Pasaules panorāma

Ķīna informatīvajā telpā atbalso Krieviju

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma. Notikumi Izraēlā

Kā "Hamāss" pārņēma Gazas joslu?

Kā «Hamas» pārņēma Gazas joslu? Notikumu retrospekcija

Aizvadītajā nedēļas nogalē palestīniešu teroristu grupējums "Hamas" iebruka Izraēlas teritorijā, slepkavojot simtiem iedzīvotāju, to skaitā sievietes, bērnus, sirmgalvjus un sagrābjot ķīlniekus. 1980. gadu beigās izveidotā teroristiskā organizācija ir naidīga gan pret Izraēlu, gan arī Palestīnas pašpārvaldi. Taču tas "Hamas" nav traucējis nostiprināt varu un ietekmi reģionā.

"Hamas" grupējuma militārā spārna publicētie video dokumentējuši līdz šim nepieredzētu uzbrukumu – rūpīgi plānotu infiltrāciju Izraēlas teritorijā, tostarp izmantojot motorizētus paraplānus raķešu kanonādes pavadībā. 

Izraēlas armijas pierobežas militāro objektu apsardze daudzviet tika pārsteigta nesagatavota, neapbruņoti jauniesauktie kazarmās aukstasinīgi nogalināti. Tuvumā esošo civiliedzīvotāju kopienās izvērsts terors, tostarp masveida slaktiņā rītausmā nogalinot vismaz 260 mūzikas festvāla apmeklētājus, bet daļu no izdzīvojušajiem nolaupot kā ķīlniekus.

“Supernova” elektroniskās mūzikas festivāla teritorija Izraēlā, kur sestdien iebruka “Hamas” teroris...
“Supernova” elektroniskās mūzikas festivāla teritorija Izraēlā, kur sestdien iebruka “Hamas” teroristi

Tas viss simboliskā brīdī – jūdaisma svētajā dienā sabatā, tieši pusgadsimtu kopš Salīdzināšanas dienas kara. Tas bija viens no daudzajiem militārajiem konfliktiem Svētajā zemē, kas noslēdzās ar Izraēlas militāru uzvaru un veidoja esošo ģeopolitisko realitāti – Tuvo Austrumu karti,  kurā Izraēlas valsts saglabā dažāda līmeņa kontroli pār vēstures un konfliktu līkločos sarūkošajām palestīniešu teritorijām.

"Hamas", kuru Amerikas Savienotās Valstis (ASV), Eiropas Savienība (ES) un virkne citu valstu oficiāli atzinusi par teroristisku organizāciju, pašlaik pārvalda Gazas joslu, kas šī iemesla dēļ jau ilgstoši tiek pilnībā bloķēta no ārpasasaules gan pa sauszemes, gan jūras, gan gaisa ceļiem no Izraēlas puses.

Pats grupējums tika dibināts 1980. gados palestīniešu sacelšanās laikā kā kaimiņvalstī Ēģiptē eksistējošās "Musulmaņu brālības" atzars. Tas bija naidīgs ne vien pret 1948. gadā proklamēto Izraēlas valstiskumu, bet arī pret Palestīniešu Atbrīvošanas organizāciju – par piedalīšanos sarunās par tā saukto divu valstu risinājumu – Izraēlas un Palestīnas kā neatkarīgu valstu līdzpastāvēšanu.

"Ja mēs atskatāmies vēsturē, "Hamas" izveidoja 1980. gados, balstītu uz vēlmi izveidot Islāmistu valsti visā vēsturiskajā Palestīnā. Šī iemesla dēļ "Hamas" visvairāk ienīst Izraēlu, bet vienlaikus viņi īpaši nemīl arī Palestīnas pašpārvaldi, kas ir sekulāra. Un tā ir ne vien sekulāra, pretēji islāmiskai, bet, atšķirībā no "Hamas", tic divu valstu risinājumam.

Manuprāt, tā ir viena no lietām, ko daudzi nesaprot – "Hamas" necīnās par Palestīnas valsti līdzās Izraēlas valstij, "Hamas" cīnās, lai iznīcinātu Izraēlu un izveidotu Palestīnas valsti, kas ir nevis sekulāra, bet islāmiska visā Palestīnas vēsturiskajā teritorijā – tātad visā Izraēlā, Rietumkrastā un Gazas joslā.

Tā kā tā ir pret mieru principiāli, kas daudz ko maina," stāstīja Vašingtonas Tuvo Austrumu rīcībpolitikas institūta pētnieks Metjū Levits.

"Hamās" kaujinieki Gazas joslā
"Hamās" kaujinieki Gazas joslā

"Hamas" ietekme pieauga pēc tam, kad 2005. gadā Izraēlas valdība Ariela Šarona vadībā pieņēma vienpusēju lēmumu izvest savu armiju no Gazas joslas un evakuēt no tās visas ebreju apmetnes. Tiek uzskatīts, ka ap to laiku sāka ievērojami pieaugt organizācijas saņemtais militārais un finansiālais atbalsts no Irānas, kuru ar "Hamas" vieno apņemšanās iznīcināt Izraēlu.

Gadu vēlāk "Hamas" kā pašpasludināta politiska pretošanās kustība izcīnīja uzvaru pretrunīgi vērtētās un Izraēlas neatzītās Palestīniešu pašpārvaldes vēlēšanās.

To rezultāts nenesa cerēto pavērsienu miera sarunās, bet neveiksmīgie mēģinājumi uzturēt nacionālās vienotības valdību noveda pie palestīniešu iekšējā militārā konflikta ar "Hamas" nostiprināšanos Gazā un Palestīnas pašpārvaldes prezidenta Mahmūda Abāsa varas saglabāšanu Rietumkrastā.

Kopš tā laika "Hamas" Gazā ir audzējis militāros muskuļus, tos pārsvarā izvingrinot ar regulāru Izraēlas teritorijas apšaudīšanu un izprovocējot asimetrisku militāru atbildi no Izraēlas. 

Asiņainākie no konfliktien notika 2008. gada izskaņā un 2009. gada sākumā, kā arī 2014. gadā.

Tomēr, kā norāda Rietumu analītiķi, aizvadītās nedēļas uzbrukums vērtējams kā bezprecedenta notikums Izraēlas un "Hamas" konfliktā, novedot pie tā, ka pirmo reizi pēdējā pusgadsimta laikā Izraēla oficiāli pieteikusi karu.

 "Kad "Hamas" pārņēma Gazas joslu ar ieročiem un pavērsa tos pret citiem palestīniešiem 2007. gadā, tas ieguva teritoriju, izveidoja raķešu arsenālu un sāka šaut raķetes pret Izraēlu, ko redzējām arī šoreiz. Tomēr ielaušanās Izraēlā, uzbrūkot civiliedzīvotāju dzīvesvietām un mūzikas festivālam, nogalinot pilsētas ielās, sagrābjot ķīlniekus un aizvedot viņus uz Gazas joslu, to skaitā mazus bērnus bez vecākiem – tas ir kas nepieredzēts," skaidroja Levits.

KONTEKSTS:

Palestīniešu kaujinieki 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas, izšaujot vairākus tūkstošus raķešu un iefiltrējoties vairākās vietās Izraēlā. "Hamas" un to sabiedrotie arī  sagrābuši ķīlniekus, kas nogādāti Gazas joslā.

Iebrukums pārsteidza nesagatavotus Izraēlas izlūkdienestus un drošības spēkus. Izraēlā oficiāli ir izsludināts karastāvoklis, un valsts gatavojas militārajai operācijai Gazas joslā, lai atriebtos par sestdien notikušo teroristiskā grupējuma "Hamas" asiņaino ofensīvu Izraēlas teritorijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti