ASV izvieto karakuģus stratēģiskās pozīcijās Vidusjūrā, sola aizstāvēt Izraēlu

ASV brīdina, ka Irānas draudi par atmaksu Izraēlai pēc trieciena Sīrijā, kur tika nogalinātas divas Irānas augsta ranga militārpersonas, joprojām ir reāli. ASV ir nosūtījušas karaflotes kuģus, lai aizsargātu Izraēlu un Tuvo Austrumu reģionā dislocētos amerikāņu karavīrus no iespējamā apdraudējuma. Tikmēr Izraēlas armija paziņojusi, ka ir gatava jebkādam Irānas uzbrukumam.

Pieaugot spriedzei starp Izraēlu un Irānu, ASV ir izvietojušas divus karakuģus stratēģiskās pozīcijās Vidusjūrā, lai aizsargātu Izraēlu un Tuvo Austrumu reģionā izvietoto amerikāņu karaspēku, vēsta laikraksts "The Washington Post".

Kāda vārdā nenosaukta Pentagona amatpersona norādīja laikrakstam, ka izvietojot papildus militāros spēkus reģionā, ASV cer atturēt Irānu no tieša uzbrukuma Izraēlai.

Irānas draudi ir reāli

Ziņas par ASV karaflotes kuģu stratēģisko izvietošanu pienāca pēc tam, kad Baltā nama Nacionālās drošības padomes koordinators Džons Kērbijs paziņojis, ka ASV turpina uzskatīt par reāliem Irānas potenciālos draudus.

Izraēla sākusi gatavoties iespējamajam Irānas vai tās atbalstīto grupējumu uzbrukumam pēc tam, kad Teherāna piedraudēja Telavivai, ka tā tiks sodīta par 1. aprīļa uzlidojumu Irānas konsulātam Sīrijas galvaspilsētā, kurā tika nogalināti 12 cilvēki, tostarp septiņi Revolucionārās gvardes pārstāvji, no kuriem divi bija ģenerāļi.

ASV prezidents Džo Baidens piektdien izteicies, ka Irāna uzbruks Izraēlai "agrāk nekā vēlāk". Baltā nama saimnieks arī mudinājis Teherānu atturēties no šādas rīcības.

Tāpat ASV prezidents kārtējo reizi apliecināja Vašingtonas apņemšanos garantēt Izraēlas drošību.

"Mēs esam apņēmušies aizstāvēt Izraēlu. Mēs atbalstīsim Izraēlu. Mēs palīdzēsim aizsargāt Izraēlu, un Irānai neizdosies gūt panākumus", sacīja Baidens.

ASV riskē iesaistīties plašākā konfliktā

Londonas Ekonomikas skolas Tuvo Austrumu centra direktors Favazs Gergess tikmēr paudis neizpratni par Baidena izteikto apņemšanos atbalstīt Izraēlu, ņemot vērā, ka ASV riskē tikt ierauta plašā militārā konfliktā, kuru, viņaprāt, nebūs izraisījusi Irāna.

"Es gribētu viņam uzdot jautājumu: vai jūs esat apņēmies aizstāvēt Izraēlu, kad tās līderi provocē citas valstis un mēģina ievilkt ASV vēl vienā karā Tuvajos Austrumos? Tas ir tas, ko mēs tagad novērojam," uzskata Gergess.

"Mēs patiešām tagad esam tuvu kārtējam plašam konfliktam. Jo, ja un kad Irāna uzbruks Izraēlai, es paredzu, ka Izraēla, visticamāk, atbildēs, uzbrūkot stratēģiskam mērķim Irānas iekšienē, kas arī, visticamāk, izraisīs vēl vienu lielu uzbrukumu no Irānas puses", intervijā telekanālam "Sky News" sacīja Gergess.

Izraēla apņēmības pilna aizstāvēties

Izraēlas armijas pārstāvis Daniels Hagari tikmēr paziņojis, ka Izraēlas aizsardzības spēku pavēlniecība ir izvērtējusi Irānas uzbrukuma iespējamos variantus, piebilstot, ka Izraēlas armija ir gatava dažādām darbībām.

"Man jāuzsver, ka mēs esam cīnījušies sešus mēnešus un esam tikuši galā ar visiem draudiem. Mūsu aizsardzības spēki ir gatavi un zina, kā tikt galā ar katru apdraudējumu atsevišķi. Līdz ar aizsardzību esam gatavi uzbrukumam.

Mēs esam gatavi īstenot uzbrukumu, izmantojot dažādas spējas, un zinām, kā rīkoties un aizsargāt Izraēlas tautu", sacīja Hagari.

Telekanāls "CNN" sestdien vēstīja, ka ASV fiksējušas militārās tehnikas, tostarp bezpilota lidaparātu un spārnotu raķešu pārdislokāciju Irānā. "CNN" avoti atzīmēja, ka tas varētu norādīt uz to, ka Irāna gatavojas īstenot uzbrukumu Izraēlas mērķiem no savas teritorijas.

Irāna tikmēr tiek apsūdzēta ar Izraēlu saistīta kravas kuģa sagrābšanā Persijas līcī. Kuģa pārstāvji apgalvo, ka irāņu īpašo uzdevumu vienības karavīri no helikoptera nolaidušies uz kuģa klāja.

Kaujinieku nolaišanās uz kuģa redzama arī ziņu aģentūru iegūtajos videomateriālos. Kuģis ceļo zem Portugāles karoga, bet tas ir saistīts ar kādu Izraēlas miljardieri.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti