Latvijas Televīziju sola protestētājs Levans.

"Protesti noteikti kļūs tikai lielāki. Arvien vairāk cilvēku tos atbalsta un arvien vairāk balsu, kas līdz šim klusēja, sāk runāt. Noteikti redzu, ka kļūs lielāki," stāsta protestu dalībnieks Akaki.

"Sanākt tikai uz vienu minūti? Tas apliecina, ka viņi ir nobijušies. Pirms divām dienām daudzi tūkstoši cilvēku sanāca uz protestu Eiropas laukumā. Vara jūt spiedienu un jūt, ka zaudē leģitimitāti ar katru dienu," spriež protestētājs Zaza.

Valdošā vara aizstāv likumprojektu

Pārliecināts par savas rīcības pareizumu ir valdošā vairākuma pārstāvis, parlamenta Juridiskās komitejas vadītājs Anri Ohanašvili.

"Trešais lasījums ir redakcionāla pārbaude. Šeit mēs runājām par vārdu maiņu un tamlīdzīgi. Izskatās, ka šis bija iemesls, kāpēc opozīcija nevēlējās piedalīties. Viņi izplata dezinformāciju par to, ka viņiem tika traucēts ierasties, viņi mēģina radīt iespaidu, ka kāds nevarēja būt klāt. Tie ir meli," apgalvo Ohanašvili.

"Mēs rīkojamies saskaņā ar mūsu cilvēku interesēm, patiesība ir mūsu pusē. Ja kādu jāpakļauj sankcijām par rīkošanos valsts interesēs, mums ar to nav problēmu. Mēs reaģēsim uz visu un atmaskosim ikvienu, kurš kura interesēs strādā."

Iepriekš 29 ASV Pārstāvju palātas deputāti vērsušies ar atklātu vēstuli pie Gruzijas premjerministra Iraklija Kobahidzes, aicinot apturēt ārvalstu aģentu likumprojekta virzību, pretējā gadījumā pieļaujot iespēju, ka varētu tikt noteiktas sankcijas par lēmumu atbildīgajiem.

Savukārt pirmdien vēstulē Eiropas Savienības (ES) augstajam pārstāvim ārlietās Žuzepam Borelam ar aicinājumu noteikt mērķētas sankcijas pret Gruzijas parlamenta deputātiem, kas atbalsta minēto likumprojektu, vērsušies četri Eiropas Parlamenta deputāti, kuri lūdz to veikt gadījumā, ja minētais likumprojekts tiek apstiprināts.

Opozīcijas deputāte Salome Samadašvili paziņojusi, ka valdošais vairums šodienas balsojumā rīkojies pretlikumīgi.

"Trešajā komisijas lasījumā [likumprojekts] tika apstiprināts, pārkāpjot visu kārtību. Valdība rīkojas pretēji konstitūcijai. Ja tuvākajās dienās Krievijas pārstāvji Gruzijas parlamentā šo lietu novedīs līdz galam, viņi starptautiskā līmenī tiks deleģitimizēti, jo starptautiskais sankciju režīms tiks piemērots teju visiem deputātiem, kas atbalsta šo likumu."

Studenti pievienojas protestiem

Gruzijas prezidente Salome Zurabišvili iepriekš paziņoja, ka likumprojekta apstiprināšanas gadījumā tam uzliks veto. Taču valdošajai partijai "Gruzijas sapnis" ir vairākums parlamentā, ar ko iespējams apiet prezidentes veto.

Protestētāji, kas atradās pie parlamenta ēkas Tbilisi, uzzinot par pieņemto lēmumu, pauda sašutumu. Jau no rīta Tbilisi centrā izcēlās sadursmes starp protestētājiem, Gruzijas iekšlietu ministrija šorīt ziņoja par 20 aizturētajiem, kuru vidū ir arī trīs ārvalstu pilsoņi. Daudzi protestētāji šeit uzturas jau ilgāku laiku. Viņu vidū arī studente Anna Nčheidze, kura sarunā ar Dānijas Radio pastāstīja par policijas rīcību pret protestētājiem.

"Viņi ir vardarbīgi un izmanto šo piketu, lai vērstos pret cilvēkiem, un tā [rīkojas] policija pret cilvēkiem. Viņi jau piekāva trīs vai četrus cilvēkus un mēģina arestēt visus šos jaunos cilvēkus. Dažreiz tie ir bērni, kurus piekauj. Ir tik vardarbīgi."

Gruzijas mediji vēsta, ka vairāki protestētāji ir smagi piekauti. Gruzijas Īpašais izmeklēšanas dienests pirmdien ir paziņojis, ka sāks pārbaudīt ziņas par policijas pielietoto spēku pret protestētājiem, gan nenorādot, par kuriem tieši gadījumiem ir runa.

Vairāku Gruzijas augstskolu studenti un mācībspēki pirmdien uzsākuši streiku, protestētājiem Tbilisi pievienojušās arī studentu grupas. Studenti boikotē nodarbības arī Batumi un Kutaisi augstskolās.

Baltijas valstu ārlietu ministri ieradīsies Tbilisi

Vācijas Bundestāga Ārlietu komisijas vadītājs Mihaels Rots pēc tikšanās ar opozīcijas spēkiem Tbilisi paziņojis, ka likumprojekta pieņemšanas gadījumā viņš nesaredz iespēju, ka Eiropas Savienība sāks iestāšanās sarunas ar Gruziju.

Kāds Gruzijas opozīcijas politiķis medijiem apliecināja, ka ES apsver noteikt individuālus ierobežojumus vīzu izsniegšanā, ja šis likumprojekts tiek apstiprināts.

Gruzijas protesta akcijas dalībnieki ar Gruzijas un Eiropas Savienības karogiem
Gruzijas protesta akcijas dalībnieki ar Gruzijas un Eiropas Savienības karogiem

Trešdien vizītē Tbilisi plāno ierasties Baltijas valstu un Islandes ārlietu ministri.

Viņi tiksies ar Gruzijas prezidenti Salomi Zurabišvili, parlamenta priekšsēdētāju Šalvu Papuašvili, ārlietu ministru Ilju Darčiašvili, kā arī parlamenta opozīcijas partiju pārstāvjiem.

Vizītes laikā tiks pārrunāti aktuālie notikumi Gruzijā, tostarp Gruzijas parlamentā virzītais likumprojekts "Par ārvalstu ietekmes caurskatāmību." Amatpersonas apspriedīs Gruzijas reformu procesu saistībā ar tās integrācijas Eiropas Savienībā gaitu, kas izriet no Gruzijas kā ES kandidātvalsts saistībām, kā arī noturības stiprināšanu pret Krievijas radīto apdraudējumu.

"Mēs ļoti novērtējam visu atbalstu, ko saņemam no Rietumiem un no Baltijas valstīm! Paldies jums, cilvēki! Paldies par jūsu atbalstu! Reiz mēs atkal būsim kopā!" Latvijas Televīzijai saka protestu dalībnieks Zaza.

KONTEKSTS:

Gruzijā plašus protestus izraisījis valdības iecerētais likumprojekts par "ārvalstu aģentiem". Tas paredz iekļaut "ārvalstu aģentu" sarakstā nevalstiskās organizācijas un medijus, kas vismaz 20% finansējuma saņem no ārvalstīm.

Gruzijas valdošā partija "Gruzijas sapnis" aizstāv šo likumprojektu un uzsver, ka Gruzijas sabiedrībai jāzina, kuras organizācijas saņem ārvalstu finansējumu.

Taču likumprojekts izpelnījies salīdzinājumus ar Krievijas 2012. gadā pieņemto "ārvalstu aģentu" likumu, ko Kremlis izmantojis opozīcijas apspiešanai un neatkarīgo mediju slēgšanai.

Pret likumprojektu iebilst arī Gruzijas prezidente Salome Zurabišvili, kas solījusi uzlikt tam veto.

Līdzīgu likumprojektu "Gruzijas sapnis" centās pieņemt jau pagājušogad, bet pēc plašiem protestiem Gruzijas parlaments apturēja tā izskatīšanu.

Rietumvalstis brīdina Gruzijas valdību, ka likumprojekta pieņemšana būs nopietns šķērslis Gruzijas ceļā uz pievienošanos Eiropas Savienībai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti